Gezinizi Zehir Eden Taşıt Tutmaları

Benim gibi leylek içine kaçmış gibi gezen bir doktorsanız taşıt tutması sorununun hayatınızı etkilememesi beklenir. Ama nerde? Beni araba çoook kötü tutar. Tamamen bu sorunla başa çıkabildiğimi iddia etmesem de bir doktor gezgin olarak ortalıklarda sürekli kusmadan dolaşmamı sağlayan küçük ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum…

Taşıt tutması nedir?
Gözleriniz ve iç kulağınız birbirine uyumsuz hareket sinyalleri aldığında beyninizin şaşırıp kalması durumudur diyebilirim size. Taşıt tutmasını en kolay başlatan şey, bir arabada giderken iç kulağınız beyninize sürekli hareket sinyalleri yolladığı sırada siz durağan bir nesneye bakarsanız (telefon-kitap) gözlerinizin hareket yok sinyalini beyninize yollamasıdır. Bazı insanlar için araba veya otobüs, taşıt tutması için kabus ulaşım araçları iken (bakınız ben) bazıları için tekneler, bazıları için uçaklar dayanılmazdır.

Gün içinde sizi nelerin beklediğini bilip hazırlıklı olmak, bu işin en önemli çözümüdür. Virajlı bir dağ yolu veya küçücük bir teknede dalgalı bir deniz, sizin önlem almanız için çalan alarmlardır. Yüksek araçlar ve daha büyük tekneler taşıt tutma riskini azaltan araçlardır. Eğer bir tura katılmışsanız mutlaka rehberinizin sizin sorununuzdan haberdar olmasını sağlayın.

Neler yapmalısınız?
Yolculuk sırasında kitap okumamaya ve telefonunuza uzun süre bakmamaya özen gösterin. Benim gibi bir kitap kurduysanız ve araba yolculuğunu kitap okuma fırsatı olarak görüyorsanız yandınız.

Arabayı sizin kullanmanız iyi bir çözüm olabilir (tabii mümkünse). Hareketi kontrol ediyor olmak taşıt tutmasını nedense engelliyor; yani iş beyinde bitiyor.

Yüzünüz gittiğiniz yöne bakar şekilde oturun, yan veya arkaya dönük oturmak taşıt tutmasını kötüleştirir.

Gözlerinizi ileride bir noktaya sabitleyin. (Bu arabanın önünde yada önünü gören bir yerde oturmanızı teknede de dışarıda olmanızı gerektirir, farkındayım.)

Temiz hava alacağınız bir yerde oturun. Bir cam açın, olmuyorsa klimanın soğuk üflediği bir yerde oturun. Sıcak havadan uzak durun.

Araç tutarsa bir süre aracı durdurup temiz havada dışarıda olun. Bu mümkün değil ise gözlerinizi kapatıp yatmaya çalışın.

Asla akşamdan kalma olarak yola çıkmayın.

Yola çıkarken yanınızda ne olmalı?
Kola takılan bileklikler için eczaneye uğrayın… Bazı akapunktur basınç noktalarına manyetik etki ile taşıt tutmasını rahatlatıcı etki yapmada oldukça başarılılar. Batı tıbbi eğitimi almış birisi olarak ben bile etkisini inkar edemiyorum 

Tuzlu krakerler midenizdeki sıvıyı (özellikle açsanız asit salgısını) emerek sizi rahatlatabilir. Yanınızda mutlaka biraz bulundurun; ama kesinlikle doyuncaya kadar yemeyin mideniz daha çok bulanır ve kusmanız kaçınılmazdır.

Dramamine veya Metpamid tablet. Çok kötü bir yolculuk yapacağınızı biliyorsanız bunlardan bir adet almanızı öneririm; ama içtiğiniz an etkilemez, o yüzden yola çıkmadan yarım saat önce almış olmalısınız. Piyasadaki en sık kullanılan diğer bulantı ilacı Emedur’un taşıt tutmasına hiç etkisi yoktur, boşuna onu içmeyin… Bu tabletleri almanın bedeli var unutmayın; gün boyu ciddi bir sersemlik ve uyku hali hissedersiniz; yani gezdiğiniz yerlerin yarısı uçar gider 

Plastik birkaç torba ve ıslak mendil, içinde olduğunuz aracı durduramazsanız ve tüm önlemlere rağmen kusarsanız ortalığı batırmamak için mutlaka sizinle gelmeli…