Gemi Seyahatine Çıkmak İçin 8 Neden

Gemi seyahatleri pek çok kişinin hayallerini süsler. Heybetli duruşları, lüks atmosferleri, bitmek bilmez aktiviteleri sayesinde bir tatil için aradığınız her şey bu gemilerdedir zira. Rengarenk ve cıvıl cıvıl enerjisinin yanı sıra denizin verdiği huzura emanet eder kendini insan. Hem eğlenceli hem de dinlenmeli bir seyahat arıyorsanız, üzerine bir de her gün bambaşka bir şehirde uyanmak istiyorsanız, gemi seyahatlerini mutlaka değerlendirin deriz. Tüm bunlara rağmen hâlâ  “neden gemi seyahatine çıkmalıyım?” gibi bir sorunuz varsa kafanızda gelin cevaplarına birlikte bakalım…


 

  • Kısa zamanda uzun yollar kat edebilmek için

Gemi seyahatini tercih edenlere sorarsanız neden gemiyle seyahat ettiklerini anlatırken ilk olarak bu cevabı vereceklerdir. Öyle ya pek çoğumuz kısıtlı zamanlarda tatil yapabiliyoruz ve yine pek çoğumuz bu kısıtlı tatil günlerimizi dolu dolu geçirmek istiyoruz. Daha fazla ülke görmek istiyoruz, daha fazla şehrin içinde turlamak istiyoruz. Gemi seyahatleri bunun için adeta biçilmiş kaftan. Zaten gemi turlarına şöyle bir bakacak olursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bir haftalık bir gemi turunda 5 ila 7 şehrin kapısını çalmak mümkün. Aynı güzergahı karayolundan yapacak olsanız çok daha yorucu bir tempoda hareket etmek gerekir. Buna rağmen çok daha fazla bir zaman dilimini kapsayacağı da tartışmasız bir gerçek.

  • Bavulunuzu oradan oraya taşımamak için

Gemi seyahatlerinin sunduğu en büyük lüks, seyahatinizin başında odanıza yerleşip bitimine kadar ayrılmak zorunda olmayışınız. Siz şehirden şehre seyahat ederken odanızın da sizinle birlikte gelmesi büyük bir avantaj. Her durakta bavul aç, sonra tekrar topla telaşı olmadan günler geçirebilirsiniz.


 

  • Yorgunluğunuzun seyahatinizin önüne geçmesine izin vermemek için

Kabul edelim ki seyahat etmek güzel olduğu kadar yorucu da bir iş. Ancak gemi seyahatlerinde bu konuda çok daha avantajlısınız. Nedeni ise basit: Bir kere her şey en ince detayına dek düşünülmüş, konforunuzu sağlamak için yüzlerce görevli seferberlik halindeler. Dahası ve belki de en önemlisi limanlara yanaşma saatleri sizin öncesinde ya da sonrasında yeterince dinlenebilmenize ziyadesiyle olanak sağlıyor. Hal böyle olunca da indiğiniz limanlarda daha keyifli zaman geçirebiliyorsunuz.

  • Seyahat sırasında yalnız kalmamak için

Gemi seyahatini bu denli çekici kılan unsurlardan biri de binlerce kişiyle aynı anda seyahat ediyor olmanız Bu seyahatlerde sosyalleşmek için ekstra bir çaba harcamanıza gerek yok. Zira bir süre sonra muhabbet kendiliğinden gelişiyor. Bazen limanlarda ortak bir konu açılıyor, bazen de yemek masalarında…


 

  • Yolculuk sırasında da eğlenebilmek için

Seyahat sırasında yeni şehirler görmek çok güzel ama bu şehirler arasında yaptığımız yolculuk o kadar da iç açıcı değil mi? Gemi seyahatleri sayesinde bu sorun da ortadan kalkıyor. Nitekim geminin içi zaten başlı başına bir şehir! Yapacak o kadar fazla aktivite var ki gemiler içinde seçerken zorlanabilirsiniz: Havuz, sauna, fitness center, güzellik salonu, casino, bar, sinema, kütüphane ve daha nice seçenek daha… Özellikle uzak mesafeli turlarda denizde günler geçirebiliyorsunuz. Buna rağmen hiç sıkılmayacağınızın garantisini verebiliriz. Sadece odanızdan çıkın ve kendinizi kalabalığın içine bırakın, yolun nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.


 

  • Kendi dilinizde hizmet alabilmek için

Yurtdışı tatilleri yabancı dil bilmeyenler için biraz ürkütücü olabilir. Fakat gemi seyahatine çıkacaksınız böyle bir endişenizin olmasına gerek yok. Nitekim bu devasa gemilerde yüzlerce insan çalışıyor ve çalışanlar arasında Türkçe bilenler de var. Hal böyle olunca iletişim problemi ortadan kayboluyor. Size de kusursuz hizmetin tadını çıkarmak kalıyor.

  • Gümrüksüz alışveriş edebilmek için

Gemilerde bulunan freeshop’lar ihtiyaçlarınız için birebir. Her daim elinizin altında olması da cabası. Seyahat sırasında kendinizi biraz şımartmak isterseniz bu freeshop’lara gidip gümrüksüz alışverişin keyfini sürebilirsiniz.


 

  • Güneşin ne denli güzel battığına her gün bir kez daha tanık olabilmek için

Gemi seyahatleri boyunca çılgınca eğlenebilirsiniz. Fakat günbatımı saatlerini sessizliğe ayırmanızı öneririz. Nitekim bu seyahatler boyunca her gün hayranlık uyandıracak bir manzarayla uğurlayacaksınız güneşi. Bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin. Dönüşünüzde bu fotoğraflardan harika #tbt’ler çıkacak şüphesiz!


 
Keyifli bir gemi turu yazı dizisi için:
1) MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: BARİ
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-bari
2) MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: KATAKOLON
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-katakolon
3) MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: MYKONOS
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-mykonos
4) MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: PİRE-ATİNA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-pire-atina
5) MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: DUBROVNİK
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-dubrovnik
6) MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: VENEDİK
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-venedik

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.