Google+

Arama formu

HOLLANDA'DA BELEDİYEYE 3.500 DİLEKÇE YAZAN TÜRK BÜROKRASİYİ FELÇ ETTİ

Bu yazı Gezimanya üyesi EBRU ÖZER tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hollanda'nın Dordrecht kentinde yaşayan Mustafa Karaşahin, her gün gönderdiği 70 dilekçeyle kentin belediyesini adeta çalışamaz hale getirdi. Yasa gereği belediye her dilekçeye dört hafta içerisinde cevap vermek zorunda aksi takdirde dilekçe yazan kişiye 1.260 euro ceza ödemesi gerekiyor.

HOLLANDA'DA BELEDİYEYE 3.500 DİLEKÇE YAZAN TÜRK BÜROKRASİYİ FELÇ ETTİ
Fotoğraf: www.zamanhollanda.nl

Dordrecht belediyesi Karaşahin’in dilekçelerine cevap vermesi için bir memur görevlendirdi fakat bir noktadan sonra bu da yeterli gelmedi. Her dilekçeyi cevaplandırmak için 3 memura ihtiyaç duyan belediye işi bu şekilde çözemeyeceğini anlayınca çareyi Karaşahin’i mahkemeye vermekte buldu.

Mahkeme Karaşahin’in ayda sadece 10 dilekçe yazmasına karar verdi fakat bu yazılan dilekçelerin sayısını azaltmadı. Karaşahin şu an hapse girme riskiyle karşı karşıya. Fakat bu ihtimal çılgın Türk’ü bir nebze olsun durduramamış çünkü Mustafa hapishanede dilekçe yazmak için daha çok zamanın olacağını söyledi.

Mustafa Karaşahin’in belediye ile karşı karşıya gelmesinin ve onları yasal yollarla sıkıştırmasının nedeni 2009 yılına dayanıyor. Hollanda’da onlarca gayrimenkulu olan Karaşahin’e belediye, sahip olduğu mülklerde yangın vs. gibi konularda gerekli önlemi almadığı gerekçesiyle para cezası kesti. Kendisine haksız yere ceza kesildiğini savunan Karaşahin, ödeme yapmadı ve belediye mahkemeye başvurdu. Geçen sürede faizle birlikte 300 bin euroya yükselen cezanın tahsili için 19 binasının icra yoluyla açık artırmaya çıkarılıp satılmasına son derece sinirlenen Karaşahin belediyeyi dilekçe yağmuruna tutup adeta bezdirdi.

Son günlerde gündemden düşmeyen bu olay için Hollanda’da tartışma başladı. Bazıları onu haksız bulurken bazı hukukçular da vatandaşın yetkililerle iletişiminin sınırlandırılmasının doğru olmadığını ifade ediyor.

Bunların yanında Belediye Sözcüsü Mark Benjamin yazılan dilekçelerdeki pek çok şeyin Karaşahin’i ilgilendirmediğini, bazılarının cevap gerektirmediğini bazılarınınsa ciddi anlamda uğraştırıcı talepler olduğunu söyledi. Karaşahin’in gönderdiği dilekçelerde bazen 42 numaralı binada kim oturuyor, bu binada kaç kişi kayıtlı, hangi koşullar altında restoran açmaya izin veriyorsunuz veya 32 numaralı binada yeteri kadar yangın önlemi alındı mı, kentte kaç kişi üniversite mezunu, kimlerin diploması var gibi sorular yer alıyor.