Dünyanın En Tuhaf Müzeleri

İnsanların hoş vakit geçirmek, yeni birtakım bilgiler öğrenmek amacıyla ideal bir etkinlik olarak gittikleri müzeler, bazen ziyaretçilerini düşündürmenin yanı sıra şaşırtabiliyor da. Kimi müze içinde erotik sanat koleksiyonunu, kimi ise kadavraları barındırıyor. Yapılan araştırmalara göre dünyanın en tuhaf 10 müzesi Rusya, Almanya ve Amerika gibi ülkelerde yer almaktadır.  

1-İnsanlık Müzesi Almanya’da bulunan İnsanlık Müzesi dünyanın en tuhaf müzeleri arasında yer almaktadır. Müzeyi tuhaf yapan şey ise sırlarla dolu insan bedeninin gözler önüne serilmesidir. Burada kullanılan modellerin tamamı öldükten sonra vücutlarını araştırmalar için bağışlayan insanlardan oluşmaktadır. Amacının eğitim ve aydınlanma olduğu müzenin kurucu ismi Gunther Von Hagens. Bugüne kadar yaklaşık olarak 15 milyon kişinin ziyaret ettiği müzede Hangers, vücut parçalarını seneler boyunca çürümeden nasıl muhafaza ettiğini ziyaretçilere detaylı olarak anlatıyor. www.gezimanya.com/Ulkeler/almanya

2- İşkence Müzesi Geçmişte insanlara acı çektirmek için kullanılan her türlü işkence aletinin bulunduğu İşkence Müzesi, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Loş ve korkutucu koridorları olan bu müzede,  engizisyon sehpaları, çeşitli boyutlarda kesici aletler, giyotin ve kafatası kırıcılar bulunmaktadır. Kol-bacak kesme ve germe aletleri, su işkence yeri, cinsel organ germe ve sökme aletleri gibi birçok ürkütücü aletin ve yerin bulunduğu bu müzede bu aletlerin tarihçesi ve kullanım amaçları görülebilir. Yılın belirli günlerinde müzenin tanıtımı bu aletlerin görevlilere takılmasıyla yapılmakta ve korkutuculuğu bir kat daha arttırmaktadır. www.gezimanya.com/SehirDetaylari/amsterdam  

3-Erotik Sanat Müzesi İsmi oldukça ilginç olan bu müzenin içinde sergilenen eserler de bir hayli ilginç. Dünyanın en büyük erotik sanat koleksiyonuna sahip Dünya Erotik Sanat Müzesi (The World Erotic Art Museum) Miami'de South Beach'te bulunmaktadır. Müzeyi ilginç yapansa Erotik Sanat Müzesi, dünyanın en büyük erotik sanat koleksiyonuna sahip olmasıdır. , heykel, duvar halılarının sergilendiği müzenin sahibesi hayatı boyunca erotik sanat üzerine akademik araştırmalar yapmış 71 yaşındaki Naomi Wilzig. Naomi Wilzig, yaptığı yolculuklarla koleksiyonunu genişletmiş ve sonrasında müzeye dönüştürmüş. www.gezimanya.com/Ulkeler/amerika-birlesik-devletleri

4-Hamamböceği Müzesi Hamamböceklerinin farklı tasarımlarını görmek isteyenler için Hamamböceği Müzesi oldukça ideal. Müze, Amerika’nın Texas eyaletinde bulunuyor. Müzenin kurucu ismi  böcek ilaçlama uzmanı olan Michael Bohdan. Müzede binlerce hamamböceği sanatı’na rastlamak mümkün. Hamamböceklerinin her birine isim takan Michael Bohdan, böceklerinin kimisini plaj ortamına kimisini de giydirip mini piyanonun başına oturtmuş.  

5-Kurşun Kalem Müzesi Üretiminden, kalemin tarihine kadar her şeyi İngiltere’de yer alan bu kurşun kalem fabrikasında bulabilirsiniz. Müzenin açılmasında oldukça önemli bir olay yer almaktadır. Efsaneye göre 1500’lü yıllarda İngiltere’nin Cumberland kentinde kopan fırtına neredeyse tüm ağaçları köklerinden koparır. Böylece ağaçların altındaki siyah madde keşfedilir. Önceleri çobanların hayvanlarını işaretlemek için kullandığı bu maddeye ‘grafit’ adı takılır. Sonraları kurşun kalem yapımında kullanılan bu madde, bölgede İngiltere’nin ilk kurşun kalem fabrikasının da açılmasına sebep olur. 1832’den beri kurşun kalem üreten ‘Cumberland Pencil’ adındaki bu yerde bugün bir kurşun kalem müzesi mevcut.

6-Slip Don Müzesi Son derece basit olarak görülen slip donlar Belçika’nın başkenti Brüksel’de sergilenmektedir. Birçok ünlünün ve zenginin slip donlarının gösterildiği bu müzede g-string’den boxer’a kadar çeşit çeşit iç çamaşırı yer almaktadır. En az bir kere giyilmiş olma kuralının olduğu bu müzede bu iç çamaşırları çerçevelenmektedir. Fransız porno yıldızı Brigitte Lahaie’nin g-string’i, Belçikalı politikacı Didier Reynders’in boxer’ı bu müzede sergilenen iç çamaşırları arasında yer almaktadır. Müzede sergilenen en çok ilgi gören eser ise Jan Bucquoy’un büyük yankı uyandıran Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin başına iç çamaşırı geçirmiş resmi olarak gösterilmektedir. Sanatçı burada Nicolas Sarkozy’yi kafasında iç çamaşırı ile Napolyon’u taklit ederken resmetmektedir.

7-Kadavra Müzesi Oluşturulduğu yıldan günümüze dek sergilendiği her yerde büyük tepkilerle karşılanan ama aynı zamanda da oldukça ilgi gören bu müzenin başkahramanları kadavralar. Müzenin kurucusu Polonyalı anatomist  Gunther Von Hagens. Hagens, sergisini derisi yüzülmüş ve istenen şekil verilmiş kadavraların üzerini çok ince bir silikon vernik tabakasıyla kaplayıp hava ile temasını keserek hazırladığını belirtmiştir. Polonyalı anatomistin insan vücudundan alınan parçalarla oluşturduğu "Body World" sergisi İsrail'de büyük tepki çekti. Yahudi din adamları İsrail’de düzenlenecek olan sergi için "Ölülere saygısızlık yapılıyor, böyle bir sergi kutsal topraklarda bulunamaz" tepkisini gösterdi.

8-Deneyler Müzesi Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan Deneyler Müzesi’nde, orijinal adıyla Kunstkamera Müzesi’nde, dünyanın ilk genetik türleri sergilenmektedir. Çar Petro tarafından kurulan bu müze, St. Petersburg’un ve Rusya’nın ilk müzesi olarak kabul edilmektedir. “Meraklar Odası” anlamına gelen bu müze için Çar Petro, Hollanda’nın en ünlü anatomi uzmanlarından biri olan Dr. Ruysch’u getirmiştir. Dr. Ruysch’un yuz yıllar önce gerçekleştirdiği genetik deneyler kavanozlar içinde ziyaretçilere sunulmaktadır.  

9-Tembellik Müzesi Kolombiya’nın başkenti Bogota’da tembelliğe ithaf edilen bir müze bulunuyor.  İnsanları tatil ve izin döneminde tembellik ile bunun karşıtı olan aşırı çalışma konusunda düşündürmeyi ve belki de arada bir denge kurmayı amaçlayan müzenin ilk etkinliğinde, televizyon önüne yerleştirilen kanepeler, hamaklar ve yataklar ile çalışmaktan kaytarmakla ilgili her türlü obje yer almaktadır. Hızlı kent yaşamı ve iş baskısından kurtulmak için ideal etkinlik olarak tanımlanan müzenin küratörü Marcela Arrieta. Kolombiya'da bulunan ve çalışmaktan kaytarmakla ilgili ürünlerin sergilendiği müze ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.

10-Psikiyatri Muzesi Glore Psikiyatri Müzesi, eski adıyla Missouri’nin 2 numaralı Eyalet Akıl Hastanesidir. Müze adını, 60’larda, St. Joseph Eyalet Hastanesi hastalarını/oda arkadaşlarını, son birkaç yüzyılın en korkunç psikiyatri kliniklerinden birinin benzerini inşa etmek için çalıştıran George Glore’dan alıyor. Missouri'de bulunan Glore Psikiyatri Müzesi'nde ise psikiyatri tedavisinde kullanılan objeler sergilenmektedir. Müzede, ilk örneklerinden günümüz tedavi yöntemlerine kadar her şeyi bulabilmek mümkün.  

Etiketler