Google+

Arama formu

İNDİRİMLİ SEYAHAT KARTLARI

Yazıma küçük bir itirafta bulunarak başlıyorum. Bu kadar seyahat edip, öğrenci indirimi kovalayan ben; uluslararası indirim kartlarından bir haberdim. Ta ki gençlik turizmini araştırana kadar...

''Bu kadar zaman neden araştırmadım?'' ya da ''Nasıl aklıma gelmedi?'' gibi sorulara verebileceğim nitelikli bir cevabım yok ama geçmişe hayıflanmanın mantığı da yok. O yüzden bilgilerimi taze taze sizinle de paylaşayım istedim :)

İNDİRİMLİ SEYAHAT KARTLARI
Fotoğraf: travels.kilroy.net

Öncelikle bu bağlamda 3 tane önemli kart bulunuyor. Bunlar; uluslararası öğrenci kimlik kartı, uluslararası gençlik kimlik kartı ve uluslararası hostel kartı.

Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı: Hep gittiğim ülkelerde öğrenci indirimi diye sızlanırken nasıl da bu karttan bir habermişim! Uluslararası geçerliliği olan bu kart, yaş sınırı olmaksızın tüm öğrencilere veriliyor. Kartı aldıktan sonra da o çok sevdiğimiz ''öğrenci indirimi'' hadisesinden faydalanabiliyoruz. Kartın adı ISIC olarak geçiyor. İstanbul'da birçok yerden temin edebilme şansı var. Aynı zamanda online de başvurabilirsiniz. Kartı almak için sadece 20 TL ödemeniz yeterli. Senede bir yenilenmesi gerekiyor.

Uluslararası Gençlik Kimlik Kartı: 26 yaşından gün almadıysanız eğer Uluslararası Gençlik Kimliği alın :) Bu kimlik de birçok indirim imkanı sağlıyor ve her yıl yenilenmesi gerekiyor. Bu kartın da adı IYTC.

Uluslararası Hostel Kartı: Hostelseverler için biçilmiş kaftan olan bu kart sayesinde hostellerde daha ucuza konaklayabilme imkanınız bulunuyor. Sezonun yoğun olduğu dönemlerde bu karta sahip değilseniz hostele kabulünüz de zorlaşıyormuş. Ayrıca kartta yaş sınırlaması veya öğrenci olma şartı da yok. Hem çok daha ucuza konaklayıp hem de farklı insanlarla haşır neşir olmak gibi büyük bir şansı sağlayan bu kart, kaçmaz :)

Uluslararası Öğretmen Kimlik Kartı: İndirimli kart uygulamasında öğretmenler de unutulmamış. Uluslararası öğretmen kimlik kartı yani ITIC, her yıl Eylül ayından itibaren alınabiliyor. Siz de hem seyyah hem de eğitmenseniz bu karttan edinebilir ve birçok indirimden faydalanabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir yaş sınırı yok.

Benim öğrenebildiklerim bunlar. Bu kartlar haricinde de eklemek istedikleriniz olursa söyleyin olur mu? :)

Sevgilerimle...

Etiketler