Göteborg - İsveç

İsveç'in en büyük ikinci şehri olan Göteborg, İskandinavya'nın ise en büyük dördüncü şehridir. Göteborg, İsveç'in Kuzey Denizi'ne bakan yakasında Kattegat Körfezi'nde bulunmaktadır. İskandinavya'nın en büyük liman şehri olmasından dolayı İsveç ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kent, konumu nedeniyle jeopolitik öneme sahiptir. İskandinavya’nın en büyük limanına sahip olması, kenti ticaret hacmini de büyütmüştür. Özellikle şehirdeki endüstri ve hizmet sektörlerinin gelişmesi Volvo ve Ericsson gibi büyük şirketlerin burada yerlerini alması ile hız kazanmıştır. Ayrıca Göteborg'da çok sayıda yüksek teknoloji ve yazılım şirketleri de bulunmaktadır. Bu durum da, kentin yıllardır yabancı ülkelerden göç almasına neden olmuştur.

Göteborg, yıllardır bir ticaret merkezi olduğundan, kültür ve sanat anlamında da bir hayli gelişmiştir. Şehirde 18 tiyatro ve 25 müze bulunmaktadır. İskandinavya’nın en büyük eğlence parkı Lisaberg de kentte yer almaktadır. Öğrenci nüfusunun da etkisi ile gece hayatı oldukça yoğun bir kenttir.

Lisaberg parkı İskandinavya’nın en büyük eğlence parkı olup, 145 dönüm arazi üzerine kurulmuştur.

Kongsport caddesi şehrin ana arterlerinden biridir. Göteborg'un Champs-Elysées'i olarak kabul edilen caddede pek çok mağaza, kafe ve restoran bulunmaktadır.

Meydanda Göteborg’un simgesi haline gelmiş, denizler tanrısı Poseidon’un bronz heykeli bulunmaktadır.

Kentte 2 tane büyük üniversite yer almaktadır; Göteborg Üniversitesi ve Chalmers Teknoloji Üniversitesi. Bu 2 üniversitede eğitim alan 60.000 öğrenci ile İskandinavya’nın en fazla öğrenci barındıran kentidir. 

İskandinavya’nın en büyük bilim müzesi, Göteborg'da bulunmaktadır. Bu müzede, dünyadaki ilginç olaylar, uzay bölümü, deniz canlıları, ilginç kuşlar, yılanlar, yağmur ormanları, maymunlar, rengarenk kurbağalar, bukalemunlar, arıların bal yapma gösterisi gibi pek çok şeyi görebilirsiniz.

Göteborg’da futbol bir tutkudur. 60 bin kişinin oturarak maç seyredebildiği İskandinavya’nın en büyük stadyumu da buradadır. Ayrıca futbol olduğu kadar kış sporları da çok gelişmiştir. 2008 senesinde Dünya Artistik Patinaj Şampiyonasının Göteborg’da düzenlenmiş olması da buna bir kanıt niteliğindedir. 

Göteborg’u yürüyerek gezmek ne kadar keyifliyse, kanallar arasında botlarla gezmek de bir o kadar keyiflidir.

Göteborg, tarihinde çok büyük yangınlar geçirdiğinden ahşap ev yapmak yasaklanmıştır. Kanal boyunca görebileceğiniz evler, bitişik nizam, dik çatılı ve eskiye sadık kalınarak yapılmış tipik kuzey evleridir.

Kanallar boyunca uzanan parklar arasından yürüyerek Göteborg’un eski kent bölgesini gezebilirsiniz. Eski şehirde antika ve 2. el eşya satan pek çok mağaza ve dükkân bulunmaktadır.

İsveç halkı güneşi çok az gördüğü için, güzel havalarda kanallar boyunca uzanan parklarda oturup kitap okuyorlar. Tüm İsveç genelinde kitap okuma alışkanlığı çok gelişmiş durumdadır.

Göteborg’da, kanal kenarındaki 60 metre yüksekliğindeki dönme dolap, ilginizi çekebilir.

Kırmızı beyaz Lego evi ise hayli ilginç bir mimariye sahiptir. Bu lego evinin görünen yüksekliği 80 metre, ancak görünmeyen yerin altına inen yükseklik ise 90 metredir.