Edinburg - İskoçya

1437’den beri İskoçya’nın başkenti olan Edinburg’un nüfusu 500.000 kişi. İskoçya’nın 2. en büyük şehri olan Edinburg’da gitmeniz gereken yerleri merak ediyorsanız bu yazı size gerekli ipuçlarını verebilir.

MS 600 yılında inşa edilen Edinburg Kalesi başlamak için en uygun nokta olabilir. Dünyanın en güzel kaleleri arasında yer alan bu yerin içinde şapel, mezarlık (köpekler için bile mezarlık bulunuyor), taç odaları, büyük salonlar, ve müze bulunuyor.

Kaleden Edinburg’un manzarası belleklerinizden çıkmayacaktır. Burada fotoğraf makinenizi bol bol kullanabilirsiniz, toplar, zindanlar ve dehlizler ise en etkileyici kısımlar arasında gösteriliyor.

Edinburg kasvetli ve sisli havası ile, Ortaçağ’dan kalma kule ve şatoları ile tarihi bir masal şehri. Ayrıca burada yapılan Edinburg Festivali 1947 senesinden bu yana düzenlenen en önemli festivallerden. Dünyanın her köşesinden en seçkin tiyatro, bale, opera ve müzik toplulukları kentin en güzel salonlarında gösterilerini sergiliyorlar.

Ortaçağ soluklu bu şehrin sokaklarında dolaşmak ve alışveriş yapmak isteyenlerdenseniz Royal Mile Caddesi’ne uğramalısınız. Kaleden aşağıya uzanan parke taşlı bu yol sizi gerçekten etkileyecektir. Gayda çalanlar, İskoç köylüsünü veya askerini canlandıranlar ve tabii ki güzel hediyelik eşya dükkanları.

Eğer alışveriş yaptıysanız ve rotanızı başka bir yere çevirmek istiyorsanız Edinburg Hayvanat Bahçesi’ne yönelebilirsiniz.

Burada dilerseniz yürüyebilir dilersenizde alan içerisinde dolaşan araçlardan birini kullanabilirsiniz. Fakat hayvanat bahçesi denince aklınıza kafesler ve küçük alanlar gelmemeli. Burada hayvanlar hektarlarca alan üzerinde yaşıyorlar, çoğalıyorlar ve koşuyorlar, bir doğal ortam adeta. Burası örnek alınması gereken, insanın yanında hayvana verilen değeride gösteren bir yer.

Edinburg’u gezmeye doğanın içinden devam etmelisiniz. Royal Botanic Garden bir diğer adresiniz olmalı. Dünya’nın pek çok farklı yerinden getirilmiş envai çeşit bitki burada sizleri bekliyor. Yağmur ormanları, seralar ve devasa nilüferler sadece belli başlı birkaçı. 

Yeşilin bin bir tonu, hayvanların çeşitliği ve göletler burası cennetin bir parçası gibi hissettirebilir.

Edinburg hafızanızdan silinmeyecek yerlerden biri. Yeşili ve doğası insanın doğayla uyum içinde yaşadığı zaman ne kadar güzel şeyler ortaya çıkardığını gösteriyor adeta. İnsanların güleryüzlü ve yardımsever yanları ise ağzınızı açık bırakacak cinsten.

Şehir pek çok turistik alana sahip olmasına rağmen bir rant merkezi haline gelmemiş. İnsanlar hayatlarına dokundurtmamış. İskoçya Edinburg mutlaka ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olmalı.

Son olarak küçük bir not bu sisli ve puslu ülkede ne zaman yağmur yağacağı hiç belli olmadığından yanınızda sürekli bir yağmurluk taşımanızda fayda var. Eğer şansınıza güneş açarsa çimlere uzanıp sandaviçinizi kuşlarla paylaşabilirsiniz.