Hangi Dönemlerde Uçak Biletleri Daha Ucuza Alınır? Ekonomik Seyahat Rehberi

Hem göze hem ruh sağlığına hediyeler sunan bir doğa tatili, eğlence ve kültür dolu şehir keşifleri, ekstrem spor rotaları ya da içinizi ısıtacak bir yaz tatili… Amaç ne olursa olsun, seyahat etmek mutluluğun en iyi formüllerinden biri. Bunun için belli bir zaman ve bütçeye ihtiyacımız var. Neyse ki havayolu şirketlerinin sunduğu en ucuz uçak bileti avantajlarından yararlanarak yolculuğu uygun fiyat avantajları ile keyifli bir hale getirebiliriz. Bu nedenle, en ucuz uçak biletleri için gideceğimiz bölge özelinde hangi dönemde daha uygun uçak bileti seferlerinin bulunduğu hakkında bilgi sahibi olmak önemli.

 

 

Uçak Biletleri Hangi Dönemde Uygun Olur?

Her ülkenin ve şehrin yoğun sezonu bulunur. Seyahate en uygun zaman olarak tanımlanan yoğun sezonlar, bolca ziyaretçi çeker. Yılbaşı, sömestr dönemi, bayramlar, festivaller ve resmi tatil zamanlarında popüler gezi noktaları yoğun olarak tercih edilir. Çünkü birçok kişi en uygun zaman diliminde seyahat etmek ister. Bu durum da otel ve uçak bileti fiyatları konusunda artışlara sebep olabilir.

Eğer seyahat planlarınız esnekse ve yoğunluktan çok da hoşlanmıyorsanız, sezon dışında kalan zamanlarda seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ekonomik uçak bileti ve konaklama imkânlarından kolayca yararlanabilirsiniz. Tabii ki ziyaret için en tercih edilmeyen mevsimlerde o şehri keşfetmek keyifli olmayabilir. Fakat bu konuda orta yolu bulabilirsiniz. Örneğin; yurt dışı gezinizde popüler bir yaz rotasına gidecekseniz, ilkbaharın son günleri ya da sonbahar sizin için uygun seçenekler sunacaktır. Eğer amacınız bir şehir keşfiyse, Avrupa seyahatlerinde kışın sizi daha ekonomik bir tatilin beklediğini belirtebiliriz. Ucuz uçuş bileti yurt içi uçuşları için de benzer bir tablo bulunuyor. Yapılan araştırmalarda, yurt içi ucuz uçak biletleri sonbahar ve kış aylarında ya da ilkbahar başında sunuluyor.

Eğer tam sezonunda seyahat etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, uçak biletlerinizi erkenden almak da iyi bir fikir olacaktır. Çünkü genelde, uçakta bulunan boş koltuk sayıları azaldıkça bilet fiyatları da yükselir. Bu nedenle eğer seyahat tarihiniz kesin ise mutlaka uçak biletinizi önceden alın ya da uçak bileti rezervasyonu yapın. Özellikle rezervasyon seçeneği seyahatçilerin işini kolaylaştıran, pratik bir uygulamadır. Uçak bileti rezervasyonu ile tarifesini seçmiş olduğunuz uçuş için sunulan bilet ücreti, biletin alınması için belirlenen süreler dâhilinde sabitlenir. Opsiyon tarihi sona ermeden uçak biletinizi mutlaka almalısınız. Aksi halde uçak rezervasyonu işleminiz iptal olur ve uygun uçak bileti avantajlarından yararlanma fırsatını kaçırabilirsiniz.

 

Hangi Şehirde Hangi Mevsim Daha Yoğundur?

Sezon dışında uçak bileti alacaksanız, gideceğiniz yerin hangi aylarda yoğun olduğunu bilmelisiniz. Böylece gideceğiniz şehrin ekonomik uçak bileti zamanını yakalayarak seyahat programınızı yapabilirsiniz. Size yardımcı olması adına birkaç örnek verelim.

  • Kış aylarında bir hayli soğuk olan Amsterdam, Kopenhag, Stockholm, Berlin gibi Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa şehirleri, genelde yaz mevsimlerinde ziyaret edilir. Kış aylarında hava sıcaklığının çok düşük olduğu bu şehirlerin keyfini, barındıran ilkbaharda çıkarabilirsiniz.
  • Orta Doğu bölgesinde bulunan Dubai, Tel Aviv, Beyrut gibi turistik bölgeler için en yoğun sezon, ilkbahar ve sonbahar ayları olarak belirlenebilir. Yazın bu bölgelerde hava sıcaklığı çok yüksek olduğu için deniz tatili yapmayı tercih edilebilirsiniz. Fakat seyahat amacınız şehir keşfi ise yaz aylarını değerlendirmeniz doğru bir karar olmayacaktır. Seyahat amacınıza göre, mayıs-ekim arasında kalan zamanlarda uygun uçak bileti imkânlarını yakalayabilirsiniz.
  • Türkiye’de ise sezon tanımı çok değişkendir. Ege ve Akdeniz bölgesi yaz tatili yapmak isteyenlerin favorisidir. Bu nedenle yaz mevsiminde yoğun olan İzmir, Antalya ya da Muğla gibi şehirlerde temmuz-ağustos aylarında uçuk fiyatları yükselebilir. Uçak biletleri İzmir, Muğla ya da Antalya için haziran-ekim aylarında uygun seçenekler sunabilir.
  • Uçak biletleri İstanbul konusuna geldiğimizde ise net cevaplar veremeyiz. Çünkü bu şehir ucuz uçak bileti fiyatları konusunda kalıplara uymaz. Yine de 4 mevsim popüler olan İstanbul’un en çok ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edildiğini bilmenizde yarar var.
  •  

 

Saat ve Günlere Dikkat!

Yoğun sezonlarda ya da sezon dışında uçak bileti satın alacaksanız en uygun uçuş seferlerine ulaşmak için saat ve günlere de dikkat etmelisiniz. Dünyada yaygın olarak salı ve çarşamba günleri uçak biletlerinin ucuz olduğu konusunda yaygın bir görüş bulunur. Fakat bu resmî bir durum değildir. Airlines Reporting Corporation şirketinin yaptığı araştırmaya göre ise uçak biletlerinin en uygun olduğu gün, pazar! Görüşlere göre ucuz uçak bileti fırsatlarını sunan günlerin çeşitlenmesi, aslında bu durumun çok belirgin olmadığını kanıtlıyor.

Fakat özellikle cuma günü ve hafta sonları düzenlenen uçak seferlerine talebin yoğun olması nedeniyle fiyat artışlarının yaşandığı aşikârdır. Bu durumu, çalışanların hafta sonu kaçamakları için uçuşlarını cuma ve hafta sonları olarak ayarlamalarıyla açıklayabiliriz. Yani ucuz uçak bileti ararken hafta sonları ve cuma günleri dışında kalan hafta içi zamanlarını değerlendirebileceğinizi söyleyebiliriz.

İnsanlar, gün içinde yolculuk yapıp en uygun zamanda şehirde olmak istediği için yoğun olarak tercih edilen saat dilimleri de uçak biletleri fiyatlarını etkiliyor. Varış yapacağınız şehre göre değişse de genellikle gece ve sabahın ilk saatlerinde düzenlenen uçuşlar daha uygun fırsatlar sunabiliyor.

Özetle; uygun uçak bileti satın alarak ekonomik bir seyahat gerçekleştirme hedefiniz bulunuyorsa, gideceğiniz şehrin popüler sezonları, uygun uçuş seferleri sunan gün ve saatleri mutlaka bilmelisiniz. Böylece ekonomik seyahat planınızı daha rahat yapabilirsiniz. Ama önce size her daim konforlu ve avantajlarla dolu yolculuğu sunan ucuz uçak bileti fırsatlarını incelemelisiniz.