Gerçek Olamayacak Kadar Güzel Yerler - 1

Bazı fotoğraflar ve mekanlar size özenle hazırlanmış bir film setini anımsatabilirler. Mesela bu galerideki fotoğraflar gibi. Fakat arada bu fotoğrafların gerçek mekanlar olması gibi büyük bir fark var. İşte görmenizi önerdiğimiz gerçek olamayacak güzellikteki gerçek mekanlar. 1.Dalga (The Wave), Arizona Kanyon ve çölleriyle ünlü Arizona’nın en görülesi yerlerinden biri burası. Aşınmalar, erozyon ve doğanın eliyle şekillenip dalga formunda bir görünüm kazanan bu yer unutulamayacak güzellikte.

2.Salar de Uyuni, Bolivya Dünyanın en büyük aynası olarak da anılan, Salar de Uyuni. Burası bir tuz çölü ve her yer alabildiğine beyaz alabildiğine uçsuz bucaksız. Salar de Uyuni’ye yağmur yağdığı zaman tuzdan dolayı zemin büyük bir ayna işlevi görüyor ve ortaya yer ile göğün birleştiği izlenimini veren muhteşem manzaralar çıkıyor.

3.Red Beach (Kırmızı Plaj) Panjin, Çin Liaohe Nehri’nin deltasında bulunan Kırmızı Plaj, adını tuzlu-alkali topraklarda yayılan bir bitki türünden alıyor. Yaz boyunca yeşil olan otlar sonbaharda kırmızı bir renge bürünerek ortaya bu harika görüntüyü çıkartıyorlar.

4.Hitachi Parkı, Hitachinaka, Japonya Japonya’da Hitachinaka’da yer alan bu park deniz kıyısında bulunuyor ve halk tarafından çok seviliyor. Havalar ısınmaya başladığı zamanlarda ise mavi mine çiçeklerinden oluşan bu görüntüler ortaya çıkıyor.

5.Devler Kaldırımı, Antrim, Kuzey İrlanda Bazalt kökenli bu kayalar milyonlarca yıl önce volkanik hareketler sonucu meydana gelmişler. Sayıları 40.000’ini bulan bu altıgen yapılar hem renkleri hem de doğallıklarıyla oldukça popüler.

6.Travertenler, Pamukkale Pamukkale travertenleri bizim için alışıldık bir görüntü olabilir ama aslında oldukça sıradışı bir dokuya sahip.

7. Naica Madeni, Meksika Yerin 300 metre altında bulunan bu göz kamaştırıcı kristal madeni, keşif kazısı yapan iki madenci sonucu bulundu. Mağara bulunduğu zaman pek çok bilim insanı bu kadar büyük boyutta kristallerin nasıl oluştuğunu anlamak için bölgeye akın etti. Ve bunun mineral içeriği bakımından zengin olan suların 600 bin yıl boyunca mağaraya sızması sonucu oluştuğu anlaşıldı. Fotoğraf:www.naica.com

8.Pirinç Tarlaları, Bali Bali’de yapılan pirinç tarımının ve tarlalarının resmi olan bu görüntüler doğal dokusuyla oldukça etkleyici.

9.Grand Prismatic Spring, Yellowstone Ulusal Parkı, ABD Dünyadaki üçüncü sıcak göl. 70 derece ve 50 m derinliğiyle Grand Prismatic Spring karşınızda. Suyun hangi bölgelerinin yaşanılacak sıcaklıkta olduğunu renklere göre ayırt edebilirsiniz. Bu renk çemberleri hangi bakterilerin hangi sıcaklıkta yaşadığı ve hangi pigmentlere sahip olduğu ile alakalı. 

10.Cehennem Kapısı, Derweze, Türkmenistan Gerçekten de cehennemi anımsatan bu kuyu aslında 1971 yılında Rus bilim adamları tarafından bulunmuş bir doğalgaz kuyusu. Kuyu bilim adamları onu ateşe verdiği andan itibaren yanmaya devam ediyor.

11.Aşk Tüneli, Klevan, Ukrayna Ağaçlar ve sarmaşıklarla çevrilmiş olan bu tren yolu oldukça sık ziyaret ediliyor. Buradan ilk kez geçecek olan yeni evli çiftlerin dileklerinin kabul olduğuna inanıldığı için ‘’Aşk Tüneli’’ ismi uygun görülmüş.