Göbeklitepe Maketi Cannes'da Sergilenecek

Yarın Cannes'da başlayacak ve bu yıl 30.'su düzenlenecek olan MIPIM Fuarı'nda Göbeklitepe'nin maketi sergilenecek. Dünyaca ünlü mimari maket tasarım firması RJ Models tarafından üretilen maket, 20 kişilik bir takım tarafından hazırlandı. Makete ev sahipliği yapacak olan dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, 12-15 Mart tarihleri arasında meydana gelecek.


Maketin Yapımı 1600 Saat Aldı

RJ Models'in Hong Kong fabrikasında üretilen maketin yapımında Şanıurfa Müzesi'nde yer alan Göbeklitepe çizimleri temel alındı. Ayrıca makette Göbeklitepe ziyaretçi merkezi için özel olarak hazırlanan materyaller kullanıldı. "Tarihin başlangıç noktası"nın maketinin yapımı tam olarak 1600 saat sürdü. Ölçüleri 2.5 x 1.5 olan maket, Göbeklitepe’nin 20 yıl boyunca kazı, koruma ve araştırma çalışmalarının yanı sıra ulusal ve uluslararası iletişimine destek verecek ana sponsoru olan Doğuş Grubu’nun da desteğiyle hazırladı.


"Milyonlar Göbeklitepe'yle Tanışacak"

Göbeklitepe, geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya Mirası listesinde kalıcı statüsüne kavuşmuştu. İki gün önce restorasyon çalışmalarının sonlanmasıyla arkeolojik alan, turist ziyaretine açıldı. RJ Models Bölgesel Ortaklarından Hakan Özkan, 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edildiğini hatırlatarak bu maketin Türkiye’nin ve bölgenin tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağını belirtti ve şunları söyledi: “UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe için uzun yıllar konuşulacak çok değerli bir çalışmaya imza attık. Göbeklitepe maketini, dünyanın en önemli ve prestijli fuarlarından biri olan MIPIM’de sergileyerek yüz binler, belki de milyonları “tarihin sıfır noktası” Göbeklitepe ile tanıştıracağız.” MIPIN fuarına 100 ülke, 5400 yatırımcı, 26.000 katılımcı ve 3.350 şirketin katılması öngörülüyor. 360'ın üzerinde katılmıcının konuşma gerçekleştireceği fuarda 100'ü aşkın konferans düzenlenecek. Son olarak toplam 3.800'ün üzerinde CEO ve yönetici düzeyinde profesyonelin katılımı bekleniyor.

Daha önce RJ Models'in tasarladığı, İstanbul Ticaret Odası için hazırlanan 96 metrekarelik ‘’Yaşayan İstanbul Maketi’’ 2015 yılında yine MIPIM’de sergienmişti. Video haritalama teknolojisinin kullanıldığı maket, ses ve görüntü efektleriyle ziyaretçilere adeta şehrin 24 saatini yaşatmıştı. Büyük ses getiren maket, 2015 Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde “Altın Stevie”ye layık görülmüştü.


"Bilgi Toplamak, Yapımdan Uzun Sürdü"

RJ Models Bölgesel Ortaklarından Uğur Maslamani ise Göbeklitepe maketine ilişkin şöyle konuştu: “Aylar süren çalışmalar sonucu hazırladığımız bu maketle Göbeklitepe’yi MIPIM’de tüm dünyaya tanıtacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Makete Göbeklitepe’nin o dönemki inşasını varsayılan teorilere göre yansıttığımız için bölgenin 12 bin yıl önceki varsayılan halini esas almak durumundaydık. Bunun için maketin yapımından daha uzun süren bir bilgi toplama sürecimiz oldu. Bu konuda Doğuş Grubu’nun büyük desteğini aldık, maketin yapımı için gerekli tüm teknik bilgileri Alman Arkeoloji’nin de desteğiyle bizimle paylaştılar ve ortaya eşsiz bir çalışma çıktı". 


 

Göbeklitepe, Dünyanın İlk Tapınağı

İngiltere’nin dünyaca ünlü anıtı Stonehenge’dense tam 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 4 bin yıl önce inşa edilmiş olan Göbeklitepe, Neolitik Çağ'a dayanıyor. Dünyanı bilinen ilk dini merkezi olan Göbeklitepe, aynı zamanda bir sosyalleşme alanıydı. Göbeklitepe'deki eserler, avcı-toplayıcı toplumdan yerleşik yaşama geçiş sürecini anlatıyor. Ayrıca bu tarihöncesi alanın keşfiyle tarımdan önce de insanlığın belirli bölgelerde yerleşik hayata geçmiş olduğunu kanıtlanmış oldu. 2019 yılında Göbeklitepe'nin hem yurt içinden hem de yurt dışından gelecek turistlerin odak noktası olması bekleniyor. Tarih anlatısında bir devrim yaratan bu arkeolojik alan, Şanlıurfa'ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Örencik köyü yakınlarında bulunuyor.

 

Etiketler