Ekim Etkinlik Rehberi

Tüm dünyanın eve kapandığı o ilk günlerde, hiçbirimiz bu “zorunlu ev hali”nin bu kadar uzun süreceğini öngöremedik. Sosyal medyada “Karantinanın dördüncü günü…”, “Bir haftayı da devirdik!” etiketleriyle fotoğraflar paylaşıldı, eski hayatımıza ne zaman dönebileceğimiz konuşuldu ama kabul edelim ki hepimiz yanıldık. Sonrasını zaten biliyoruz; kimi kendini gastronomi alanına verdi, kimi bulabildiği tüm dizileri sezon sezon hatmetti, kimi evde de yapılabilecek yeni hobiler peşine düştü.

İptal olan festivaller, konserler, sokağa çıkma yasakları derken, biz de haliyle çok ilgi gören Etkinlik Takvimi yazı dizimize ara vermek durumunda kaldık, rotamızı dijital etkinliklere çevirdik. Her birimiz için ayrı bir sınav olan bu sürecin etkilerini hala yaşamaya devam etsek de, dışarıda hayat yavaş yavaş kıpırdanmaya başladı yeniden. E tabi bizim de içimiz.

Ta eski dönemlerden bu yana yeni başlangıçların ayı olan ekim, bizim için de yeniden milat olsun. Bundan sonra her ay yine yurdun dört bir yanındaki kültür sanat etkinliklerini, festivalleri, konserleri sizlerle paylaşmaya devam edebilelim. Başlıyoruz…

İzmir

Yeniden Sinematek

Tarihi Havagazı Fabrikası’nın etkileyici atmosferinde bir süredir devam eden açık hava film gösterimleri İzmirliler tarafından büyük ilgi gördüğünden, İzmir Büyükşehir Belediyesi bu etkinliğine farklı bir mekanda sonbaharda da devam etme kararı aldı. Artık dünya sinemasının seçkin örneklerini İzmir Sanat’ta ve Pazar günleri saat 19.00’da İzmirli sinemaseverlerle buluşuyor.

İsveç ve dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden kabul edilen Ingmar Bergman’ın bol ödüllü Yaban Çilekleri 17 Ekim Pazar; Alman yönetmen Doris Dörrie’nin En İyi Film dalında ödül aldığı Kiraz Çiçekleri 24 Ekim Pazar; En İyi Uyarlama Senaryo, 2021 BAFTA Ödülleri gibi ödüllerin sahibi 2020 yapımı The Father (Baba) filmi ise 31 Ekim Pazar günü gösterimde olacak. Etkinlik tamamen ücretsiz.

6

 Evgeny Grinko Konseri

Adını henüz işitmemiş olabilirsiniz ama “Valse” isimli eserinin bir yerlerde mutlaka kulağınıza çalındığından eminiz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip olan Rus besteci ve piyanist, “Müziğin Dahi Çocuğu” olarak anılıyor. Akordeon, keman ve davuldan oluşan geniş bir ekiple birlikte ülkemizde daha önce de konserler veren Evgeny Grinko, bu kez İzmirli müzikseverlerin kulaklarının pasını silmek ve onları kendi yaşadığı coğrafyaya doğru bir yolculuğa çıkarmak için 18 Ekim Pazar günü Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’na geliyor.

Oturma düzeninin sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yeniden düzenlendiği mekanda, etkinlik süresince maske takma şartı var. Aynı zamanda giriş yaparken aşı kartınız ya da en geç 48 saat öncesine ait PCR test sonucunuz da mutlaka yanınızda olmalı.

Shake It Fest

Ekim ayı, İzmirlilerin müziğe doyduğu bir ay olacağa benziyor. Şehre yeni gelmiş öğrencilere de adeta bir “Hoş geldin Partisi” yerine geçebilecek Shake It Fest, İzmir’in İlk Tema Festivali olarak adını ilk kez 2018 senesinde duyurdu. Açıklanan festival programına göz attığımızda, konserlerin, workshopların ve eğlenceli aktivitelerin yanı sıra, usta mixologistlerin de ağırlanacağını gördüğümüz Shake It Fest, farklı müzik türlerini de bir araya getiriyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan festival bu kez yeni yerinde, Parc Cérémonie Kilizman’da, 17 Ekim’de başlayacak.

İzmir Gastrofest

Yemekleriyle olduğu kadar, onlara verdikleri isimlerle de her zaman gündem olmayı başaran İzmirlilerin en sevdiği festivallerden biri olan Gastrofest, 2021 yılında dördüncü ayağını düzenlemeye hazırlanıyor. Antik dönemlerden bu yana giderek zenginleşen ve çok kültürlü hale gelen zengin İzmir mutfağını tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan festival, geçen sene pandeminin azizliğine uğrayarak 2020 etkinliğini online olarak yapmak durumunda kaldı. Ancak bu sene yedirmeye ve içirmeye kaldığı yerden devam edeceğe benziyor. Bu seneki teması ise Geleceğe Miras: Yaşayan Toprak.

Yazıyı noktalamadan önce, bir de İzmirlileri bu festivalde nasıl bir programın beklediğine göz atalım. 24 Ekim’de, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenecek olan Gastrofest’te bu sene bol bol toprak konusu konuşulacak. Dünya Gıda Programı, Metropol Yaşantısında Toprak, Kadim Ritüeller gibi konularda bilgi alan katılımcılar daha sonra tanınmış şeflerin yemek atölyelerine katılabilecek, şeflerle söyleşiler yapabilecek, yerel üreticilerin kurdukları stantları gezebilecek ve tabi bol bol tadım yapabilecek.

İstanbul

Ekim, İstanbullular için her zaman sinema ile özdeşleşmiş bir ay oldu. 2021 Ekim’i de yine filmlerle dopdolu geçeceğe benziyor.

1

9. Boğaziçi Film Festivali

23-30 Ekim tarihleri arasında Atlas 1948 ve Kadıköy sinemalarında bu sene 10 filmin yarıştığına şahit olacağız. Pota, Sabırsızlık Zamanı, Anadolu Leoparı, İçimdeki Kahraman ve Lacivert Gece, bu filmlerden bazıları.

Filmekimi

Ve gelelim en merakla beklenen festivale. #NeİzlediğimÖnemli sloganı ile yola çıkan festival bu sene de sinemaseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. 8-17 Ekim tarihleri arasında devam edecek olan Filmekimi’ne katılmak için hala geç kalmış değilsiniz. Sinemaya yön veren ödüllü filmlerin gösterildiği programı IKSV’nin sitesinden takip etmek ve seçtiğiniz filme bilet almak için bu hafta harika bir zaman. Gezimanya olarak bizim Filmekimi seçkimizi merak edenler için hemen paylaşalım.

BBC tarafından “Yılın En Çarpıcı Filmi” olarak lanse edilen Altın Palmiye ödüllü Titane ve gösteriminde fenalaşanlarla haber olan Happening, bu yıl festivale damga vuran filmlerden sadece ikisi. Eğer müzikallere ilgi duyuyorsanız Annette isimli filme de bilet bulursanız kaçırmayın ama bu müzikalin diğer izlediklerinize hiç benzemediğini de hatırlatmış olalım.

25. İstanbul Tiyatro Festivali

Pandeminin en boynu bükük bıraktığı alanlardan biri de tiyatro sahneleri. Elimizden geldiğince dijital ortamlarda gösterime giren oyunları takip etmeye ve bu zor günlerde tiyatrosuz kalmamaya çalışsak da itiraf edelim aynı tadı vermiyor. Tiyatroculara sorsak, onlar da eminiz aynı yanıtı vereceklerdir: Tiyatro, seyircisiz olmaz. O zaman bunun adına yeniden kavuşmak diyelim ve “Bu Zamanda Tiyatro” sloganı ile bu sene yirmi beşincisi düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali’nin programına göz atalım.

22 Ekim ve 20 Kasım tarihleri arasında çeşitli mekanlarda sergilenecek olan oyunların biletleri şimdiden satışa çıktı. Festival, Zerrin Tekindor’un “Toz” isimli oyunuyla açılacak.

Fiziksel gösterimlerde bulunamayanlar ve İstanbul dışındakiler de, festival programına dahil edilen çevrim içi oyunları mutlaka takip etmeliler.

Ankara

4

9. Engelsiz Filmler Festivali

Dünya sinemasının öne çıkan filmlerinin gösterildiği festivalin bu yıl dokuzuncusu düzenleniyor. Hem kısa hem de uzun metraj kategorilerinin yer aldığı festival, hibrit gösterimleriyle gündemde. Program filmleri online ve fiziki olarak izlenebilecek ve filmlerde işitme engelliler için ayrıntılı altyazı seçenekleri, görme engelliler için ise sesli betimleme özellikleri yer alıyor. Gösterimler 11-13 Ekim’de Doğan Taşdelen Çağdaş Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Çevrim içi gösterimlerin tarihi ise 17 Ekim’e kadar uzayacak.

15. Ankara Kitap Fuarı

23-31 Ekim tarihleri arasında ATO Congresium’da düzenlenecek olan fuar, Ankaralıların merakla bekledikleri etkinliklerin başında geliyor. Birçok yayıncının ve sahafın katılacağı fuarda imza günleri ve yazarlarla söyleşiler de gerçekleştirilecek.

25. Uluslararası Ankara Caz Festivali

“Cazda Sürdürülebilirlik” teması ile kapılarını 25. kez açan festival programı bu sene de dopdolu. Caz Derneği’nin düzenlediği festivalde ünlü Türk caz müzisyenlerinin haricinde dört ülkeden de sanatçılar ağırlanacak. Festival 14 Ekim’de, alışılageldiği üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası ile açılışını yapacak. Kapanış ise 24 Ekim’de Latin All Stars grubuyla Ayhan Sicimoğlu’na ait. Etkinliklerin bazılarının ücretsiz olarak gerçekleşeceği festival, iyi müzik dinlemeyi özleyen Ankaralıları olduğu kadar bizi de heyecanlandırdı.