Ho Chi Minh - Vietnam

Vietnam’ın en kalabalık ve büyük şehri olan Ho Chi Minh, adını eski Kuzey Vietnamı lideri olan Ho Chi Minh’den almıştır. 1975'e kadar şehir Saigon adı ile bilinmektedir. 1975'te Vietnamlılar’ın galibiyeti sonucunda Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam birleşmiş, ardından da 1969 senesinde hayatını kaybetmiş olan ulusal liderleri Ho Chi Minh’in adı 1976’da kente verilmiştir. Şehrin nüfusu 7 milyon kişi, şehirdeki motosiklet sayısı ise 5 milyondur.

Saigon, diğer adı ile Ho Chi Minh şehri, Vietnam’daki tüm ticaret, endüstri ve sanayinin merkezi olarak nitelendiriliyor.

Ho Chi Minh kentinde ilk olarak Başkanlık sarayını gezebilirsiniz. Geniş bir bahçesi olan ancak çok gösterişli olmayan bir bina. Günümüzde müze olarak kullanılıyor.

1880 senesinde yapılmış olan Notre Dam Katedrali, görülmesi gereken yerlerden. Bu katedral aynı Paris’teki Notre Dam Katedraline benzeyen Fransızlar tarafından yapılmış bir katedral. Sadece öğle saatlerinde ve hafta sonları kapalı, onun dışında her zaman açık. Fotoğraf: mekongcruisenow

Katedralin hemen karşısında ise kentin en önemli yapılarından olan Fransız yapımı postahane binası yer alıyor. İçeriye girdiğinizde, Ho Chi Minh’in dev bir resmini görüyorsunuz. Postahane binası halen hizmet vermekte ve oldukça etkileyici.

Kentin en kalabalık merkezinde yer alan, Rex Otel Saigon’un en eski ve en merkezi otellerinden biridir. Özellikle terasından şehri seyretmek bir hayli keyifli. Aynı zamanda bu bölgede yer alan opera binasında da, neredeyse her gün farklı bir program var.

Savaş Kalıntıları Müzesini (War Remnants Museum) mutlaka görmelisiniz. Bu müze gerçekten savaşın tüm acılarını gözler önüne seriyor. Müzenin bahçesinde Amerikan ordusunun tankları, helikopterleri ve jetleri sergileniyor. İçeride ise savaş dönem fotoğrafları ve çekilen bazı videolar yer alıyor. Bir de ölen kişilerin fotoğraflarının sergilendiği ayrı bir alan var.

Adı savaşla anılan bir ülke Vietnam. Ve Vietnam’daki en etkileyici yer Chu Chu Tünelleri. Bu tüneller, Vietnam savaşının nasıl kazanıldığını anlamak için ilginç bir deneyim. Savaş sırasında 200 kilometrelik tüneller kazmışlar. Tüneller daracık ve yüksekliği çok az. Kendileri de çok zayıf ve küçük insanlar oldukları için bu tünellerde yaşam Vietnamlılar için bir Amerikalı'ya göre daha kolaymış.