Google+

Arama formu

GEZİMANYA YAZARLARI’NDAN YENİ YIL İÇİN ÖNERİLER

Bu yazı Gezimanya üyesi Özlem Mete tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Gezimanya’nın sevgili yazarlarından yeni yıl için lokasyon önerileri… Kimi gitmiş olduğu bir yeri anlattı kimi de gitmek istediği yeri… Yeni yılı nerede karşılasam diye düşünüyor ve fikir edinmek istiyorsanız tavsiyeleri okuyabilirsiniz : )

ZAFER ÇAKIRTAŞ (http://gezimanya.com/zafer-cakirtas)

Bir yılbaşında ailemle birlikte Kahire’ye gitmiştik. Öncelikle ülkemize çok yakın bir destinasyon, iklim çok uygun, hem tarihi yerler gezilebilir hem de farklı bir atmosfer yaşanabilir. Nil Nehri muhteşem, otellerde de canlı müzikli yılbaşı geceleri düzenleniyor. Ailesiyle birlikte yeni yılı karşılamayı düşünenlere tavsiye ederim.

UFUK AKKUŞ (http://gezimanya.com/ufuk-akkus)

Yeni yılı Kızıl Meydan’da karşılamayı çok isterdim. Kızıl Meydan’ın, havai fişeklerle daha da renkli ve büyüleyici olacağını düşünüyorum. Bir de Rusya'nın o bilinen yoğun kar yağışı da tesadüf ederse mükemmel bir gece olur : )

GEZİMANYA YAZARLARI’NDAN YENİ YIL İÇİN ÖNERİLER

PINAR BULUT (http://gezimanya.com/pinar-bulut)

Yeni yılda Viyana'da olmak... Şahane süslenmiş sokaklarda, genciyle yaşlısıyla her köşeye her meydana kurulmuş sahnelerde muhteşem klasik müzikler dinlemek demek. Enfes şnitzeller, tiramisu ve yoğurtlu meyveli tatlar denemek demek. Yeni yılda Viyana'da olmak, erken davranıp aldığın 29 Euro’luk bir biletle birçok katedral, konser, balmumu heykel görmek, her pasajda istiridye ve şampanya eşliğinde kutlama yapmak demek. Yeni yılda Viyana’da olmak tam gece yarısı dev orkestralar eşliğinde amatörlüğüne bakmadan herkesle birlikte vals yapmak, yeni yıl ruhunu doyasıya tatmak demek.

GEZİMANYA YAZARLARI’NDAN YENİ YIL İÇİN ÖNERİLER-1

ÖZLEM GÜZELHARCAN (http://gezimanya.com/ozlem-guzelharcan)

Yunanistan; hem yanı başımızda bize çok benzer hem de her sokağındaki Noel heyecanıyla aslında bizden uzak. Son dönemlerde ekonomik krizden etkilenen Yunan dostlar eskisi gibi Noel alışverişlerine çıkmasalar da yeni yılı karşılamaya oldukça hevesliler. Kar yağmıyor ama tavernaların vitrinleri beyaz süslerle kaplı. Çeşit çeşit kurabiyeler ve tatlılar Noel zamanında kafelerde boy göstermeye başlıyor. Vasilopita isimli bir de Noel turtaları meşhur. Geleneğe göre; bu yeni yıl kekine bir demir para konur ve yerken o parayı bulan kişinin de yeni yılda şansı hep yaver gider. Ne diyelim; Merry Christmas Ellada.

GEZİMANYA YAZARLARI’NDAN YENİ YIL İÇİN ÖNERİLER-2

KORAY GÜNYAŞAR (http://gezimanya.com/koray-gunyasar)

Makedonya'da Ohri Gölü'nü çevreleyen karlı dağların altında yeni bir yıl... Hem ucuz maliyeti hem de göl kenarındaki canlı müzik performansıyla eğlence dozajı da istenilen seviyede. Yalnız yılbaşı akşamı rezervasyon yaptırmazsanız hiçbir mekân almaz kapıda kalırsınız; aman dikkat!

GEZİMANYA YAZARLARI’NDAN YENİ YIL İÇİN ÖNERİLER-3

ALEV DEMİR (http://gezimanya.com/alev-demir)

Yeni yılı Brezilya'da karşılamak isterdim. Üşümeden denize girerek, kutlamak güzel olurdu. Ama henüz bu hayalimi gerçekleştiremedim.

RÜÇHAN ÖZCÜLER (http://gezimanya.com/ruchan-ozculer)

Malum, Paris her gezgini cezbeder. Şık ve ışıltılı caddeleri, anıtsal yapıları, geniş park ve bahçeleriyle hangimiz Paris'e hayran kalmadık ki?

Paris yılın her zamanı gidilebilecek, her zaman eğlenilebilecek bir şehir. İster arkadaş, ister aile, ister eşle gidin Paris her zaman harikadır. Fakat yılın tek bir günü hariç! Eğer yeni yıla Paris'te ve dışarıda girmek istiyorsanız bir daha düşünün derim.

Eiffel Kulesi altında havai fişek gösterileri izleyeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz öncelikle. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dışında artık Paris'te havai fişek gösterisi yasak.

Havai fişek olmasa da olur derseniz anlarım. Fakat çoğunluğunu turist ve göçmenlerin oluşturduğu müthiş bir kalabalıkla da başa çıkmanız gerekecek. Türkiye'den alışık olduğumuz çirkin haberlerin belki katbekat fazlası Paris'te de yaşanıyor ve polis hiçbir şekilde müdahale etmiyor.

İnsanlar Eiffel Kulesi ve Champs-Elysees gibi merkezi yerlerde yoğunlaştığı için o bölgelerdeki metro istasyonları kapatılıyor. İnsanları dağıtmak için ya bir sonraki ya bir önceki istasyona kadar yürütüyorlar. Yağmur yağıyorsa nasıl zor bir duruma düşeceğinizi varın siz düşünün. Taksi tutarız canim nolucak dediğinizi duyar gibiyim. Yılbaşında Paris'te boş taksi bulana ödül veriyorlar. Zaten taksiciler araç kapasitesinden fazla yolcu almıyor, 4 kişiden daha kalabalıksanız hiç şansınız yok.

Dışarı çıkmayalım bir yerde oturup yemek yiyelim derseniz onun için de elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. En salaş mekânlar bile rezervasyon alıyor ve tahmin edersiniz ki her yer haftalar öncesinden doluyor.

Sizi temin ederim ki Paris yılın her zamanı güzeldir. Fakat Paris’e gidilmemesi gereken tek bir dönem varsa o da yılbaşıdır. Noel tatilinden başlayarak tüm Parisliler zaten şehri terk ediyor. Paris yılbaşında güzel olsa onlar hiç bırakıp gider miydi şehirlerini!? : )

ÖZLEM METE (http://gezimanya.com/ozlem-mete)

Yeni yılı Brüksel’de karşılamak çok hoş olurdu. Yeni yıla girerken Grand Place Meydanı’ndaki atmosfer oldukça hareketli ve eğlenceli olur eminim. Belçika’nın nefis midye ve biralarıyla yapılacak bir kutlama… Ayrıca yeni yıla girerken meşhur “Belçika waffleları”ndan yiyerek de tüm yılı tatlı bir şekilde sürdürebilirsiniz : )

GEZİMANYA YAZARLARI’NDAN YENİ YIL İÇİN ÖNERİLER-4

GEZİMANYA YAZARLARI’NDAN YENİ YIL İÇİN ÖNERİLER-5


Özlem Mete kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar. Gezimanya’da yaptığı içerik düzenlemeleri, duyurular, etkinlikler, söyleşiler arasında kendini kaybediyor. Uluslararası İlişkiler eğitimi aldı ama editörlük, hayallerinin mesleği oldu. Çok yazar, çok konuşur; sustuğunda da size soracak yeni sorular...