Hapisten Çıkmanın 10 Çılgın ve Yasal Yolu

Tutuklu populasyonu tüm dünya için başlı başına bir problem! Bakımları ve ihtiyaçları maddi yönden bir yük getirirken, onları topluma kazandırmaya çalışmak da uğraş gerektiriyor. Bunun yanında toplum içinde mahkumlar genellikle kötü ve karanlık bir nokta olarak kabul ediliyorlar. Buradaki soru, ‘’Onlar için ne yapmalıyız?’’ Rehabilitasyon yardımıyla geri mi kazanmalıyız? Yoksa cezalandırmalı mıyız? Cevabın ne olduğunu söylemek oldukça zor ve ülkelerin sosya-kültürel seviyelerine, yozlaşmışlığına göre değişebilir. Bildiğimiz tek şey insanların uzunca yıllar hapishanelerde kaldığı ve en azından belli kısımlar için çarelerin tükenmemesi gerektiği. Başkaları da bunun düşünmüş olacak ki belli ülkelerde oldukça farklı özgürlük yolları oluşturulmuş. İşte dünyadan 10 yasal ve ilginç hapishaneden çıkış yolları! Fotoğraf: beavercountian.com Kaynak: http://www.toptenz.net/10-crazy-ways-legally-get-prison.php

1.Örgü Örmek Örgü örmekle hapishane hayatının pekişmediğinin biz de farkındayız ama ihtiyaçların yenilikleri doğurduğu da bir gerçek! Brezilya’da 200.000’i aşkın tutuklu bulunuyor ve bir şekilde patlamaya çok müsait bu gücü dengede tutmak gerekiyor. Moda tasarımcısı Raquel Guimaraes ülkedeki büyük tutuklu dilimini iş gücüne çevirmeyi akıl etmiş ve örgü işindeki eksikliği tutuklularla karşılamayı önermiş. Burada 3 gününü örgü örmeye ayıran tutuklular cezalarından 1 gün eksiltiyorlar, Flor de Lotus Project yani ‘’Lotus Çiçeği Projesi’’ adını alan çalışmada mahkumların örgüleri bütün dünyaya satılıyor.   

2.Yap Yogayı Aç Kapıyı! Hindistan’da da yoğun bir tutuklu popülasyonu mevcut. Üstelik burada defalarca hapse giren kişi sayısı da ciddi anlamda fazla. Buna çare olarak yogayı düşünmüşler. Mahkumların sinir ve kızgınlık anlarını nasıl söndürebileceklerini, toplum içine nasıl daha rahat karışabileceklerini öğretmeyi amaçlayan yoga seansları aynı zamanda bir çıkış kapısı olmuş. Eğer 3 ay boyunca yoga seanslarına düzenli olarak katılırsanız cezanızdan 15 gün kesiliyor. Nasıl?  

3.Okumanın Yaşı Yok Tekrar Brezilya’ya dönüyoruz. Burada mahkumların özgürlüğe giden yoluna katkıda bulunmak için başka bir yöntem daha deneniyor o da KİTAP RAPORU! Evet mahkumlar klasik edebiyat, felsefe veya bilim alanında çeşitli kitaplardan seçip okuyorlar ve ardından rapor yazıyorlar. Eğer 12 rapor yazarlarsa maksimum 48 güne kadar cezalarından düşülüyor. Fakat burada baştan savma bir işten bahsedilmediğini anlamak gerek, son ödevin her anlamda tamam olması gerekiyor. Yazım kuralları ve boşluklar buna dahil!  

4.Özgürlüğün Temizlikten Geçen Yolu Amerika’ya baktığımız zaman 2.200.000 insanın parmaklıklar ardında kilitli olduğunu görüyoruz. Bu yüzdelerle dünya sıralamasında da en büyük dilime sahip olmuş oluyor. Fakat bu kadar çok insandan söz ediyorsak bir o kadar da paradan söz ediyoruz demektir. Amerikalılarda bunun farkında ve tutuklu sayısını düşürmek için çareler üretmeye çalışıyorlar. Milwaukee hapishanesi dışarıdan oldukça pahalı bir temizlik görevlisi getirmek yerine mahkumlardan temizlik işçileri oluşturmanın çok daha hesaplı ve faydalı olduğunu farketmiş. Temizlik yapan mahkumların çalıştıkları her saat başına cezalarından düşülüyor. Burada temzilik yapmak basit bir iş gibi algılanmamalı, vücuda dair her türlü pisliğin temizlenmesinden söz ediliyor. Normal işçilerin fiyatlarının yüksek olmasının başında da bu sebep geliyor.  

5.Yaşlanmak  Yaşlı mahkumlar ciddi anlamda para harcanmasını gerektiriyor. Özellikle sağlık problemleri baş gösterdiğinde devlet bütçelerinde ciddi ayarlamalar yapmak gerekiyor. 2013’te Eric Holder’in yaptığı açıklamada 65 yaş ve üstü insanların cezasının büyük kısmını (yaklaşık %75’lik bir payda) doldurması durumunda erken tahliyesinin yolu açıldı.  

6.Kuran Ezberlemek Nasıl iş demeyin, oluyor. Hamas Gazze şeridini ele geçirdikten sonra yaşam ve kurallar oldukça değişti. Değişen şeyler içinde hapishane kuralları da var. Kurandan 5 sure ezberleyenlerin cezalarından bir yıl düşülüyor. Bunun yanında sakal bırakmak da ceza indirimi uygulanmasında etkili.....  

7.Çar İçin Tren Yolu Yapmak İstemez misiniz? Bu aslında tarihi bir olay. Rus çarı Moskova’dan ülkenin doğu kıyılarına doğru bir tren yolu inşa edilmesini ister ve çalışmalar 1890 yılında başlar. Fakat mevsim ve koşullar o kadar zordur ki pek çok işçi kaçar ve birkaç on yıl geçmesine rağmen yol tamamlanamaz. Bu noktada devreye mahkumlar girer. Burada bir gün çalışan mahkumun cezasından iki gün düşülür. Nasıl koşullarsa artık siz düşünün!  

8.Hapisten Çıkın Ve Orduya Katılın! Bazı durumlarda hangisinin daha iyi olacağını bilemeyebilirsiniz. Amerika’da 1970’lerde hapse girmek veya orduya katılmak gibi bir seçenek vardı. Fakat ordu, deniz kuvvetleri ve hava güçleri insanların baskı altında buraya katılmalarını istemiyordu. 2006 yılında Michael Guerra adında bir mahkum bir kıza cinsel saldırı suçundan yargılandı ve hakim ona orduya katılma seçeneğini sundu fakat ordu tarafından net bir şekilde kabul edilmedi. Bunun yanında ordunun kabul ettiği ve suçlarına göre karar verdiği pek çok durum mevcut.  

9.Gammazlık! Amerikan hapishanelerinde gammazlık o kadar popüler oldu ki, insanlar bu suç örgütleriyle ilgili bilgileri satmaya başladılar. 2007 – 2012 arasında yaklaşık 50 bin kişi gammazlık  yaparak  cezalarında indirim aldılar. Öte yandan  hapishane dışındaki insanlar da suç örgütleriyle ilgili bilgileri hapishane görevlilerine satmaya başladılar. Bildiğiniz şeylere göre Amerikan hükümetinden 250 bin dolara kadar ödül almanız mümkün.   

10.Hapisten Döve Döve Çık! Tayland, filmlerde olduğu kadar gerçek hayatta da dövüşlerin bol bulunduğu bir ülke. Özellikle Muay Thai oldukça sık yapılan bir dövüş sanatı. Diğer ülkelerde çocuklar futbol, basketbol oynarken Tayland’lı gençler Muay Thai öğreniyorlar. Bangkok Hilton adı verilen Tayland’ın ünlü hapishanesinde Muay Thai sanatını öğrenen ve iyi bilen mahkumlar dışarıdan gelen sivil dövüşçülerle bir turnuvaya katılabiliyorlar. Turnuvada başarılı olurlarsa hapishane içindeki durumlarına ve davranışlarına göre 6 aya kadar ceza indirimi almaları mümkün oluyor..