Floransa - İtalya

İtalya'nın Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, Rönesans'ın doğum yeridir. Şehir, kültürel, sanatsal ve mimari bir mücevher olarak kabul edilir. Ortaçağ’ın en önemli ticaret ve finans merkezi olan şehir 1982’de Unesco’nun Dünya Mirasları Listesi’nde de yerini almıştır. Floransa'da pek çok ünlü sanatçı da yaşamıştır. Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Dante Alighieri, Machiavelli bunlardan sadece bazılarıdır.

Floransa, Rönesans’ın en büyük katedral ve heykel şehri olarak bilinmektedir.

Kentin en etkileyici meydanı Piazza della Signaria yani Senyörler Meydanı'dır. Bu meydan Ortaçağ'dan beri şehrin kalbini oluşturmaktadır. Meydanın bir kenarında Medici ailesinin sarayı yer almaktadır. Sarayın duvarlarının üst kısmı ve kulesi, Floransa’nın sembolü olan zambak şeklindedir.

Senyörler Meydanı'nda, at üzerinde küçük Casimo’ya ait etkileyici bir heykel yer almaktadır. Bu heykel Giovanni Bologna tarafından Medici ailesi için yapılmıştır.

Casimo heykelinin hemen ilerisinde Neptün yani Posaidon Çeşmesi'ni görebilirsiniz. 1576 senesinde inşa edilmiş olan bu çeşme tamamen mermerden yapılmıştır. Ortada mermerden Neptün heykeli ve etrafında yine mermerden at başları ve deniz kızları bulunmaktadır.

Medici Sarayı'nın sol tarafında, Medici'lerin Locası diye adlandırılan ve bu meydandaki gösteri ve konserlere sahne olan bölümdeki Palazzo Vecchio'yu görebilirsiniz. Burası bir açıkhava müzesidir ve burada pek çok heykel mevcuttur.

Medici Sarayı'nın tam önünde Michaelangelo’nun Davut heykelinin bir replikası yer almaktadır. Heykelin aslı ise müzede sergilenmektedir.

Santa Maria del Fiore Katedrali, tek kelime ile muhteşem bir katedraldir. Beyaz-yeşil-pembe renkli bir mermerden yapılmış ve dantel gibi işlenmiş olan dış yüzünün yapımı 150 yılda tamamlanmıştır. 54 metre çapındaki sekizgen kubbesi mimarlık harikası olarak adlandırılmaktadır. Katedralin içi dışına göre daha sadedir.

Santa Maria del Fiore Katedrali, Mimar Arnolfo Di Cambio tarafından tarafından yapılmıştır. 1296’da inşasına başlanan katedralin yapımı 4 yıl sürmüştür. Katedralin yanında yine renkli mermerlerden yapılmış ince uzun bir çan kulesi bulunmaktadır.

Tam bir sanat şehri olan Floransa, dünyadaki en büyük üç sanat müzesinden birine sahiptir. Uffizi Müzesi, dünyadaki en ünlü güzel sanatlar müzesidir. İçerisinde Rönesans dönemine ait çok sayıda eser bulundurmaktadır. Fotoğraf: commons.wikimedia

Arno Nehri üzerindeki Vecchio Köprüsü, içerisindeki mücevher mağazaları ile çok etkileyici bir bölgedir. 14. yüzyıldan kalma bu köprü, Floransa’nın en eski köprüsü olma özelliğini taşımaktadır.