Google+

Arama formu

FRANSA'DA BİR DEĞİŞİM ÖĞRENCİSİ MİSİN?

Biz, Fransa'nın Lille şehrinde yaşayan bir arkadaş grubu olarak, kaldığımız dönem boyunca "cice voyage" adlı tur şirketi ile gezdik. Bu şirket Fransa'nın kuzeyinde öğrencilere yönelik çalışıyor ve çoğu günlük olmak üzere otobüslü turlar ayarlıyor. Dilinizi İngilizce, Fransızca veya Çince seçmek mümkün. Buna göre farklı otobüslere yerleştiriliyorsunuz. Bir tur rehberiniz var ama onu sadece gezinin başında ve sonunda görebiliyorsunuz. Cice Voyage bir günlük gezilerde sadece sizi daha uygun bir fiyata mekâna ulaştırıyor ve geri dönüşünüzü sağlıyor. Daha uzun gezilerde ise bir de otel hizmeti sağlıyor ama onun dışında tek başınasınız.

Turun en güzel özelliklerinden biri ise hemen başka insanlara katılabiliyorsunuz. Yalnızsanız hiç üzülmeyin. Hele de başka kültürden insanlarla mı gezmek istiyorsunuz? Zaten başka bir Türk vatandaşıyla karşılaşma ihtimaliniz yok gibi. Bir turistseniz zaten Lille'den Amsterdam'a geçmek değil, fikrimce Lille'e uğramazsınız zaten. Ama eğer ki yolunuz düştü hemen "blabla car" kullanın. Bazıları güvenliğinden şüphe ediyor olabilir ama ben açıkçası çok rahat ettim bu site sayesinde. Özellikle de bir öğrenci bütçesiyle ya da bir "backpacker" unvanı ile geziyorsanız. Aynı zamanda arabalarına katıldığım insanlar da çok tatlı insanlardı. Bir tanesi buluşmaya azıcık geç kaldığından evimin önüne bile getirdi.

 Eğer istediğiniz zamana blabla car bulamazsanız her zaman uygun bütçeli daha kesin seçenekler mevcut. "İdbus" ve "Megabus"; bu iki otobüs de size priz ve wifi sağlıyor. Fakat bu iki otobüs şirketindeki wifi var yazısına aldanmayın. Ne ümitlerle gitmiştim. Yolculuk esnasında çalışmıyor ne yazık ki… En azından biz telefonlarımızdan çalıştıramadık. Sadece kalkarken iki dakikalığına çalışıyor, reklama değer doğrusu. Otobüs kalkma saatinden yarım saat önce durakta olun diye bir yazı geliyor. Sakın buna aldırmayın. Özellikle de hava soğuksa… 10 dakika önce gelseniz yeter. Kimlik ve mail attıkları kodu gösterip geçebilirsiniz. Bunlar dışında eğer ki "intensive" yani yoğunlaştırılmış ders alırsanız ki haftasonları rahat rahat gezmek istiyorsanız bence ideal, Cuma öğleden Pazartesi sabahına kadar boş oluyorsunuz. Doya doya gezin. Her haftasonu bir şehir… Genelde saatleri güzel olmasa da Megabus sizi sadece 1 Euro’ya farklı şehirlere götürebiliyor.

FRANSA'DA BİR DEĞİŞİM ÖĞRENCİSİ MİSİN?

Bu iki otobüs firmasıyla gidebileceğiniz yerler kısıtlı. Fakat bunları bitirdiniz ve doymadınız, o zaman trenlere ve uçaklara geçebilirsiniz. Uçaktan Easyjet ve Ryanair ile uygun fiyatlara uçabilirsiniz hele bir de erkenden biletlerinizi alırsanız. Onun dışında zaten genelde pahalı olan tren biletlerine (SNCF, TGV) bakabilirsiniz. Bunları ucuza yakalamak zor oluyor ama şansınızı deneyin. Fransa'dan İtalya'ya bir tren biletini 200 Euro, aynı anda uçak biletini 40 Euro olarak gördükten sonra bir daha trene bakmadım.

Trenle ilgili önerebileceğim şöyle bir seçenek var. Ne kadar çok tren kullanacağınıza karar verdiyseniz "Eurail Train Pass" alabilirsiniz. İki aylık sınırsız tren kullanma, iki ayda 15 kere tren kullanma gibi paket seçenekleri mevcut. Ama bunu ilk treninize binmeden sitede belirtilen iki hafta kadar bir zaman önce alın ki yetişsin ve hızlı kargo için fazladan para vermeyin. Bu "pass" iniz gelince tren istasyonuna gidip aktif hale getirmeniz gerekiyor bir de…               

FRANSA'DA BİR DEĞİŞİM ÖĞRENCİSİ MİSİN?-1

Seyahat ulaşımınızı sağladığınıza göre sıra kalacak yer bulmada… Ben "airbnb" sitesini tavsiye ediyorum tabii ki fakat ev boş gözükse de ev sahipleri kafalarına göre sizi kabul ediyor veya etmiyorlar. İnsanların milletine göre ayrım yapıldığına dair de bir hisse kapıldım doğrusu. İlerde rahatsız edici durumlara sebep olabilir. Sitenin bu konuda geliştirilmesi gerekiyor. Örneğin ev sahiplerinin dolu olan tarihleri dolu göstermesi teşvik edilmeli. Diğer türlü ev için başvuranlar mağdur duruma düşüyor. Hem zamanını harcıyor hem de para yatırıp cevap bekliyorsa ret aldıktan sonra parasının geri yatmasını bekliyor. Yani sonuç olarak kabul edilmeme ihtimalinize karşı bir evin ücretini ödeyip ev sahibinin doğrulamasını beklemeyin. Önceden iletişim kurun, mesaj veya mail atın. Hatta kendinizi garantiye almak istiyorsanız birkaç ev sahibine ayrı mesajlar atın. Eğer ki ev sahiplerinin kararını vermesini beklemekle uğraşamam diyorsanız hostelde kalmanızı tavsiye ederim. Daha önce hiç hostelde kalmadıysanız tanımadığınız 4, 8 veya daha çok kişiyle ranzalı odalarda kalmaya sıcak bakmayabilirsiniz. Benim de şüphelerim oldu. Fakat ben şansıma gayet rahat uyudum ve hırsızlık gibi bir durumla karşılaşmadım. Aynı zamanda düşündüm ki şu an yapmayacaksan bir daha ne zaman yapacaksın. Bu cümleyi değişim dönemim boyunca kendime birkaç kere söyledim. Bu cümle yüzünden bir çekirge bile yedim.

FRANSA'DA BİR DEĞİŞİM ÖĞRENCİSİ MİSİN?-2

FRANSA'DA BİR DEĞİŞİM ÖĞRENCİSİ MİSİN?-3

Ben Fransızca bilmeden gittim bu nedenle fazla zorluk çektim. Fakat bilmeseniz de oluyor gayet. El hareketleri, mimikler, çat pat İngilizce... Yardım edebilecek durumda olan bir yolunu bulur. Sizi çeker götürür, takip ettirir. Bunlar benim başıma gelenler... Paris yerlileri kaba olarak tanınıyor fakat her yer Paris kadar hızlı bir hayata sahip değil. Aynı zamanda her yer Kanada da değil. Bu nedenle Fransızlara önyargıyla yaklaşmayı bırakalım. Ben değiştiğimi hissedebiliyorum. Size de bol eğlenceli, olgunlaştırıcı bir değişim süreci dilerim.

FRANSA'DA BİR DEĞİŞİM ÖĞRENCİSİ MİSİN?-4


Işıl Kaya kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Işıl Kaya

Daha önce pek seyahat etme gibi bir tutkum yoktu. Çok öyle buna da gideyim, şunu da deneyeyim demezdim. Bu dönem 19 yıl sürdü. Yurtdışına çıktım. İki üç şehre adım attığım gibi bir gezme hevesine kapıldım. Özgürlük mü desem, merak mı bilemedim. Bir değişim öğrencisi olarak hunharca gezmenin tadına erken varabildim. Şöyle bir bakarsanız...