İnsanlık Dünya'nın 2015 Yılına Ait Tüm Kaynaklarını Tüketti

Artık uzaylılardan medet ummanın zamanı geldi çünkü insanlar dünyanın bir yıllık kaynaklarını 8 aydan daha kısa bir süre içerisinde tüketti.


Fotoğraf: www.iflscience.com

Eğer hala bilmiyorsanız ‘’Earth overshoot day’’ terimiyle tanışabilirsiniz. Limitlerimizi aştığımız, kaynaklarımızı tükettiğimiz anlamına gelen bu terim bu yıl pikini yaptı. 13 Ağustos 2015 bir yıllık ürünü -su, tarım alanları vs.-  tükettiğimiz gün olarak hesaplandı.

Global Footprint Network her yıl binlerce datayı kullanarak dünyanın kaynaklarını tükettiği günü hesaplıyor. Böylelikle sadece genel bir skor değil ülke bazında da bu değere ne kadar etki edildiği anlaşılmış oluyor. Bu yıl hesaplanan veriler sonucu ortaya çıkan manzara ise son derece iç karatıcı. Çünkü yıl sonunda kullandığımız kaynak 1.6 dünya değerinde olacak. Burada kötü haber sadece bir tane dünyaya sahip olmamız.

Aslında tehlike çanları 1970’lerde çalmaya başlıyor. Fakat günümüze yaklaşana dek limitlerimizi tükettiğimiz günler aralık ayına tekabül ediyor, sadece birkaç hafta kayıp ile elde edilen bu skor haliyle çok da tehtid edici durmuyor öyle değil mi? Değil! O günler bu günlerin temelini atıyor ve bu yıl dünyayı adeta soyup soğana çeviriyoruz. Üzerine gelecek yıllardaki malına mülküne de el koyuyoruz.


Fotoğraf: www.iflscience.com

Ülkeler bazında baktığımız zaman aşağıdaki manzarayla karşılaşıyoruz. Her yıl Çin, Amerika, Japonya gibi ülkeler kendi ürettiklerinden daha fazlasını tüketiyorlar. Eğer sadece carbon emisyon oranı azalsa bile Ecological Footprint oranı ciddi anlamda düşüş gösteriyor. Yapılması gereken tek şey dünyalılar olarak yaşam şeklimizi değiştirmek ya da borç istenecek uzaylı arayışlarına hız vermek.


Fotoğraf: www.newsweek.com

Etiketler