Gemi Turuna Katılacaklar İçin İlk Gün Önerileri

Gemi turunuz için rezervasyon yaptırdınız ve gün geldi çattı. Son olarak neleri kontrol etmelisiniz? Gemiye girişte, check-in işlemleri sarasında dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Bu hususlar bir hafta, on gün boyunca çıkacağınız gemi turunun seyrini etkileyeceğinden son derece önemlidir.

Bilet ve pasaport kontrolünüzü yapın

Evden çıkmadan önce mutlaka pasaportunuzu, gemi biletinizi, uçak biletinizi, sigorta poliçenizi ve acentenizden aldığınız bilgilendirmeleri kolay ulaşabileceğiniz bir çantaya koyun ve havalimanına gideceğiniz araca binmeden önce bu evraklara “dokunun”. Dokunun derken ciddi anlamda elinize alın ve yine aynı çantaya koyun. Özellikle sabah uçuşları ile gemiye bineceğiniz limana gidiyorsanız havalimanına günün ilk saatlerinde gidiyor olacaksınız ve bu saatlerde dalgınlık, unutkanlık çok yaygın karşılaşılan bir durum. Bu sebeple evinizin kapısının önünde valizinizi hazır tutarken, kapınızı kilitlemeden hemen önce, her ne kadar çantanıza koyduğunuzdan emin olsanızda pasaport, biletler ve bilgilendirmelere mutlaka dokunun. Ayrıca turda size refakat edecek bir rehber var ise telefon numarasını mutlaka cep telefonunuza kaydedin.

Transfer bilgilerinizi unutmayın

Gemiye bir grup eşliğinde ve türkçe rehber refakatinde gitmeyecekseniz mutlaka havalimanı ve liman transferinizi önceden ayarlayın. Transferinizi geminin servisi ile yapacaksanız acentenizden mutlaka havalimanında bulunan gemi personelinin isim ve iletişim bilgilerini isteyin. Bir çok gemi firması bu bilgileri biletin 3. ve 4. sayfalarında vermektedir. İngilizce bilginiz yok ise Türkçe açıklamasını mutlaka acentenizden isteyin ve havalimanına indiğinizde bu personel ile iletişime geçin. Geminin transferinden yararlanacaksanız gemi biletinizin çıktısını mutlaka yanınıza almanız gerekmektedir.

Evden havalimanına ulaşım

Havalimanlarında günlük araç park ücreti yaklaşık olarak 25 – 30 TL civarındadır. 1 haftalık turda ödemeniz gereken tutar 200 – 250 TL’yi bulacağı için havalimanına taksi ile gitmeyi tercih edebilirsiniz. Havalimanı otoparkında boş yer arama derdinizi ortadan kaldırdığınız gibi tatil dönüşünde de aracı nereye bıraktığınızı hatırlamak zorunda kalmazsınız. Bir diğer avantajı ise gidişi Sabiha Gökçen Havalimanı, dönüşü Atatürk Havalimanı olan daha uygun fiyatlı paket programlardan yararlanabilirsiniz.

Gemiye giriş saatleri

Gemiye bineceğiniz limana olabildiğince erken gidin. Gemi kalkışından en geç 90 dakika önce gemiye giriş işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Genel olarak check-in işlemleri 12:30 – 15:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Gemiye check-in yaptıktan sonra odanız hazır olmasa bile gemideki aktivitelerden yararlanabilir, havuz kenarında ya da barlarda zaman geçirebilirsiniz.

Uçakların rötar ihtimalini göz önünde bulundurun

Özellikle kış dönemi uçak rötarları çok fazla karşılaşılan bir durum. Barselona, Amsterdam, Kopenhag gibi limanlar havalimanlarına yakın olması sebebi ile çok büyük sorunlar yaşanmamakta fakat Milano ve Nice havalimanlarından Cenova ya da Savona limanına gitmeniz gerekli ise 1 saatlik rötar bile büyük ihtimal gemiyi kaçırmanıza sebep olacaktır. İmkanınız varsa gemiye giriş gününüzden 1 gün önce limanın bulunduğu şehire gidin ve 1 gece otel konaklaması yapın. Böylece ilk gün gemiye giriş işlemleri sebebi ile gezemediğiniz bir bölgeyi de gezme fırsatınız olacaktır. 1 gün önce uçuş yapma imkanınız yok ise mutlaka ama mutlaka, hangi liman şehiri olursa olsun sabah en erken saatte kalkan uçak ile gitmeye çalışın.

Valizinizde gemiye girişi yasaklı madde bulundurmayın

Gemiye girişte tüm valizler X-ray cihazından geçecektir. Bu sebeple çantanızda, valizinizde gemide servis edilen alkollü içeceklerden bulundurmamanızı öneririz. Valizinizde bulunan alkollü içecekler gemiye girişte güvenlik personeli tarafından teslim alınır ve kabin numaranızın altına kayıt edilir. Gemiden iniş yapacağınız gün yine size teslim edilir.

Kredi kartınızın limitini kontrol edin

Gemiye gidiş işlemleri esnasında kredi kartınızdan kişi başı 250-300 Euro tutarında provizyon alınır ve oda hesabınıza bu tutar yüklenir. Gemide yapacağınız tüm harcamalar için oda kartınızı kullanmanız gerekmektedir. Bu sebeple seyahate çıkmadan önce kredi kartınızın limitinde yeterli bakiyenin olduğundan emin olun ve yurtdışı kullanıma açık olduğunu bankanızdan teyit edin. Kredi kartı kullanmıyorsanız bu depozitoyu nakit olarak verme şansınızda var fakat gemiden çıkacağınız son gün verdiğiniz depozito bitmemişse kalan parayı almak için uzun bir kuyruk beklemeniz gerekebilir.

Bagaj etiketinizi yapıştırdınız mı?

Check-in işlemleriniz esnasında valizinize bagaj etiketinizi mutlaka yapıştırın. Bagaj etiketlerini bir çok gemi şirket bilet ile birlikte vermektedir. Biletiniz ile birlikte gelen bagaj etiketinizde gemide kalacağınız kabin numarası bulunacaktır. Gemi personeli bu kabin numaralarına göre bagaj taşıma işlemlerini gerçekleştiriyor.

Valiziniz ne kadar süre sonra kabininize teslim edilecek?

Bagajınızı gemi personeline teslim ettikten sonra 1 saat içerisinde kabininize gelmesini beklemeyin. Unutmayın ki gemiye o gün sizinle birlikte giriş yapan yaklaşık 3000 – 3500 kişi var ve bagaj taşıma işlemini yapan personel sayısı en fazla 50 – 60 kişi olacaktır. Bagaj taşıma işlemleri akşam saat 21:00 – 22:00 saatlerine kadar sürebilir. Sizin valiziniz gemiye giriş yaptıktan 2 saat sonra, eşinizin valizi 9 saat sonra gelebilir. Bu sebeple yanınıza küçük bir çantada bir kaç parça kıyafet, cüzdanınız ve varsa ilaçlarınızı alın. Benim önerim bagaj teslimatı için gemi personelinin kullanılmaması yönünde. Bir çok limanda check-in kontuarı ile gemi girişi arası 30-40 metrelik bir mesafe. Kendi valizinizi taşıyıp kabininize giderseniz çok daha konforlu bir başlangıç yapabilirsiniz.

Tatbikata mutlaka katılın

Kabininize gittiğinizde oda kartınız ve bilgilendirme mektubunuz yatağınızın üzerinde olacaktır. Geminin 1. günü gemi kalkışından hemen sonra tüm gemi yolcularının ve personelinin katılımının zorunlu olduğu tatbikat yapılacaktır. Bu tatbikata her ne kadar cruise tecrübeniz olursa olsun katılmak zorundasınız. Katılım göstermeyen yolcuların odalarına bir sonraki gün buluşma saati ve yeri bilgisi gelecektir. Bu toplantıya da katılmazsanız oda kartınızı iptal olacak ve resepsiyona gelmeniz sağlanacaktır. Eninde sonunda o tatbikat ve videoyu size izletiyorlar. Tatiliniz boyunca bu baskıyı ve tacizi hissetmemek için ilk gün tatbikata katılıp bu işlemi aradan çıkarılması en iyisidir.

Gemiyi keşfedin

Gemiye giriş yaptıktan sonra eşyalarınızı kabininize bırakın ve geminin her yerini gezmeye çalışın, gemiyi tanımaya, yollarını öğrenmeye çalışın. Tüm gemiler birbirinden farklıdır. Restoranlar, spa merkezi, havuzlar, eğlence alanlarının yollarını öğrenmeye çalışın. Bu gezintiye çıkmadan önce resepsiyondan (Genelde gemilerin 4. güvertelerinde bulunur) geminin güverte planını alıp bu plan yardımı ile gezebilirsiniz.

Buluşma yeri belirleyin

8-9 kişilik bir aile grubu ya da arkadaş grubu ile seyahat ediyorsanız gemide bir buluşma yeri belirleyin. Sabah açık büfede alınan kahvaltının ardından insanların birbirini bulmaları biraz zor olur ve şehir turuna çıkacağınız otobüsü arkadaşlarınızı ararken kaçırabilirsiniz. Buluşma yeri için ideal yer genelde kumarhanelerdir. Gemiler limana demirledikten sonra kumarhanelerin kapalı olması sebebi ile çok kalabalık olmaz ve birbirinizi rahat bulabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızı beklerken oturmak için rahat sandalye, koltuk bulabilirsiniz.

Cep telefonlarına dikkat!

Cep telefonunuzun veri dolaşımını kapatın. Hemen hemen tüm operatörlerin Avrupa şehirlerinde uygun fiyatlı iletişim kurabileceğiniz paket hizmetleri mevcuttur. Özellikle Akeniz limanlarında bu paket hizmetler sayesinde Türkiye’de ki gibi internet erişimine sahip olabiliyorsunuz fakat Norveç ve Baltık ülkelerine gittiğinizde bu paketler geçerli olmayacaktır. Mutlaka telefon hattını kullandığınız operatörün çağrı merkezinden ya da internet sitesinden yurtdışı paketinizin geçerli olduğu şehirleri öğrenin. Örnek olarak Amsterdam’da bir çok operatörün paketi geçerlidir fakat buradan kalkan bir gemi sabah Stavanger’e vardığında bu paketiniz kapsama dışında kalacaktır ve veri dolaşımında geçirdiğiniz her bir saniye size ağır fatura yükü olarak dönecektir. Ayrıca özellikle Kuzey Avrupa Denizi'nde seyir halindeyseniz ara ara hattınız Amerika'dan sinyal alacaktır. Süpriz faturalarla karşılaşabilirsiniz.