En Ucuz Kahveyi İçebileceğiniz 10 Şehir

Sabah uyandınız, yemeğinizi yedikten sonra üzerine tatlı bir yorgunluk hissi çöküverdi ya da iş yoğunluğundan dolayı çok bunaldınız… Sizi kendinize getirecek bir şeye ihtiyacınız var. Evet, kahve! Peki, dünya üzerinde en ucuz kahvenin nerelerde satıldığını biliyor musunuz? Gelin, dünyanın nerelerinde en ucuz kahveyi, en çok keyifle yudumlayabiliriz hep birlikte bakalım.


1. Bogota (Kolombiya)

Şüphesiz ki yazının başlığını okuduğumuzda hepimizin aklına o ülke geldi! Evet efendim, Kolombiya’nın başkenti olan Bogota’da bir bardak kahve içmek için sadece 1,36 £ ödemeniz yeterli.


2. Milano (İtalya)

Eğer kahvenizi İtalya’nın dünya modasını şekillendiren, Avrupa’nın en gelişmiş ve en zengin şehri olan Milano’da yudumlamak istiyorsanız 1,46 £ ödemeniz gerekiyor.


3. Rio De Jenerio (Brezilya)

Kahvenin belki de anavatanı diyemesek bile yavru vatanı diyebileceğimiz, Rio Karnavalı’yla hepimizin zihinlerine adeta perçinlenen Güney Amerika ülkesi Brezilya’nın ünlü şehri Rio De Jenerio’da ortalama bir kahve dükkânında bir kahve için ödemeniz gereken tutar 1,95 £.


4. Sao Paulo (Brezilya)

Brezilya’da tıpkı Rio De Jenerio gibi kahvenin ucuz olduğu bir şehir daha var! Brezilya’nın eski başkenti olan ve aynı zamanda Güney Amerika’nın en büyük şehri olduğu iddia edilen Sao Paulo’da kahvenizi yudumlamak için 1,99 £ ödemeniz yeterli.


5. Lima (Peru)

Brezilya’dan sonra en ucuz kahveyi içebileceğiniz yer ise Peru’nun başkenti Lima. Peru’nun siyaset, endüstri ve bilim merkezi olmasından dolayı “kralların şehri” olarak adlandırılan Lima’da kahve içmek istiyorsanız, bunun size bedeli 2,18 £.


6. Guatemala City (Guatemala)

İsmini başkenti olduğu Guatemala’dan alan ve aynı zamanda Orta Amerika’nın en büyük şehri olmanın yanında bağımsızlığını ilan etmesine rağmen bünyesinde hala İspanyol esintilerini barındıran Guatemala City’de bir bardak kahvenin fiyatı ise 2,29 £.


7. Madrid (İspanya)

Siesta denince akla gelen ilk İspanyol şehirlerinden biri olmanın yanında İstanbul, Londra, Berlin ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en kalabalık 5. şehri olan, İspanya’nın başkenti Madrid’de kahve içmek için 2,33 £ gibi bir fiyat karşınıza çıkıyor.


8. Leipzig (Almanya)

Almanya’nın kültür-sanat ve alışveriş çeşitliliğinin yanında, yeme-içme kültürü bakımından da oldukça zengin olan şehri Leipzig’de, size eşlik edecek keyfinizle birlikte kahvenizi yudumlamak isterseniz 2,41 £ ödemeniz gerekiyor.


9. Rotterdam (Hollanda)

Amsterdam’dan sonra Hollanda’nın en kalabalık nüfusa sahip şehri olmanın yanında sadece Hollanda’nın değil, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük limanına sahip olan Rotterdam’da kahve içmek için 2,54 £ ödemeniz yeterli olacaktır.


10. İstanbul (Türkiye)

Listeyi en başından beri incelerken hiç kuşkusuz aklınıza gelmiştir, “Acaba Türkiye’den bir şehir de var mı listede?” diye. Hiç bekletmeden bu sorunun cevabını verelim: Evet! Eğer kahvenizi, Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği, Avrupa’nın nüfusu en kalabalık şehri olan İstanbul’da içmek isterseniz kahvenizin fiyatı 2,69 £.

Not: Söz konusu kahve fiyatları; ortalama bir kahve dükkânında ve orta boy cappuccino için geçerlidir. Fiyatlandırma pound (£) üzerinden yapılmıştır.