Helsinki - Finlandiya

Finlandiya 188 bin göl ve 180 bin ada ve adacıktan oluşan 5,5 milyon nüfuslu Kuzey Avrupa’da İskandinavya Yarımadası'nda yer alan bir Baltık ülkesidir. Ülke nüfusunun %90’ı Fin kökenli.  Ülkenin resmi dili ise Fince ve İsveççe. Finlandiya’da cadde ve sokak tabelalarında üstte Fince, altta ise İsveççe isimler yazılı.

Ülkede okuma-yazma oranı çok yüksek. Ayrıca opera, bale, tiyatro, dans ve müzik konusunda çok gelişmiş.Kültür seviyesine paralel olarak müze sayısıda fazla bu ülkede. Ülkede gelir dağılımı oldukça adaletli, bu nedenlede güvenli bir ülke. Hırsızlık yok denecek kadar az. Dünyada en çok kitap okunan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor Finlandiya.

Finlandiya denince Fin saunasından söz etmeden olmaz. 5.5 milyon nüfuslu ülkede 1.5 milyon sauna olduğu söyleniyor. Her müstakil evin yanında mutlaka saunası var. Apartmanlarda ise ortak sauna olmazsa olmazlardan.

Burada insana gerçekten değer veriliyor. Devlet her doğan çocuk için ciddi anlamda yardımda bulunuyor. Doğum yapan annelere ise 3 yıl ücretli izin veriliyor. Çocuklar okullarda öğle yemeğinde sağlıklı ve fast food olmayan şeylerle besleniyor. Ayrıca hayvanlarda bu kıymet bilirlikten paylarını alıyorlar burada. Gerçekten Finlandiya herkesin görüp şaşırması gereken bir yer.

Şehirde her şey çok düzenli. Tramvay ve otobüs duraklarındaki ışıklı tabelalarda gideceğiniz yönün aracının kaç dakika sonra geleceği ve bir sonrakinin dakikasını görebilirsiniz. Seferler çok sık. Şehirde zaman kaybı asgariye indirilmiş.

İlk durağınız Şehir Meclis Binası olmalı. Burası sahilde Kaupatbori isimli açıkhava marketinin bulunduğu meydana bakıyor. Meclis binası pek çok davet ve balolara ev sahipliği yapan güzel bir bina. Buradaki açıkhava pazarı Helsinki’nin en popüler yerlerinden biri. Tezgâhlarda örtüler, ren geyiği ve ayı postları, kürkler, ren geyiği boynuzundan muhtelif objeler, sebze ve meyveler, özellikle yaban mersini, ahududu ve çilekler cezbediyor insanı.

Kaupatbori’den biraz ilerlediğinizde Senato Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Oldukça geniş büyük bir meydan burası. Meydanın en görkemli yapısı beyaz Luteryan Rus Katedrali (St. Nicholas Katedrali). Soğan kubbeli katedral ve meydandaki Rus çarı II. Alexander heykeli Alman mimar Karl Ludwig Engel’in eseri.

Meydanlarda çok sayıda heykel ve havuz olması dikkatinizi çekebilir. Park ve bahçelerde her yerde bu durum karşınıza çıkacak.

Helsinki’de gitmeniz gereken yerlerden biri Oyma Kilise veya diğer adıyla Kaya Kilise. Bu kiliseye kendi dillerinde “Temppeliaukio” diyorlar. Burası eski bir kilise değil, 1969 yapımlı ancak bildiğimiz kiliselerden çok farklı, modern bir kilise. Timo ve Taumo Suomalainen kardeşlerin eseri olan ilginç bir mimari. Büyük bir kayanın içi oyularak yapılmış kilisenin kubbe yüksekliği 13 metre, çapı ise 30 metre.

Kiliseden sonraki durağınız şehrin biraz dışındaki Sibelius Parkı. Finlilerin ulusal bestecisi olan Jean Sibelius’a ait bir anıt bulunuyor parkın içinde.

Anıt karşısındaki kaya üzerinde de Sibelius’un bir büstü yer alıyor.

Finlandiya tiyatro, opera, müzik ve dans konusunda çok gelişmiş. 1872 yapımlı Finlandiya Ulusal Tiyatrosu tren garının hemen yanında. Helsinki kent tiyatrosu, Finlandiya konser salonu, Opera Binası kent merkezinde yer alan salonlardan bazıları. Yaz aylarında açıkhava konserleri kent merkezindeki parklarda yapılıyor. Ayrıca her yıl Ağustos ayında Helsinki Festivali düzenleniyor.

Senato Meydanı önünden kalkan teknelerle 1,5 saatlik Soumenlinnea turu yapabilirsiniz. İsveçliler’in 1748 yılında savunma amaçlı yaptıkları 5 ada üzerine inşa edilmiş bir kale Soumenlinnea ve oldukça güzel. Burası 1991 senesinden bu yana Unesco Dünya Mirasları Listesinde yer alıyor.

Helsinki insana hemen kendini sevdiren tabiri caizse şeytan tüylü bir şehir. Parkları, bahçeleri, kültürü ve sanatı herkesi etkiliyor. Fakat güneş çok görünmediği için burada boşanma ve alkol tüketim oranları çok yüksekmiş. Tabii depresyonda. Fakat buna rağmen karşılıklı saygı ve anlayış göz dolduruyor.