Galapagos Adaları - Ekvator

Galapagos Takımadaları, bugün pek çok insana turizmi çağırıştırsa da aslında biraz geçmişe gidildiğinde Charles Darwin’in evrim ve biyoçeşitlilik teorisini, buradaki gözlemleri ve araştırmaları sonucu somut kanıtlarla nasıl desteklediğini ve biyoloji biliminde nasıl çığır açtığını göreceklerdir.

Hayatınızda görmediğiniz türleri burada görüp doğanın nimetlerine şaşırabilirsiniz.

Galapagos'da uymanız gereken çok kesin ve keskin kurallar var. İlk olarak adalara dışarıdan bir canlı türü getirmek kesinlikle yasak. Eşyalarınızın didik didik edileceğine emin olabilirsiniz. Aynı şekilde adadan dışarı bir şey çıkarmak da yasak. Bunların yanında flaşlı fotoğraf çekmek, hayvanları korkutmak veya müdahale etmek de kabul görmeyen davranışlardan. Üstelik ada halkı gönüllü olarak burayı gözleyip yasak hareketlere müdahale ediyor. Burada doğanın ve ada hayvanlarının misafirleri olduğunuzu unutmamalısınız.

Buradaki takım adalar hangileri, nerelere gitmeli diye merak ediyorsanız işte size belli başlı bilgiler ve isimler. İlk olarak Isla Santa Cruz’ agidebilirsiniz. Yolculuk esnasında dahi etrafınızda pek çok tür göreceğinizden, fotoğraf makineniz uygun modda her daim hazır etmekte fayda var.

Santa Cruz'un konaklamak için biraz daha avantajlı bir ada olduğu söylenebilir çünkü buradan diğer adalara günü birlik turlar mevcut ve dalmayı sevenler için çok uygun bir destinasyon. Restoranları ise oldukça çeşitli deniz ürünü içeriyor.

Santa Cruz’da mutlaka Tortuga Plajı’na uğramalısınız. Burada yüzen dev iguanalar ilgi çekmeyecek gibi değiller.

Bir diğer plaj ise Playa de los Perros. Bir diğer plaj demek burada bir başka habitat bir başka çeşitlilik demek aynı zamanda. Resif köpekbalıkları, yengeçler, iguanalar ve foklar göreceğiniz bir kaç şey bazıları.

Gitmeniz gereken diğer yerler tuzlu ve temiz kaynak suyu olan Las Grietas ve Darwin Enstitüsü. Bu turlar sırasında doğabilimci rehberler sizlere gerekli açıklamaları ve dikkat edilmesi gereken noktaları söyleyeceklerdir. Zira burada ayağınızı bastığınız taşın altından bile iguana çıkabilir.

Galapagos’un ünlü kaplumbağalarını da unutmamak gerekiyor. Devasa cüsseli bu canlılar yaşları ve sadece bu bölgede bulunmaları sebebiyle pek çok insanın buraya gelme sebebi oluyorlar.

Galapagos adalar topluluğu dünya üzerinde görülmesi gereken, insan ve bakir toprakların kaynaştığı, doğanın içinize işlediği bir yer. Burada yaşayacağınız tecrübeleri hiç bir fok gösterisinde veya suni parkta göremeyeceğinizi bilmelisiniz. Siz suyun içindeyken yanıbaşınıza gelen deniz aslanı, veya yürürken karşınıza çıkan Galapagos’un dev kaplumbağaları. Yırtıcılık veya insandan korkmak gibi bir durumları olmadığı için hayvanlar hemen yanınıza gelip poz verebiliyor ve kaçmıyorlar.

Televizyonlarda gördüğünüz yaşamın içinde olmak gibi diye tarif edilebilir Galapagos. Onlarca hatta yüzlerce endemik tür burada barınıyor. Ekosistem korunmasına çok özen gösteriliyor ve çeşitlilik azalmıyor.

Geçmişten bugüne buradaki yaşamın bu denli izole ve korunmuş olmasının sebebi, ulaşımın zor olmasından kaynaklanıyor ve tabii ki ada olmasından.

Gidip görmeniz gereken bir diğer yer Isla Isabel. Isla Isabel aynı zamanda adalar grubundaki en büyük ada konumunda. Burada çok sayıda flamingo görebilirsiniz.

Hala etkinliğini sürdüren çok sayıda yanardağı da bünyesinde bulunduran Galapagos adalarında çoğu yerde üst üste binmiş lav akıntıları ile karşılaşmak mümkün. Doğanın her türlü halini burada görebilirsiniz. Türleri, renkleri, coğrafi konumları ve tarihiyle Galapagos Takımadaları mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler listesinde en üst sırada yer almayı sonuna kadar hak ediyor.