Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne Bölgesi’nin de yönetim merkezi olan kent, adanın en önemli ve en favori tatil beldesidir. Şehrin güneyinde Beşparmak Dağları, kuzeyinde de Akdeniz bulunmaktadır. Girne’nin adı, Roma kaynaklarında "Corineum" olarak geçmektedir. Şehir Bizans döneminde, Arap korsanlar tarafından birkaç kez yağma edilmiştir. Bazı kaynaklara göre, Girne'nin milattan önce 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş olduğu varsayılmaktadır. Kurucularının buraya bir dağ ismi olan "Kyrenia" ismini verdikleri düşünülmektedir.

Girne, oldukça şirin bir merkeze ve limana sahiptir. Girne limanı, adanın en önemli limanıdır. Günümüzde, restoranların ve barların süslediği liman, Girne'nin başlıca eğlence merkezlerinden biridir.

Girne'de limanı çevreleyen ve orjinal biçimleri bozulmadan kalmış çeşitli yapılar, günümüzde kafe, bar ve restoran olarak hizmet vermektedir.

Günümüzde Girne’nin sembolü olan Girne Kalesi, Kıbrıs’taki en görkemli yapılardan birisidir. Kale, 7. yy.’da şehri korsan ve istilalardan koruma amaçlı yapılmış ve bugünkü biçimine ulaşıncaya değin pek çok değişiklik geçirmiştir. Kalenin bulunduğu eski şehir bölgesi de, Girne’de yerleşimin başladığı ilk yerdir.

Girne’nin sembolü haline gelmiş olan kalenin yapımı Romalılar ve Lüzinyanlılar dönemine rastlamaktadır. Venedikliler zamanında ise eklenti ve yenileme yapılarak kale haline getirilmiştir. Giriş kapısında 3 aslan heykeli ve Lüzinyan hisarına giden yolda, Osmanlı Amiralı Cezayirli Sadık Paşa’nın türbesi ve de Lüzinyan armaları yer almaktadır.

Girne gerek doğası, gerek kumsalları, gerek tarihi yapısı gerekse gece hayatı ile yılın her dönemi turistlerin uğrak yeri olan ufak ve şirin bir yerleşim yeridir.

Girne ve çevresinde görülmeye değer diğer yapılardan biri de, St. Hilarion Kalesidir. St. Hilarion Kalesi, Haçlı seferi sonrasında kuzeyden gelmesi muhtemel Arap saldırılarına karşı Beşparmak Dağları üzerinde kurulan üç kaleden en batıda yer alanıdır. Adını kalenin yaptırılmasında büyük rolü olan Hilarion adlı bir rahipten almıştır. Kaleye çıkıp Girne’nin manzarasını izlemek oldukça keyiflidir.

Bellapais Manastırı, Girne'nin doğusunda, Beşparmak dağlarının eteklerinde, derin bir uçurumun hemen üzerinde yer almaktadır. İlk adı Fransızca "Abbaye de la Paix" yani "Barış Manastırı"dır. Zaman içinde ismi Bellapais Manastırı olarak değişmiştir. Burada her yıl uluslararası müzik festivali düzenlenmektedir.

Adının anlamı “rüzgarlara meydan okuyan” olan Buffavento Kalesi, önceleri Bizanslar tarafından nöbetçi kulesi olarak kullanılmıştır. Lüzinyanlılar döneminde kaleye çevrilmiş olan kale, deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte olup, Beşparmak dağlarındaki bir geçidi kontrol eder. 

Girne’ye 4 km mesafedeki 7. yy.’a tarihlenen Hz. Ömer Türbesi, kubbesindeki melekler tarafından çevrilmiş Hz. İsa’yı betimleyen duvar resmi ile dikkat çeker. Bu duvar resmi döneminin en iyi örneklerinden biri olarak gösterilmektedir. Günümüzde içinde 12. yy’a tarihlenen az sayıda duvar resmi kalmıştır. 

Girne şehri oldukça sakin ve güvenlidir. Yoğun ve kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, Girne’de tatil yapmak sizin için eşine az rastlanır bir tatil seçeneği olabilir. Bu şehirde dikkat edilmesi gereken önemli durumlardan bir tanesi, trafiğin tersten akmasıdır. Trafik akışı soldandır. Şehirde fiyatlar ise oldukça makuldur.

Girne’de alışveriş konusunda daha çok el sanatları ürünleri ön plandadır. Bu güzel eserleri, ister kendiniz isterseniz hediyelik eşya olarak sevdiklerinize Girne’deki birçok dükkandan satın alabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’ın resmi para birimi Türk Lirası’dır. Ancak, bir çok dükkan ve satış yeri Euro, Pound ve Dolar da kabul etmektedir. Bu mağazalar aynı zamanda para değişimi de yapabilmektedirler. Ancak şehri gezerken ve alışveriş yaparken Türk Lirası kullanmak daha avantajlıdır.

Yemeklerde Türk mutfağının etkisi oldukça çok gözükmektedir. Kebap, lahmacun gibi lezzetler oldukça sevilir ve tüketilir. Girne'de yoğun miktarda zeytin üretimi de olduğu için, zeytin ve zeytin yağı ile yapılmış yemekler de mutfaklarında büyük yer tutar. Bunlar birlikte, limanda turistler için çok sayıda restoran da bulunmaktadır. Şehrin Bellapais bölgesinde de oldukça güzel restoranlar yer alır, ancak bu restoranlar fiyat olarak ortalama Girne restoranlarının üzerindedir. Marketlerde ise her daim taze sebze ve meyve bulabilirsiniz. Fast-food tarzı restoranlar da şehrin geneline yayılmıştır.