Foça - Türkiye

İzmir’in güzel kızı Foça. Denizi, havası, suyu, yemeği ve insanı bir başka güzel Foça’nın. Buraya geldiğinizde ilk önce boyozlu, gevrekli ve kumrulu denize nazır yöresel bir kahvaltı etmelisiniz. Ardından  Homeros’un destanında adı geçen bu güzel yeri keşfe çıkmalısınız.

Akşamları güneşin batışını izleyebilirsiniz ünlü ‘Siren Kayalıkları’ndan. Homeros’a göre, Siren Kayalıkları çıkarttığı ıslığa benzer seslerden dolayı çok etkileyiciymiş. Rivayete göre gemiciler bu sesin davetkarlığından etkilenip duraklamamak için bu bölgeden geçerken kulaklarına mum peteği tıkarlarmış.

Foça nesli tehlikede olan Akdeniz Foku’nun da yaşam alanı aynı zamanda ve koruma altında. Buralarda biraz dolaşıp eski Foça’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Foça sizleri kendine aşık edebilir, özelliklede küçük liman bölgesi. Limanda dizilmiş sayısız balıkçı teknesi, tertemiz bir sahil yolu ve yol boyunca sıralanmış 2-3 katlı eski Rum evleri görülmeye değer yerler.

Her birinin önü çiçeklerle bezenmiş taş evlerin süslediği daracık ara sokakları gezerken, anlam veremediğiniz bir huzur ve dinginlik hissedebilirsiniz burada.

Liman boyunca sevimli salaş balıkçılar, canlı müzik yapan barlar sıralanmış durumda. Gece gündüz fark etmiyor. Her daim dolu buralar. Ege sıcaklığını burada tadabilirsiniz.

Phokaia yani Foça, ilk olarak MÖ 11. yüzyılda kurulmuş. İlk kurulduğu dönemde İyonya’nın en önemli yerleşim merkezlerinden biriymiş. Phokaia'da İyon yerleşimi ise MÖ 9. Yüzyılda başlamış. Zamanında Phokaialılar, deniz yolu ile Mısır ve İyonya kentleri arasında ticaret köprüsü kurmuşlar. Phokaialılar Akdeniz’de kurdukları kolonilerin yanı sıra günümüzdeki Lapseki (Çanakkale Boğazı'ndaki Lampsakos) ve Samsun’un (Amysos Antik kenti) da kurucuları.

MÖ 6. yüzyılın ilk yarısında ise Pers orduları Phokaia’yı kuşatmışlar. O dönemde 18-20 metrelik surlarla çevrili imiş. Günümüzde bu surlara Heredot duvarı deniliyor. Kenti istila eden Persliler’e dayanamayacaklarını anlayan Phokaialılar, savaş sırasında Pers komutanından 1 gece müsaade istemişler ve kentin altındaki tünellerden değerli eşyalarını gemilere yükleyip, Pers Hükümdarlığı altına girmek yerine yurtsuz kalmayı seçip denize açılmışlar. Bu nedenle Phokaialılar, tarihte usta denizciler olarak biliniyorlar.

Foça tabii ki sadece tarihi alanları ile değil doğası ve mimari yapısı ile de göz kamaştırıcı. Yapılan mavi turlar ile civardaki adaları ve koyları dolaşabilirsiniz. Ve gitmeden önce son bir kez eski Foça çarşısını dolaşıp, boyozu yerinde yemelisiniz

Foça’da bir de Karataş efsanesi var. Şöyle ki; bu taşın yeri bilinmiyor fakat buraya gelen biri bu taşa basarsa artık Foça’dan ayrılmak istemiyor. Ayrılsa da burayı unutamıyor ve geri gelmek istiyor. Foça’ya gittiğinizde muhtemelen sizde bu taşa basacak ve burayı aklınızın en güzel köşesine koyacaksınız.