Hanoi - Vietnam

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olan Hanoi, 1954-1976 yılları arasında da Kuzey Vietnam'a başkentlik yapmıştır. Uzun yıllar Fransız sömürge yönetiminin merkezi olan Hanoi, II. Dünya Savaşında Japonya tarafından işgal edilmiştir. Şehir 2 Temmuz 1976'da Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur.  

Hanoi'nin nüfusu yaklaşık 6,5 milyon kişi ve sahip olduğu nüfus ile Vietnam’ın ikinci büyük kenti durumunda. Özellikle son yıllarda inşa edilen yapıları ve gösterdiği gelişme ile güneydoğu Asya’nın yükselen yıldızı olarak ifade ediliyor.  

Şehir, merkezde yer alan Hoan Kiem gölü çevresinde kurulmuştur. Hoan Kiem Vietnam dilinde “iade edilen kılıç” anlamına geliyor. İsim ise şöyle bir efsaneden kaynak alıyor. Çinli’lere karşı savunma yapabilmesi için Kral Le Loi’ye tanrılar tarafından büyülü bir kılıç veriliyor. Daha sonra kral gölde bot ile gezinti yaparken dev bir kaplumbağa ile karşılaşıyor ve bu dev kaplumbağa kralın elinden kılıcı geri alarak gölün derinliklerine doğru gözden kayboluyor. Kılıcı suyun derinliklerinde tanrılara geri iade ediyor. Bir rivayete göre gölde hala dev kaplumbağaların yaşadığı söyleniyor.

Hoam Kiem gölü özellikle akşam üstü saatlerde oldukça etkileyici bir görüntü sunuyor. Göl ve çevresi halkın en önemli dinlenme yerlerinden biri. Aynı zamanda sabah saatlerinde insanlar burada toplu olarak “tai chi” yapıyorlar, öğleden sonra ise göl kenarında oturup kitap okuyorlar.

Hoam Kiem gölünün üzerinde yer alan Ngoc Son Tapınağı, Hanoi’de en fazla ziyaret edilen bölgelerden. Tapınağın girişinde ufak taştan oyulmuş minik tapınma alanlarının içerisinde ateş yanıyor. Buraya gelen kişiler ellerindeki deste deste sahte paraları bu ateşe atıyorlar. İnanışlarına göre, bunu ölmüş yakınlarının ruhları için yapıyorlar, ateşe attıkları bu paralar, doğrudan kaybettikleri yakınlarına ulaşıyor ve onları ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı oluyormuş. Tapınağın ayrı bir bölümünde de, mumyalanmış dev bir kaplumbağa bulunuyor.  

Vietnam bağımsızlık hareketinin lideri ve Vietnam'ın ilk başkanı olan Ho Chi Minh’in anıt mezarı da Hanoi'de en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Ho Chi Minh’in mumyalanmış cesedi şu an anıtın içerisinde bulunuyor. İnanışlarına göre Ho Chi Minh mumyalanmış olmasına rağmen halen saçları ve tırnakları uzuyormuş. Ruslar mumyalama işini iyi bildikleri için her sene mumyası 15 günlüğüne Rusya’ya gönderilip bakımı yapılıyormuş.

Hanoi’deki en önemli yapılardan biri de tek ayaklı pagoda. Rivayete göre, Kral Le Loi rüyasında Lotus çiçeğinin üzerinde oturan Buda’yı görmüş. Buda, kendisine oğlunun olacağını müjdelemiş. Gerçekten de oğlu olmuş. Kral Le Loi de bunun üzerine tek ayaklı pagoda’yı yaptırmış. Tek ayaklı yaptırmasının sebebi de , suyun içindeki tek bacağın Lotus çiçeğini anımsatıyor olması. Fotoğraf: arsivfotoritim

Hanoi cezaevi'de (Maison Centrale) görülmeye değer yerlerden biri. Burası 1890 – 1896 seneleri arasında Fransızlar tarafından yaptırılmış. 500 kişilik yapmış olsalar da, burası hiç 2.000 kişinin altına düşmemiş. Bu cezaevinin bir bölümü yıkılıp yok edilmiş. Bir kısmı ise korunma altına alınarak müzeye çevrilmiş.  

Vietnam’da iken mutlaka bir su kukla gösterisi izlemelisiniz. Bu gösteri, çeltik tarlalarında çalışırken çocukları ve halkı eğlendirmek amaçlı geliştirilen basit bir kukla gösterisi.

Hanoi, dünyadaki en fazla motorsiklet sayısına sahip şehirlerdendir. Trafik çok yoğundur. Trafik kurallarına uyulmadığı için Hanoi sokaklarında en fazla dikkat etmeniz gereken konu, karşıdan karşıya geçerken herhangi bir tehlike olmadığından emin olmanızdır.