Güneydoğu Asya İçin 10 Öneri

Çeşitliliği ve egzotik görkemi sayesinde Güneydoğu Asya, çoğunlukla yalnız gezen gezginler veya sırt çantalı gezginler için görülmesi gereken yerlerin arasında olduğuna dair bir imaja sahip. Bağımlılık yapan bu muhteşem kozmopolit şehirler, küçük etnik köyler, pirinç tarlaları ve UNESCO tarafından seçilmiş Dünya Mirasları ile coşmanızı sağlayacak, harika bir karışım. Dahası "Güneydoğu Asya nehirler, gürleyen şelaleler, yemyeşil dağlar ve bozulmamış plajlar gibi doğal güzellikler ile kutsanmış," desem, hiç de abartmış sayılmam.

Güneydoğu Asya seyahati mi planlıyorsunuz? Oralarda nereye gideceğinizi mi merak ediyorsunuz? İşte size Güneydoğu Asya'da yapılması gerekenlerin bir özeti. Hadi başlayalım. :)

Vietnam, Sapa'da yürüyüş

Engebeli, muhteşem doğasıyla ünlü Sapa, göz kamaştırıcı vadileriyle içinizi gıdıklayan, çekici pirinç teraslarıyla ve zirvelerin üstlerine çöken kalın sis tabakalarıyla ruhunuzun güzelliğini ortaya çıkartacak, oldukça fotojenik birVietnamkasabası. 1922'de Fransızlar tarafından bir zirve istasyonu olarak kurularak gelişen bu gelişen varış noktası, lezzetli Vietnam yemekleri ve büyüleyici Fransız sömürge evlerine sahiptir. Güneydoğu Asya'nın bu bölümüne ziyarette bulunursanız, Vietnam'ın büyüleyici kültürüne şahit olursunuz.

Filipinler, Coron Adası'nın büyüleyici gölleri

Asya bölgesindeki pek çok göl, insanı Coron Adası'nın Kayangan Gölü ve Barracuda Gölü gibi doğal güzellikleri kadar hipnotize etmiyor.

Endonezya, Bali'de yalnız başına yolculuk

Güneydoğu Asya'da tek başına seyahat etmek mi? Yalnız seyahat etmek için en iyi yerlerden biri olarak tavsiye edilenBali, kumlu plajlarının ve pirinç teraslarının yanı sıra dağlarının ve tepelerinin muhteşem manzaraları ile tek başına seeyahat eden gezginleri büyüler. Bali dünyaca bilinen arkeolojik ve tarihsel cazibe merkezleri açısından da zengindir ve yorgun ruhunuzu, derin manevi ve eşsiz kültürüyle dinlendirir.

Vietnam, Hoi An'i keşfetmek

Harika havasıyla övülen bu şirin kasaba geleneksel ahşap evlerinin eski ve güzel mimarisinin yanı sıra, hediyelik eşyalardan kıyafetlere kadar birçok şey satan yüzlerce terzi dükkânının bulunduğu, dar ve sarma şeritli yollara sahiptir.

Malezya, Penang'da yemek çılgınlığı

Çin ve Hint etkilerinin lezzetli karışımı ile Penang, gerçekten de en gerçek anlamda tadı çıkarılması gereken, Güneydoğu Asya'daki bir cazibe merkezi. Gurmeler için bir Nirvana olarak bilinen Penang; tuzlu çorbasıyla, nefis laksas ve baharatlı köri soslarıyla süslenmiş, ağız sulandıran yemekleriyle ünlüdür. Ayrıca buradaki restoranların çoğu inanılmaz derecede ucuz!

Ayrıca, yemeklerden vakit bulduğunuzda, sömürge binalarının yanı sıra 200 yıllık camileri ve tapınakları barındıran bir UNESCO Dünya Mirası alanı olan başkentGeorgetown'a doğru mutlaka yol almalısınız. :)

Singapur, Gardens by the Bay'deki parıldayan ağaçlar

İnanılmaz derecedeki yükseklikleri ve parlak ışıklarıyla Singapur Süper Ağaçları (SuperTrees), 2009 yılıın gişe rekortmeni Avatar filminden fırlamış gibi görünüyor.

Endonezya, Komodo Milli Parkı

Doğanın Yeni 7 Harikası'ndan biri olarak seçilen Komodo Milli Parkı, her hayvan severin ziyaret edilecekler listesinde olması gereken, olağanüstü bir vahşi yaşam cenneti. Dünyadaki en büyük kertenkel türü olan Komodo Ejderi'ne ev sahipliği yaptığı bu UNESCO Dünya Mirası alanı, güçlü ve devasa kertenkele ve diğer ilginç hayvanlarla sizi büyüleyecek. Ancak dürüst olmak gerekirse, bu ulusal parkta sürüngenlerden daha fazlası da var. Burada, doğal parkurları gezip, muhteşem gün batımının keyfini çıkarabilir ve tüplü dalış yapabilirsiniz. Pembemsi renkte, muhteşem bir kumsala da sahip olduğunu da biliyor muydunuz?

Endonezya, Bromo Dağı'nda muhteşem bir gündoğumu

Güneydoğu Asya'da unutulmaz bir gün doğumuna şahit olmayı ister misiniz? Bromo Dağı, şüphesiz, gün doğumunu izlemek için dünyanın en çarpıcı yerlerinden biri. Issız ve güzel kaldera, anılarınızda kalıcı bir iz bırakacak.

Kamboçya'daki Angkor Wat Tapınakları

Kamboçya'daki Angkor Tapınakları ince işçilikleri ve karmaşık oymalarıyla herkesi etkileyen bir yer. Çoğu gezgin ve turist; "Ta Phron Bayon" ve "Angor Wat" gibi etkinliklere ilgi duyuyor ancak geride kalan 400 kilometrekarelik koca bir alan daha var. Eh, burada keşfetmek ve kaybolmak isteği tamamen size kalmış. Khmer liderlerinin ataları, bu alanın çevresinde mimari açıdan nefes kesici, yüzlerce tapınak inşa etmiş. Fakat tümünü görmeniz için sadece bir gününüzü buraya ayırmanız yeterli değil, benden söylemesi. :)

Tayland, Chiang Rai'deki Beyaz Tapınak

Bir Budist tapınağı olarak inşa edilmiş olsa da açıkcası Beyaz Tapınak (Wat Rong Khun), Game Of Thrones dizisinden fırlamış bir kale gibi görünüyor. Ürkütücü fakat büyülü cephesinin cezbedici çizgileriyle, filmlerden çıkmış gibi duran iç mimarisi gerçekten görülmeye değer.