Google+

Arama formu

GÜNEY KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB

Bu yazı Gezimanya üyesi Cansu Bingöl tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Tanımadığınız bir ülkeye gittiğinizde ihtiyacınız olan ve görmek istediğiniz şeylerin bir arada olmasını istemez miydiniz? 2016 yılının nisan ayında Seul’de açılan Kore kültürü deneyim merkezi K-Style Hub’da tam olarak bunu bulabilirsiniz. Turist bilgilendirme ofisinden yerel ürünlerin satıldığı manzaralara kadar her türlü aktiviteyi bir araya getiren merkez, ülkeye gelen turistler için harika imkânlar sunuyor.

GÜNEY KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB

Kompleks, dört bölüme ayrılıyor. İkinci katta Turist Bilgilendirme Ofisi bulunuyor. 09.00-20.00 arasında her gün ziyaret edebileceğiniz ofiste Kore tur programları hakkında bilgi alabilirsiniz. Hatta dilerseniz bu turları satın da alabilirsiniz. Medikal turizm paketleri en çok ilgi gören seçenekler arasında. Tur programlarının yanı sıra ulaşım gibi konularda da buradan alacağınız bilgiler Kore’deki seyahatinizi kolaylaştıracaktır. Konuyla ilgiliyseniz 2018 yılında gerçekleşecek PyeongChang Kış Olimpiyatları hakkında da buradan bilgi almak mümkün. Tüm bunların dışında Kore’de bir popüler kültür dalgası olan Hallyu deneyimi turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Kore’nin turistik noktalarını görsel açıdan tanıyıp bilgi edinebileceğiniz 360 gösterimleri, VR deneyimleri de merkeze uğrayan ziyaretçiler tarafından çok beğeniliyor. Bu arada tüm bu aktiviteler sırasında soluklanıp birer kahve içmek için T-Cafe’ye uğrayabilirsiniz. Çok sayıda Müslümanın ziyaret ettiği merkezde mescit de bulunuyor.

GÜNEY KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB-1

Üçüncü ve dördüncü katlarda ise Kore mutfağı hakkında genel bilgi edinebilirsiniz. Bu katlarda öğrendiğiniz bilgileri direkt olarak deneyimleme şansınız bulunuyor. Kore Mutfak Sergisi olarak adlandırılan bu bölümün tasarımı da oldukça ilginç. Bu tasarım her ziyaretçiyi adeta geleneksel bir Kore atmosferine sokmak amacıyla hazırlanmış. Bu kapsamda, Kore yemekleri sezonlara ayrılarak anlatılmış.  Tüm bunlar videolarla desteklenmiş.

GÜNEY KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB-2

Bu eşsiz deneyimden sonra ziyaretçiler dördüncü kata çıkarak kendi Kore yemeklerini yapma fırsatına sahip olabiliyorlar. Üç bölüme ayrılan Kore Mutfağı Deneyim Salonu’nda: ‘Kore Yemekleri Öğrenme Merkezi’ne yönelerek Kore mutfağı ürünlerine aşina olabilir, ‘Kore Mutfağı Deneme Noktası’nda tatlarına bakabilir ya da ‘Sarangbang’ta birbirinden lezzetli tarifler öğrenebilirsiniz. Ancak bu programlar ücretli ve ilgilenenlerin en az üç gün önceden rezervasyon yapmaları gerekiyor. En fazla kırk kişinin katılabildiği bu kurslarda eğer katılım 10 kişinin altına düşerse dersler iptal edilebiliyor.

GÜNEY KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB-3

Kore’nin yaşam tarzını ve doğa hakkındaki felsefesini yanı sıra Kore mutfağını bu kadar yakından deneyimleme imkanına sahip olmak oldukça önemli. Pirinç, çorba ve çeşitli yan yemekler çevresinde oluşmuş bir beslenme düzeni olan Korelilerin en gözde yemekleri kimchi, doenjang ve gochu-jangyu. Eğer sadece denemekle kalmayıp bu lezzetlerin nasıl yapıldığını da öğrenmek istiyorsanız merkezin farklı günlerde düzenlenen üç ayrı programı var. 

Bunlardan ilki pazartesi ve cumartesi günleri düzenlenen Cook-N-Dine programı. Bu program içerisinde kendi Kore yemeğinizi hazırlıyor ve daha sonra yaptıklarınızı yiyorsunuz. Salı ve pazar günleri düzenlenen bir diğer programda Kore tatlıları ve hediyelik eşya yapma fırsatınız var. Bu programın adı ise Cook-N-DIY. Üçüncü program, yine Kore tatlıları yapma şansı tanıyan ancak bu kez bunu geleneksel performans sanatlarıyla birleştiren Cook-N-Play isimli program. Programla ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız

GÜNEY KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB-4

Beşinci katta ise Sanat Merkezi bölümü bulunuyor. Sanat Merkezi’nde ziyaretçilere geleneksel kıyafet olan hanbok deneyimi ve küçük yemek masaları olan sobanları görme fırsatı tanınıyor. Sergilendiği gibi satılan bu ürünler Kore kültürünü yansıtıyorlar. Kore’nin geçmişini ve şimdisini görebileceğiniz bu alanda hediyelik için de çok sayıda seçenek bulunuyor.  

K-Style Hub, gerçek ve özgün bir Kore deneyimi yaşamak isteyenler için oldukça eğlenceli ve dolu olan bir merkez. Kore’ye gittiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Daha fazla bilgi için:
http://ktoturkey.com/tr-tr/one-cikanlar/k-style-hub-kore-deneyimi-tek-bi...

Lokasyon bilgileri için: http://english.visitkorea.or.kr/enu/ATR/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=2377824