Google+

Arama formu

DÜNYANIN FARKLI KÖŞELERİNDEN FARKLI NOEL AĞAÇLARI

Bu yazı Gezimanya üyesi Dilara Seven tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Dünyanın farklı köşelerindeki en beğendiğimiz yılbaşı ağacı süslemelerimizi paylaşmak istedik.

Çevreye duyarlı ağaçlar, som altından ağaçlar, legodan yapılmış ağaçlar… Bu yılki yılbaşı ağaçları süslemelerine bakılırsa, klasik yeşil çam ağacından başka, çok daha etkileyici alternatifler olduğunu görebilirsiniz. Bu farklı ağaçları sizler için derledik…

YÜZEN YILBAŞI AĞACI, RIO DE JANEIRO
DÜNYANIN FARKLI KÖŞELERİNDEN FARKLI NOEL AĞAÇLARI
Kaynak: Reuters

85 metre yüksekliğindeki yılbaşı ağacından sorumlu organizatörler, kendilerine güveniyor olmalılar ki, her yıl bu dev ağacı su üzerinde yüzdürerek izleyenlere muhteşem bir manzara sunuyorlar.

Rio de Janeiro’nun ünlü yüzen ağacı, Rodrigo de Freitas gölünde bulunmakta. Bu koni şeklindeki çam ağacı söylenene göre, 3 milyon minyatür ampul ile döşenmiş olup, toplamda 542 ton olan bir ağırlığa sahip.

Tam olarak nasıl suda yüzebiliyor bilemiyoruz ama bir şeyler ters gider de batarsa, Rio halkı güzel bir elektrikli  havai fişek gösterisi izleyecek gibi görünüyor.

DÜNYANIN EN PAHALI YILBAŞI AĞACI, TOKYO
DÜNYANIN FARKLI KÖŞELERİNDEN FARKLI NOEL AĞAÇLARI-1
Kaynak: www.news.cn

Bu inanılmaz yılbaşı ağacı, Tokyo’nun Ginza ilçesindeki bir kuyumcu dükkanında sergilenmekte ve gerçek altından yapılma.

12kg altından yapılmış olup, altından kurdela, kalp ve orkidelerle süslenen bu benzersiz ağaç, dünyanın en pahalı yılbaşı ağacı olarak gösteriliyor; tam 1.2 milyon pound değerinde.

DÜNYANIN EN BÜYÜK YILBAŞI AĞACI YAPISI, İTALYA

DÜNYANIN FARKLI KÖŞELERİNDEN FARKLI NOEL AĞAÇLARI-2

Tam olarak bir ağaç diyemesek de, İtalya nın Gubbio kasabasındaki, Ingino dağında bulunan, 800 metre yüksekliğindeki yılbaşı ağacı şeklindeki ilginç ışıklandırma, İtalyanlar için farklı bir değere sahip ve arkasında ilginç bir hikayesi var.

16.Papa Benedict kendi dairesinden tabletine yaptığı bir kaç dokunuş ile bu dev ışıklandırmayı açan kişi oldu.

FARKLI AĞAÇLARDAN OLUŞAN YILBAŞI AĞACI, ALMANYA
DÜNYANIN FARKLI KÖŞELERİNDEN FARKLI NOEL AĞAÇLARI-3
Kaynak: Ina Fassbender

Almanlar gerçekten de Yılbaşını hem kendi evlerinde hem de dışarıda nasıl kutlayacaklarını iyi biliyorlar. Bunu her şehrinde kurulan dev alman yılbaşı pazarlarından da anlayabiliriz.

Fakat Dortmund da kurulan Almanya’nın en büyük yılbaşı pazarını süsleyen ve bir çok farklı ağacın birleştirilerek oluşturduğu dev ağaç farklılığı ile öne çıkıyor.

Bu dev ağaç, 1.700 Norveç alaçamının birleşmesi ile meydana gelmekte.  40.000 ampulun aydınlattığı ağaç, 45 metre yüksekliğinde.
 
ÇEVREYE DUYARLI YILBAŞI AĞACI, LİTVANYA
DÜNYANIN FARKLI KÖŞELERİNDEN FARKLI NOEL AĞAÇLARI-4

Litvanya’nın Kaunas şehri, bu geleneksel bayrama hiç ağaç kesilmesini gerektirmeyen , çevreye duyarlı bir alternatif buldu.

Bu pırıl pırıl parlayan, yarı saydam 13 metredeki Yılbaşı ağacı o kadar “yeşil” ki, 40.000 geri dönüştürülmüş plastik şişeden yapılma.

LEGO AĞACI, LONDRA
DÜNYANIN FARKLI KÖŞELERİNDEN FARKLI NOEL AĞAÇLARI-5
Kaynak: David Parry/PA

Londra’nın St. Pancras istasyonu 12.2 metre yüksekliğinde ve tamamen LEGO dan oluşmuş bir Yılbaşı ağacı ile ışıl ışıl parlamakta.

LEGO'ya göre bu ağaç, şu ana kadar LEGO ile yapılan en yüksek Yılbaşı ağacı.

Bu “plastik” ağaç, Ocak ayının 3’üne kadar sergilenecek, daha sonra ise parça parça sökülerek indirilecek.

ALIŞVERİŞ ARABASI YILBAŞI AĞACI, SANTA MONICA
DÜNYANIN FARKLI KÖŞELERİNDEN FARKLI NOEL AĞAÇLARI-6
Kaynak: Laobserved.com

Santa Monica’nın ünlü “Alışveriş Arabası” Yılbaşı ağacı, dev bir AVM içerisinde sergilenerek , tüketim konusunda kendi yorumunu getiriyor.

Yerel tasarımcı ve sanatçı Anthony Schmitt tarafından yapılan ağaç, gene kendisi tarafından her yıl süsleniyor ve ışıkları açılarak sergileniyor.

Ağacın neyi simgelediği konusunda Schmitt’in yorumu ise şöyle:“Cömertlik ve bereket, aynı zamanda zor durumda olan ve belki de tüm varlıkları bir alışveriş arabasına sığabilecek olanları unutmamak”.

Alıntı: Terminal U