Gemi Yolculuklarında Rezervasyon Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Geminizde seyahat ederken yüksek volümlü müziğe, kalabalığa ve bağrış çağırışlara geminizin diskosunda hoş görür ve katlanabilirsiniz. Sonuçta siz de oraya eğlenmeye gittiniz. Ama bu tip gürültüleri ve koridorlardaki bağrışmaları, her ne kadar gününüzü kabininizde geçirmiyorsanız da istirahat ettiğiniz mekânınızda istemezsiniz. Çünkü artık tatildesiniz ve dinlenmeye ihtiyacınız vardır.
 
Şimdi bütün bu sıkıntılardan sizi korumak ve gemi kabinleri hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyla nerede ve hangi kabini nasıl seçeceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. Çünkü küçücük bir oda veya tepenizde sandalye çekme gürültüsü ile rahatsız olmak istemiyorsanız; beni dinlemelisiniz, bana kulak vermelisiniz.  Böylece gemiden biraz daha çok eğlenmiş ve odanızın yerine, büyüklüğüne sıkılmadan gemiden neşeyle ayrılmış olursunuz.
 
Küçüğün de küçüğü vardır. Odalar her gemi şirketinde, aynı gemi şirketinin ayrı gemilerinde hatta aynı geminin değişik katlarında bile değişik büyüklükte olabiliyor. Tabii ki burada sizin için de gemi şirketi için de en önemli unsur fiyattır. Siz biraz daha fazla ödeyip neden bütün bu sinir bozucu durumlardan kurtulmayasınız ki? Evinizdeki odanızdan daha küçük ebatta bir odada kalmak ister misiniz? Rezervasyonunuzu yaptırmadan önce kendinize bu soruyu sorun bakalım. Mesela 17 m2’lik bir oda size yeterli mi, yoksa odanızın 10,5 m2 olması size yeter mi? Eğer 10,5 m2 bana yetmez, boğulurum, sıkılırım, eşim bu odada cinnet geçirir diyorsanız; Royal Caribbean şirketinin Majesty of the Seas gemisinin iç kabinlerini istemeyeceksiniz. Carnival şirketinin iç kabin standartları 17 m2’den başlar. Amerikalılar daima geniş ve büyük odaları, mekânları, iki şişman kişinin rahatça geçebileceği koridorlar isterler. İtalyan şirketlerinin (MSC Cruises, Costa Cruises) koridorları daha dardır. İki kişi karşılıklı geçerken selamlaşmanın dışında, yana da dönme ihtiyacını hissederler.


Fotoğraf: travel.aol.co.uk
 
Mesela eski gemilerin oda ve koridor ölçüleri, yeni mega gemilere göre daha büyüktür. Çünkü teknoloji, yeni gemi yapımında şirketleri “daha çok kabin ve daha çok para” denklemine itiyor. Bu da bizim gibi bu işi bilmeyen, öğrenmeyen ve yeni başlayan gemi seyyahlarının başına patlıyor. İnanın Amerika’da ve Avrupa’da müşteriler bu işi o kadar iyi öğrenmişler ki artık birbirleriyle forumlar ve internet siteleri aracıyla haberleşerek, tavsiyelerde ve şikâyetlerde bulunuyorlar.
 
Onun için daima rezervasyon yaptırırken gemideki iç kabin, dış kabin, balkonlu kabin ve süit dairelerin ölçülerini öğrenin; bu sayede de sizin ve eşinizin keyfi hep yerinde olsun.
 
İkinci bölümde manzara ve oda çeşitliliği ile devam edeceğiz…
 
İyi Cruise’lar…
 
H. Oğuz Esen

Etiketler

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.