Google+

Arama formu

İNGİLTERE’NİN AYA İLK YOLCULUĞU

Bu yazı Gezimanya üyesi Seren Oksal tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Ay’a ilk ayak basan insanın ABD’li Neil Armstrong olduğunu bilmeyen yoktur. Şimdiyse insanlık için önemli başka bir adım atılmaya hazırlanıyor. Yoksa Apollo 11’e rakip mi geliyor? 

Londra’da Kraliyet Derneği tarafından duyurulan “Lunar Mission One” İngiltere’nin ilk ay yolculuğu olacak. Bu keşif projesinde bütçenin izin verdiği ölçüde, keşif robotunun 10 yıl içinde Ay’ın güney kutbuna indiğini görmek amaçlanıyor. Bu girişimde, yüzeyin derinlerine inerek en az 20 metre, belki 100 metre kadar derine ulaşmak hedefleniyor.

İNGİLTERE’NİN AYA İLK YOLCULUĞU
Kaynak: http://goo.gl/T6f0Eb

Lunar Mission One için yaklaşık 600.000 Sterline ihtiyaç duyuluyor. Bu rakama ulaşıldığında projenin ilerleyip planlamaların başlayabileceği düşünülüyor. Bu projenin bilim dünyası açısından pek çok konuya ışık tutacağı düşünülüyor. Bilim adamlarının amacı; 4,5 milyar yaşındaki Ay’ın kökenini ve evrimini, Güneş Sistemi’ni ve hatta gezegenimiz Dünya’yı anlamak. Ayrıca, proje sayesinde bu bölgede sürekli insan yaşamının mümkün olup olmayacağına dair bilgi edinme imkânı olacak.

İNGİLTERE’NİN AYA İLK YOLCULUĞU-1
Kaynak: http://goo.gl/XPVrc6

Paranızın karşılığında bir aya yolculuk vaadinde bulunulmasa da projenin finansmanıyla ilgili Kickstarter adlı kitle fonlama platformunun destekçilerine bir “hafıza kutusu” verilecek. “Hafıza kutusu” bir zaman kapsülüyle Ay’a gönderilip oraya gömülecek. Bu zaman kapsülünün içinde insanlık tarihi ve medeniyetleri, gezegenimizdeki biyoçeşitlilik gibi Dünya ile ilgili bilgiler de yer alacak. Halka açık bir arşiv niteliğini taşıyan bu kaydın, herkesin erişimine açık eğitsel bir kaynak olması amaçlanıyor. Böylece, şimdiki ve gelecek nesillerin bilimle uğraşmaları umut ediliyor.

Fizik Profesörü Jim Al-Khalili, yaptığı basın açıklamasında şöyle diyor: “Ay ile ilgili hala anlayamadığımız çok şey var. Bunu gece gökyüzüne baktığımızda görebiliyoruz; fakat Lunar Mission One görevinden sonra Ay’a farklı bir açıdan bakacağımızı düşünüyoruz.” Bakalım Lunar Mission One, Ay ile ilgili bilinmeyen hangi gerçekleri aydınlatacak?

Kaynak: http://goo.gl/8O9UxJ