Fatima - Portekiz

Portekiz’in kutsal mekanı olan Fatima.  Katoliklerin en önemli hac yerlerinden biri olan Fatima, Portekiz’in Qurem bölgesinde yer alıyor.

Bu bölgeye ait önemli bir efsane var.  Fatima köyünde çobanlık yapan 3 çocuk Jacinta Martos, Francesco ve Lucia Santos 13 Mayıs 1917 günü koyunlarını otlatırken Hz. Meryem’in görüntüsüyle karşılaşmışlar. Söylentiye göre Hz. Meryem sürekli orada bir kilise yaptırmalarını tekrarlıyormuş. Çocuklar gördüklerini köydeki din yetkililerine anlatmışlar. 1917’de Portekiz’in gündemini oluşturan en önemli konu bu durum olmuş.

Yine bir söylentiye göre Hz.Meryem’in görüntüsü çocuklara 3 tane de sır vermiş. Bu sırlar hemen Vatikan’a iletilmiş ve Papa bu sırları 3 ayrı zarfa koymuş. Daha sonrasında bu sırlar Papa’nın izni ile açılmaya başlanmış. İlk sır 2. Dünya Savaşı, ikinci sır SSCB’nin dağılması, üçüncü sır ise Papa 2.Jan Paul’e yapılacak olan suikastmış. Doğal olarak burası Hristiyanların uğrak mekanı ve hac noktası olmuş durumda.

Bazı inananlara gore Mayıs ve Ekim aylarında bu çocukların buraya farklı formlarda geldikleri söyleniyor. Mayıs - Ekim arasındaki her ayın 13’ünde yani 13 Mayıs, 13 Haziran, 13 Temmuz, 13 Eylül ve 13 Ekim’de kutlamalar yapılıyormuş. Ancak 13 Ağustos’ta kutlama yapılmıyor. Çünkü bir inanışa göre 13 Ağustos’ta buraya farklı formda gelen çocuklar kaçırılmış.

Tüm çocukların mezarları üzerindeki heykel ya da resimler çobanlığı çağrıştırıyor.

Hz. Meryem’in görüntüsünün söylediği diğer şeyler ise “barış içinde yaşa” ve “bir şeyler elde etmek için acı çek”. Bu nedenle insanlar kilometrelerce yolu dizlerinin üstünde yürüyerek Fatima’ya geliyorlar. Fatima mimari olarak Vatikan’ı anımsatıyor .

Binanın iç kısmı pembe, gri ve beyaz granit mermerlerle bezenmiş. Ortada Fatima (Lady Rozary) ve çobanlık yapan 3 çocuk, iki yan tarafta da Jesus, Francesca ve Fatima’nın reenkarnasyonlarının mezarları bulunuyor.

Hz. Meryem’in görüntüsünün söylediğine göre 2. Dünya Savaşı insanların arzularını yenmek için çıkmış. Rusya’nın bu savaşta yenilmesi ise Çarlık döneminde Rusya’nın dinden kopması, kiliselerin yakılıp yıkılması ile bağdaştırılmış. Ana kilisenin tam karşısında, yaklaşık 1-2 km mesafede yeni yapılmış çok modern ve çok büyük bir kilise var. Burası kiliseden ziyade devasa bir konferans salonunu andırıyor. Tertemiz ve çok sade.

Kiliseden içeriye girdiğiniz anda karşınızdaki duvarda altın renginin hakim olduğu ve havarilerin yer aldığı çok büyük bir mozaik görüyorsunuz. Hemen önünde ise Hz. İsa’nın çarmıha gerilmiş biçimde bir heykeli yer alıyor. Burası mutlaka görülmeli. İnsanların dizlerinin üstünde yürümesi, inancın gücü ve insanlarda uyandırdığı bu duygular burada görülmeli mutlaka.