Google+

Arama formu

GELENEKSELLE ÇAĞDAŞIN İÇ İÇE GEÇTİĞİ KATAR'I KEŞFE ÇIKIN

Bu yazı Gezimanya üyesi Cansu Bingöl tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Dünyanın gözü artık Katar’da. Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan Basra Körfezi ülkesi Katar son yıllarda gerek ekonomi gerekse turizm alanındaki faaliyetleriyle dikkat çekiyor. 14 Mart akşamı Katar Turizm Ofisi, Katar Hava Yolları, Gezimanya ve Blogger Casting, Taksim Titanic Hotels’te gerçekleştirilen Katar Turizm Çalıştayı ile bir araya geldi ve blogger’ların da aralarında bulunduğu bir toplantı gerçekleştirdi.

GELENEKSELLE ÇAĞDAŞIN İÇ İÇE GEÇTİĞİ KATAR'I KEŞFE ÇIKIN

Katar’ın tanıtımına dair bir video gösterimi ile başlayan toplantı, Katar’a dair sunumlar ve sonrasında soru-cevap kısmıyla son buldu. Toplantıda ilk olarak Katar’a dair bilgiler verildi. Katar Havayolları’ndan Zeynep Esin gerçekleştirdiği sunumda son dönemin yükselen değeri Katar’ın ziyaretçilerine ne gibi fırsatlar sunduğundan ve Katar’ın gelenek göreneklerinden bahsetti.

GELENEKSELLE ÇAĞDAŞIN İÇ İÇE GEÇTİĞİ KATAR'I KEŞFE ÇIKIN-1

Katar doğalgaz rezervlerinde dünya birincisi bir ülke olmasına karşılık, bu tür enerjinin yenilenebilir olmaması ülkeyi farklı alanlarda da kendini geliştirmeye itmiş. Çölün ortasına kurulmuş, her köşesinden ayrı cevherin çıktığı bu ülkede dört önemli şey var. Bunlardan ilki eğitim. Özellikle ülkenin başkenti Doha adeta bir eğitim merkezi. Amerika’daki pek çok üniversitenin kampüsünün bulunduğu Doha’da bir Amerikan üniversitesi diplomasıyla mezun olmak mümkün. İkinci önemli özelikleri ise sanat konusundaki yatırımları. Yılın her döneminde pek çok sanat festivalinin düzenlendiği kentte bu festivalleri takip etmeniz bilhassa tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra kalıcı sergilerle beraber güncel sergilerin de gerçekleştirildiği İslami Eserler Müzesi hem mimarisi hem de eser çeşitliliği ile geleneksel İslam sanatı ve çağdaş sanat takipçileri için en doğru adres.

GELENEKSELLE ÇAĞDAŞIN İÇ İÇE GEÇTİĞİ KATAR'I KEŞFE ÇIKIN-2

Katar aynı zamanda bir sağlık merkezi. Ülkeye girdiğiniz üç gün içerisinde bir hastalıkla karşılaşma durumunda tedaviniz ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Hastane imkânlarının hayli gelişmiş olduğu ülkenin dördüncü özeliği ise aynı zamanda bir spor merkezi olması. Sene boyunca tüm dünyada gerçekleştirilen tenis turnuvalarının fitilini ateşleyen Doha Cup ülkede gerçekleştirilen spor turnuvaları içinde en önemlisi. Ayrıca Doha 2022 senesinde gerçekleştirilecek Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kentin pek çok bölgesinde kurulacak prefabrik stadyumlar turnuva sonrasında stadyumu olmayan ülkelere taşınacak. Katar’da gelişmiş bir diğer spor dalı ise golf.

GELENEKSELLE ÇAĞDAŞIN İÇ İÇE GEÇTİĞİ KATAR'I KEŞFE ÇIKIN-3

Katar’ın en önemli özelliklerinden biri çölün ortasına inşa edilmiş olması malum. Bu yüzden sadece gökdelenlerden ibaret olmayan yeşil alanların da çokça kurulduğu bir ülke. Katar’da çok fazla konaklama seçeneği var. Bunlar arasında en cezbedici olansa şüphesiz gece olduğunda şehrin tüm ışıklarından uzaklaşıp, gökyüzünü olduğu gibi görmeyi mümkün kılan bedevi çadırlarında kalmak. Göğe başınızı kaldırdığınızda tüm yıldızların sizi kucakladığı eşsiz bir çöl deneyimi vadeden Katar’ın iklimi tahmin etmenin güç olmayacağı üzere hayli sıcak. Fakat bir konuda uyarıda bulunmak gerek, o da şu buradaki binaların içleri hayli serin. Akşamları da hava sıcaklığının hayli düştüğü Katar’da dolaşırken güneşe aldanmayın ve çantanızda mutlaka hırka bulundurun.

GELENEKSELLE ÇAĞDAŞIN İÇ İÇE GEÇTİĞİ KATAR'I KEŞFE ÇIKIN-4

Elektronik ürünlerin fazlasıyla uygun fiyatlı olduğu Katar’ın bir diğer güzelliği ise yemek çeşitliliğinin fazla olması. Ortadoğu Mutfağı’nın yanı sıra Çin, İtalyan gibi dünya mutfağından da çok fazla alternatifle karşılaşabileceğiniz Katar’da sadece etle sınırlı olmayan zengin yeme-içme alternatifleri sizi bekliyor. Nüfusu yaklaşık 3.5 milyonu bulan Katar nüfusunun sadece 200 binlik bir dilimini yerli halk oluşturuyor. Dolayısıyla aslında fazlasıyla kozmopolit bir coğrafya sizi bekliyor. Bu da sanılanın aksine modern bir kültür demek. Giyim kuşam konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar elbette var. Bilhassa resmi kurumlara girerken kolsuz elbise gibi kıyafetler yasak. Fakat bunun haricinde gündelik yaşantınızı kısıtlayacak herhangi bir uygulama bulunmamakta.

GELENEKSELLE ÇAĞDAŞIN İÇ İÇE GEÇTİĞİ KATAR'I KEŞFE ÇIKIN-5

Katar’da gece hayatı nasıl diye soracak olursanız, İslami bir ülke olduğu için daha ziyade otellerin düzenlediği etkinlikler ön planda. Çöl ve denizin birleştiği yerde olan Katar’da oteller hemen her gece kumsal partileri düzenliyor. Eğlencenin dozunun düşmediği partiler ülkenin gece hayatını hareketlendirme konusunda ilk sırada yer alıyor. Ayrıca geceleri de sokakların kalabalık olduğu ülkedeki kafelerde de vakit geçirme imkânı mevcut. Caz festivalleriyle de bilinen Katar ayrıca hayri gelişmiş bir havayolu ulaşım ağına sahip. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz giriş imkânının bulunduğu Katar’ın hava alanı geçtiğimiz yıl dünyanın en iyi ve lüks hava alanı seçilmiş.  

GELENEKSELLE ÇAĞDAŞIN İÇ İÇE GEÇTİĞİ KATAR'I KEŞFE ÇIKIN-6

Modern ile gelenekselin iç içe geçtiği Katar, çöl aktiviteleri, gündüzü aratmayan geceleri, çarşıları, labirent şeklindeki dar sokakları, benzersiz doğası, dalış imkanı, büyüleyici mercan resifleri ve mistik havasıyla oldukça cazip bir turistik destinasyon. Keşfedilecek pek çok dehlizi bulunan Katar’da unutamayacağınız bir tatil geçirmek mümkün. O yüzden uçuş süresinin sadece dört saat olduğu bu ülkeyi şimdiye dek aklınıza getirmediyseniz bile bir düşünün.