Gaziantep - Türkiye

Medeniyetlerin beşiği olan, leziz yemekli güzel ilimiz, Gaziantep. Bu bölgede Hitit, Asur, Pers, Makedon ve Komagene gibi uygarlıklar yaşam sürmüş, ardından Memlükler ve Dulkadiroğulları gelmiş. Son olarak ise Osmanlı hakimiyetinde soluklanmış bu güzel diyar.

1918’de İngilizler, 1919’da Fransızlar tarafından işgal edilen kentte,  1920 yılında yapılan ayaklanma ve savunmalarla, işgal devletleri çekilmek zorunda kalmış.  Milli mücadelede Fransız işgaline karşı yaptığı kahramanca müdafaa sebebiyle TBMM tarafından Gazi unvanı verilmiş Antep’e. Cumhuriyet’in iki gazisinden biri olan Gaziantep, Atatürk’ün Gaziantep nüfusuna kayıtlı olmasıylada haklı bir övünç duyuyor.

İlk durağınız Kent Müzesi olabilir Gaziantep’de. Burada şehrin kronolojik geçmişi, kültürel, sosyopolitik ve etnografik özelliklerini öğrenebilirsiniz. Müze oldukça modern ve teknolojik donanımlara sahip. Kutnu dokumacılığı, bakırcılık, yemenicilik, baklavacılık ve fıstık tarımının yanı sıra Gaziantep Tarihi’nin de anlatıldığı bölümler mevcut. Her bölümde ilgili konuyu anlatan plazma ekranlar ve wi-fi kulaklıklar sizlere yardımcı olacaktır. 

Gitmeniz gereken bir diğer müze ise tabii ki Zeugma Müzesi.  Müzenin 2011 yılında açılan, yeni sergi alanı 30.000 metrekare alana kurulu, ve Geç Antik Döneme ait 2.248 m² mozaik, 140 m² fresk ve Roma dönemine ait bir çok eserle dünyanın en büyük mozaik müzesi olma unvanını Tunus’taki rakibi Bardo Müzesi’nden almış durumda. 

Müzenin girişinde, geziye başlamadan hemen önce, belirli periyotlarla, sinevizyon gösterisi yapılıyor. Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında 1992 yılında bulunan ilk parça olan Çingene Kız mozaiği ise ikinci katta özel bir bölümde ziyaretçilerini ağırlamakta.

Eğer yorulduysanız mutlaka ve mutlaka yemek yemekten geri durmamalısınız. Baklavanın, çiğköftenin ve envai çeşit kebabın şehrindesiniz çünkü.  Kaşık salatası, simit kebabı, acılı kuşbaşı, kıyma kebabı, küşneme, çiğköfte, baklava ve bir dolu ilave yemek daha sizleri bekliyor burada.

Yemekten sonra Gaziantep Kalesi’ne gidebilirsiniz, kalenin kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Kale içerisinde Kahramanlık Panoraması Müzesi’ni gezebilirsiniz. Harikulade yapılmış bu müzede Kurtuluş Savaşı’nda verilen kahramanlık mücadelesi, resimler, heykeller ve rölyeflerle anlatılıyor. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiliz ve Fransızlar tarafından işgal edilen Antep hiç bir yardım almadan, halk direnişi ile savunulmuş.

Bir sonraki durağınız Mutfak Müzesi olabilir. Çok zengin olan Antep mutfağının 500 çeşit yemeği olduğu söyleniyor. Et yemekleri ve kebabı ile öne çıkan mutfağın, şiveydiz, yuvarlama, yeni dünya kebabı, simit aşı, baklava ve lahmacun gibi bilinen yemekleri bu güzide mutfağın çok azını ihtiva ediyor. Nane, sarımsak, kırmızı biber ve baharat yemeklerde bolca kullanılıyor. Bu kadar zengin mutfağa ve kültüre sahip kentin böylesine bir müzeye sahip olması bir gereklilik. 

Eski bir Antep evinden dönüştürülmüş olan Medusa Cam Eserler Müzesi’nin kapısından girdiğinizde,  genişçe bir avlu sizleri karşılayacak. Avluda dinlenme amaçlı konmuş bir kaç masa ve sandalye de bulabilirsiniz. Eserler çift katlı yapıların odalarında sergileniyor, bir odada ise üretim yapılıyor ve bu ürünler satışa sunuluyor. Buradan çıktıktan sonra tarihi Tahmis Kahvesi’nde soluklanabilirsiniz. 

Gaziantep Savaş Müzesi’ne gitmelisiniz bir de. Müzede 10 ay süren Antep Harbi’nde, 22.000 kişilik orduya karşı, 3000 kişiyle yapılan savunmanın, kahramanlık öyküsü anlatılıyor. Nakıpoğlu Evi olarak da bilinen bu müzede, halkın kendi yapmış olduğu sahan bombası ve makineli tüfek sesi çıkaran tak-tak, imkânsızlıkla zekânın birleştiğinde ortaya çıkan dâhiyane fikirlerin eseri olarak sergileniyor.  Bunlarla birlikte savaş yıllarına ait bir çok materyali görmek mümkün burada. 

Gaziantep’den ayrılmadan önce Bakırcılar ve Baharatçılar çarşısına mutlaka uğrayıp elinizi kolunuzu doldurmalısınız. Güzeller güzeli, tarih kokan cesur Gaziantep. Görmeden bırakmayın bu vefakar şehri.