Flam - Norveç

Norveç denince akla ilk gelen şehir genellikle Oslo olsa da kesinlikle uğramanız gereken, daha sessiz, daha küçük, Norveç ve insanlarının yaşantısına daha yakından göz atabileceğiniz, aynı zamanda da doğa ziyafeti çekebileceğiniz bir kaç şehir daha var. Karşınızda Flam.

Flam’a varmak için Oslo – Myrdal arası keyifli bir tren yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Düşününki 1894’ten günümüze gelen yaklaşık 500 kilometre uzunluğunda bir tren yolu.

Yol boyunca sürekli akan nehirler, şelaleler ve artık her yerde pek sık göremediğimiz yemyeşil bir manzara.Yer yer bu manzaranın içinde beliren klasik, renkli ve dik çatılı norveç evleri. İlk paragrafta bahsettiğimiz şeyleri burada hissetmeye başlıyorsunuz. Norveç halkı doğaya ve insana oldukça saygılı. Evler bakımlı, boyaları yeni, doğa ise mükemmel!

İlk durak Finse. Denizden yüksekliği 1.222 metre olan bu yerde biraz soluklanıp Hardanger Buzulları’nı inceleyebilir ve fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ayrıca doğa sporları ve dağcılık için de uygun olduğunu söylemeden geçmemek lazım.

Yolculuğa devam ettiğinizde karşınıza Mydral çıkacak. Denizden yüksekliği 862 m olan bu yerden daha küçük bir trene binip, denizden yüksekliği 2 metre olan Flam’a 30 kilometrelik bir yol boyunca sürekli irtifa kaybederek devam edebilirsiniz. Dünya’nın en eğimli tren yolunda olduğunuza hatırlatmalıyız.

Yol üzerindeki ilk durak Vatnahalsen İstasyonu. Burada inip etrafa bakıp size eşlik eden doğanın ve şelalelerin tadını çıkarabilirsiniz. İkinci durak ise Berekvan. Berekvan’da sizi 94 metre yükseklikten dökülen Kjobgosten Şelalesi karşılayacak. Siz bu manzaraya dalmışken eğer arkadan gelen bir müzik sesi duyarsanız şaşırmayın. Burada aynı tip kıyafetleri giymiş bir grup dansçı kızla karşılaşabilirsiniz.

Şelaleler ülkesi denilen Norveç 80, 100 ve 140 metreden dökülen şelaleleriyle bu ismi sonuna kadar hakediyor. Flam’a varmadan önce tren yolculuğunun, manzaranın, yeşilin, evlerin ve göllerin tadını biraz daha çıkarabilirsiniz. Flam’a vardığınızda sizleri film karelerini andıran tek yada iki katlı pastel renklerde, dik çatılı ve bakımlı evler karşılayacak. Biraz dolaşıp etrafın tadını çıkarmalısınız.

Flam’dan tekneye binerek Norveç’in en büyük Dünya’nın ise ikinci büyük fiyordunu gezebilirsiniz. Sogne Fiyordu (sognefiyord) olarak bilinen bu fiyordun diğer adı ‘Fiyordların Kralı’ imiş. O halde Fiyordların Kralı hakkında da bir kaç şey söylemeliyiz.

Sogne Fiyordu ‘Y’ şeklinde bir fiyord. Bunun bir ucu Flam diğer ucu ise Gudvangen. Flam’dan başlayan tekne gezintinizi Gudvangen’de sonladırabilirsiniz. Bu tekne gezisi sırasında yer yer martılar, doğanın renkleri ve Norveç’in tipik evleri size eşlik edecek şeylerden sadece bir kaçı.

Ek olarak söylemek lazım ki güneşe rağmen burası oldukça soğuk bir yer ve fiyordun en derin kısmı 1.300 metre.

Tekne kıyıya yanaştığında adımınızı attığınız yer artık Gudvangen! Ve burada sadece 120 kişi yaşıyor. Ayrıca hali hazırda bir hediyelik dükkanı da mevcut. Eğer biraz para harcayıp kendinizi ve sevdiklerinizi mutlu etmek için bir şeyler aldıysanız yola devam edebilirsiniz. Sonraki istikame Voss.

 Voss’a ulaşmak için otobüs kullanabilirsiniz ve dakik olmayı unutmayın burada her şey dakikası dakikasına yapılıyor çünkü. Voss’ta çatıcılık sektörü çok gelişmiş durumda bunun ise traji komik bir hikayesi var.

2. Dünya Savaşı sırasında burası tam 70 gün kuşatma altında kalmış ve bombalanmış. Bunun sonunda geriye kalanlar ise harap evler ve çatılar olmuş. Çatıcılık sektörüde payını almış tabii ki bundan. Voss derin bir vadide bulunuyor, ve bu vadide nehirden çıkan taşlar bembeyaz fakat havayla temas edince kararıyormuş. Aynı zamanda bu taşların diş macunu yapımında da önemli bir rolü varmış.

Bu kadar açık hava ve gezmeden sonra Bergen’e giden treniniz için daha vakit de varsa. Bir yerlerde oturup Norveç mutfağının lezzetli balıklarından ve geyik etinden biraz daha yemek fena olmayabilir. Farvel!