Gozo Adası - Malta

Malta’nın Gozo Adası’na ulaşmak için Cirkevva Limanı’ndan feribota binebilirsiniz. Bu yolculuk sırasında Comino’nun görkemli Blue Logon’unu da görme şansına sahipsiniz.

Gozo Adası 30 bin kişinin yaşadığı 67 km2’lik küçük bir ada. Burada yaşayan halk balıkçılık ve tarımla geçiniyor. Buradaki binaların çoğu ‘’kefeki taşı’’ denilen Malta taşından yapılmış. Ada halkının çoğu 2. Dünya Savaşı sonrası adayı terk etmişler. Turizm ise pek gelişmemiş. Mqarr Limanı’ndan otobüse binerek adanın başkenti Victoria’ya ulaşabilirsiniz.

Triq li Pepublica Caddesi, Misrah İt Tokk Meydanı, bu meydanda kurulan pazar ve etraftaki yöresel dükkanlar alışveriş sevenlerin oldukça ilgisini çekebilir. Dar sokaklar, antika dükkanları ve kapı önlerinde dantel işleyen kadınlar ise fotoğraf makineniz ve belleklerinizde oldukça hoş anılar bırakacaktır. Bu meydanın yanında yer alan, Aziz George Bazilikası’nın bulunduğu San Gorge Meydanı’nı görmeden gitmemelisiniz ayrıca.

San George Meydanı’ndan sonra Victoria Hisarı ve Meryem Ana Katedralini ziyaret etmelisiniz. Hisar hem depremler hem de Osmanlılar’ın saldırıları sırasında büyük hasar görmüş. Osmanlılar buraya ilk olarak 1551 senesinde saldırmışlar.

Victoria’nın batı sahilindeki Dwerja bölgesine uğramalısınız ardından. Asırlar önce jeolojik kaymalar sonucu bir ayağı denizde kalmış devasa taş kemer Tiega Zarga (Mavi Pencere) etkileyici bir doğa hediyesi adeta.

Bu bölge Truva, Gladyatör, Monte Cristo Kontu gibi pek çok filme sahne olmuş. Mavi Pencere (Tiega Zarga) UNESCO koruması altında olup, kontrollü olarak ziyaret edilebiliyor.

Bu ada ülkesi stratejik önemi nedeniyle yıllar boyu saldırılara maruz kalmış. 1961 senesinde ise denizin 35 metre derinliklerinde iki gemi kalıntısı bulunmuş. Bu gemilerden birinin M.Ö 2. yy’da, diğerinin ise M.S 5. yy’da batmış olduğu tahmin ediliyor. Bu gemileriden çıkartılan tarihi eserler ise günümüzde Gozo’da Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. “Gozo Heritage” adı verilen müzede aynı zamanda neolitik dönemden kalma eserler de sergileniyor.

Malta defalarca gelseniz dahi sıkılmayacağınız bir yer, sanki bir sevgili gibi. Ve tarih boyunca güzelliği başına bela olmuş gemiler sularından, saldırılar taşlarından eksik olmamış bu güzel adanın.