Huzurevinin İçine Anaokulu Açtılar ve Herkesin Hayatı Değişti

Seattle’da bir huzurevinin içine açılan anaokulu herkesin hayatını değiştirdi. 

400’ü aşkın yaşlı insanın yaşadığı Providence Mount St. Vincent huzurevi The Intergenerational Learning Center’ın desteğiyle açılan anaokulu sayesinde yaş grubu olarak tamamen zıt uçlarda bulunan iki topluluğun faydalı birlikteliğine şahit oldu. 

Proje gerçekten büyük amaçlarla yola çıktı. 

Yaşları 1-5 arasında değişen çocuklarla yaşlılar arasında yapıcı bir ilişki kurulması, çocukların yaşlanmaya normal şekilde yaklaşması ve anlaması, engellerin kabul edilmesi, arada gerçek bir duygusal bağ kurulması ve yaşlılık kavramından korkulmaması en büyük hedeflerden.

Görünüşe göre bu hedefler yavaş yavaş gerçek oluyor. Sadece çocuklar değil yurt sakinleri de bu işten oldukça memnun. 

Toplum geneline bakıldığında yaşlı nüfusun neredeyse yarısı asosyal bir yaşam sürüyor ve kendini dışlanmış hissediyor. Bunun üzerine bir de fiziksel yetersizlikleri ve sakatlıkları koyunca tablo oldukça iç karartıcı bir hale geliyor.

Fakat bu proje yeni bir umut getirdi. Beraber oldukça iyi vakit geçiren çocuklar ve yaşlılar danstan müziğe, sanattan oyuna her alanda eğlenceli zamanlar geçiriyorlar.

Ailelerinin dışında sosyal ortamlarını genişleten çocuklar aslında oldukça öğretici zamanlara sahip oluyorlar.

Yurt sakinleri fiziksel aktivitelere de katılıyorlar ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorlar.

Ayrıca ciddi bir bilgi aktarımı söz konusu.

Farklı alanlarda yetenekleri, uzamanlıkları olan yurt sakinleri ve çocuklar arasında durmak bilmeyen bir öğrenme süreci var.