En Popüler Eco Turizm Noktaları

Ekvador

Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ve batısında ise Büyük Okyanus ile komşudur. Ekvador; La Costa, La Sierra ve El Oriente olmak üzere üç temel bölgeden oluştuğu için iklimi çeşitli olup, bitki ve hayvan türleri de fazladır. Ülkenin bazı bölgelerinde aktif volkanlar ve şelaleler bulunmaktadır. Ayrıca termal suları ve çamur banyolarıyla ünlüdür. Ülkede çeşitli su sporları yapabilme imkânı da bulunmaktadır. Vahşi hayatıyla hayretler uyandıran ülke, doğayı sevenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Ekvador’da 1.600 farklı kuş türü bulunduğu için burası kuş gözlemciliğine de uygundur. Ülkede yapabileceğiniz aktiviteler fazla olup, 6.000 farklı kelebek türü olan Mindo'nun Kelebek Çiftliği’nde elinizle kelebek besleyebilir, Galapagos’un Gizli Kaplumbağa Koyu’nda en ilginç dalış maceralarından birini yaşayabilirsiniz. 

Hindistan-Kerala

Kerala; Hindistan’ın güneybatısındaki, okuma yazma oranı ve yaşam standardı en yüksek eyaletlerinden biridir. Aynı zamanda ülkenin sosyalist idareyle yönetilen birkaç eyaletindendir. Hintliler için zengin bir fauna ve floraya sahip olan Kerala bölgesi Tanrı'nın ülkesi olarak adlandırılmaktadır. Kerala; Hindistan’ın hurma saçaklı plajları, çay tarlaları, durgun nehirleri, yaban hayatı ve endemik kuş türleriyle yeni yerler keşfetmeyi sevenler için olağanüstü güzellikte bir eyalet. Ayrıca doğa sporları denilince de akla ilk gelen yerlerden biridir. Yüzlerce kuş türünün bulunduğu Kerala, kuş gözlemciliğini sevenler için adeta bir cennet.

Kerala

İskoçya

İskoçya, İngiltere’den sonra en fazla nüfusa sahip olan 2. Birleşik Krallık ülkesidir. Puslu sıradağları, vadilerle bölünmüş yüksek yaylaları, sayısız şatoları, gölleri, canavarları, hayaletleri, ekose yünlüsü, viskisi, gaydası, değişik gelenekleri ve erkeklerin kilt adı verilen etekleri ile ünlü olan bir ülkedir. Doğasıyla harikalar diyarı olan İskoçya, ekolojik turizmde başları çeken ülkeler arasında yer almaktadır.

Kosta Rika

“Zengin kıyı” anlamına gelen Kosta Rika, Panama’nın kuzeyinde Nikaragua’nın güneyinde küçük bir Orta Amerika ülkesidir. Dünya biyolojik çeşitliliğinin %5’ini oluşturmaktadır. Ülkeyi keşfetmek için en uygun zaman yağışların olmadığı aralık-nisan dönemidir. Doğası ve doğa sporları açısından vazgeçilmez olan ülkeler arasındadır. %5 işsizlik oranıyla dünyanın harikasına sahip olan Kosta Rika, ordusu bulunmayan nadir ülkelerden biridir.

Costa Rica

Meksika

Dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip olan Meksika, Orta Amerika ülkesidir. Resmi dili İspanyolca olup birçok uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır. Dağlık ve volkanik bir yapıya sahip olan ülkede, hâlâ aktif olan volkanik dağlar bulunmaktadır. Meksika’da, hem Kuzey Amerika’ya hem de Güney Amerika’ya özgü hayvanlara rastlanır. Bitmez tükenmez doğa harikalarıyla bilinen Meksika, kral kelebeklere de ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl Kanada’dan yola çıkıp yaklaşık iki ayda Meksika’ya kadar uçan ve burada kış uykusuna yatan kral kelebekleri fotoğraflamak için turistler bu bölgeyi ziyaret etmektedir.

Mısır

Mısır doğal ve tarihî güzellikleri açısından gayet zengin olup, ekolojik çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Mısır için hayat demek olan ve tarihsel olarak da her daim bereketinden bahsedilen Nil Nehri, Mısır’ın önemli doğal güzelliklerindendir ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Mısır, Kleopatra'nın Banyosu’nda yüzme keyfinden çöl vahalarının kaplıcalarında şifa bulmaya, kum tepelerinden aşağı dev tekerli araçlarla kaymaktan milyonlarca yıllık Taşlaşmış Orman’a kadar pek çok seçeneğe sahiptir. Her yıl çok sayıda adrenalin bağımlısı, daha önce hiç karşılaşmadıkları heyecanlarla tanışmak için soluğu Mısır’da alıyor.

Mısır

Nepal-Katmandu

Başkenti Katmandu olan Nepal, Orta Asya’da Çin ile Hindistan arasında yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülkenin sınırları içinde Dünya'nın en yüksek noktası olan Everest (8.848 metre) ve dünyadaki en yüksek dağlar yer almaktadır. Bundan ötürü ülkede ulaşım açısından zorluklar yaşanır. Bu duruma aldırış etmeyen dağcılar, çeşitli ülkelerden gelerek Nepal’de tırmanırlar. Nepal, dağ turizminin önemli merkezlerindendir. Nepal’in başkenti Katmandu, ülkedeki diğer yerlere göre iklim açısından biraz daha ılımandır. Ayrıca başkent Katmandu tarihî yerler, antik tapınaklar ve büyüleyici köylerle dolu bir vadiyle çevrilidir. Turistler, Durbar Square Anıtları arasında yerliler ve hayvanlarla kaynaşabilir ya da hareketli Tharmel bölgesinde dağ yürüyüşçülerine katılabilirler. Katmandu, müzik ve dans alanında da Nepal’in merkezi konumunda olup, burada yerel sanatkârların çalışmaları olan halılar ve kâğıt baskı çalışmaları bulunmaktadır. Bunlar yöreye özgün ürünlerdir. Meraklıları, bu ürünleri dükkânlardan temin edebilir. Ülkede bataklıklar da çokça bulunur. Bundan dolayı bazı yerlerde vahşi doğaya ait fil, kaplan, yırtıcı kuşlar ve gergedan gibi hayvanlara rastlanılabilir. Tibet’ten doğan ve ülke dağlarını kuzeyden güneye keserek, ülkeyi üç bölgeye ayıran üç büyük nehri bulunmaktadır. Bunlar en önemli tabii kaynaklarıdır. Bu üç nehrin suladığı bölgeler ve ülkenin doğu ve batı kesimleri, verimli ovalara ve yeşil bir bitki örtüsüne sahiptir.

Peru- İnka Antik Şehri

Güney Amerika’nın batısında yer alan ve başkenti Lima olan Peru, ekolojik turizme sahip olup ülkede 20.000 farklı hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Bunlardan 6.000 kadarı ise endemik olup sadece Peru’ya özgüdür. And Dağları’nın büyüleyici manzarası, doğal güzellikleri ve zengin tarihiyle göz kamaştıran ülke, binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Peru’yu ziyaret etmek isteyenler için en iyi dönem kasım ve aralık ayıdır, çünkü bu dönem kavurucu sıcaklar yerini hafif esintilere bırakır. Ziyaret edilmesi gereken yerler arasında başkent Lima’da bulunan San Francisco Manastırı, Altın Müzesi ve Lima Ulusal Müzesi vardır. Lima Ulusal Müzesi, İnka öncesi ve sonrası tüm Peru uygarlıklarının izlerini taşıdığı için önemlidir. İnka Krallığı’nın mirası olan ve nüfusun %45’ini Kızılderililerin oluşturduğu Peru’ya, İnkaların vatanı da diyebiliriz. Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’ne aldığı, And Dağları’nın eteklerinde konuşlanan gizemli kent Machu Picchu da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca bu görkemli dağların eteklerinde safari de yapılmaktadır.

Peru

Tanzanya

Afrika'nın orta-doğu bölgesinde yer alan bağımsız bir ülkedir. Tanzanya, ekolojik değere sahip doğa parklarına ev sahipliği yapar. Ülkede bunların dışında da önemli turistik merkezler yer alır. Ülkenin güneybatısındaki Rukwa’da yer alan Kalambo çağlayanları ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Tanganika Gölü’nün güneyinde yer alan bu çağlayanlar, Afrika’daki en uzun ikinci çağlayanlardır. Tanzanya’da vahşi yaşam alanı oldukça fazla olup, ülke bu özelliğiyle bilinir. Ülkede, ak sakallı Afrika antilobunun bulunduğu Serengeti adlı ovanın büyük bir kısmı burada yer almaktadır. Tanzanya’da yer alan Serengeti Milli Park’ta "Afrika'nın beş büyükleri" olarak bilinen aslan, fil, leopar, gergedan ve bufalonun hepsi görülebilir. Yine her yıl belli dönemlerde devasa boynuzlu hayvan göçleri görülmektedir. Ngorongoro Koruma Alanı, Tanzanya'da Crater Dağlık alanında bulunan bir UNESCO Dünya Mirası ve koruma alanıdır.