Interrail'e Nasıl Hazırlanılır? Kaç Para Harcanır?

Gezmeyi görmeyi, yeni insanlar tanımayı seven herkesin aklından mutlaka geçmiştir Interrail yapmak. Ben bu hayalini gerçekleştirebilmiş şanslı insanlardanım. Peki Interrail yapmaya karar verdikten sonra ne yaptım?

- ARKADAŞ çok önemli. Birlikte gideceğiniz arkadaşlarınızı iyi seçin. Sonra orada müze mi gezelim konsere mi gidelim diye birbirinizin saçını başını yolarsınız, benden söylemesi...

- Rotanızı zevkinize göre hazırlarsınız zaten, ancak mutlaka rotada esneklik bırakın. 1-2 gün boşluk bırakabilirsiniz mesela. Hiçbir şey planladığınız gibi gitmiyor. (Bizim rotamız 26 gün için şu şekildeydi: BELGRAD-BUDAPEŞTE-PRAG-VİYANA-BERLİN-NİJMEGEN-AMSTERDAM-BRUGGE-BRÜKSEL-PARİS-CANNES-NICE-PORTOFINO-CINQUE TERRA-PİSA-FLORANSA-VENEDİK-ROMA) - Rotanızı belirledikten sonra sıra geliyor Interrail biletini almaya. Interrail biletlerinin 5 günlük/10 günlük/22 günde 10 seferlik/22 gün sınırsız gibi seçenekleri bulunuyor. Kendinize uygun olanını seçip TCDD veya Gençtur'dan alabiliyorsunuz. Gidiş ve dönüşü uçakla yapacaksanız, vize öncesi uçak biletlerinizi de almanız gerekiyor. Tavsiyem; seyahatinizden 3-4 ay önce bilet işlerinizi halletmeniz.

- Sıra geldi vize almaya... Vizeyi, kolay vize verdiğini duyduğum İtalya'dan aldım. Gerçekten de zorluk çıkarmadılar, İtalya'dan almanızı tavsiye ederim. İdata isimli aracı kurum ile vizenizi sorunsuz alabilirsiniz, konsolosluğa bağlı tek kurum burası.

- Çanta: En önemli şeylerden bir tanesi. Günlerce sırtınızda taşıyacaksınız ve rahat etmeniz çok önemli. Ben The North Face Terra 50 litre aldım 26 gün için. Gayet memnun kaldım. Yalnız çantanın sadece en üst ve en alttan açılması dezavantaj oldu biraz, ortasından açılabilen çantalar daha rahat olabilir.

- Ayakkabı: Yine çok önemli şeylerden bir tanesi. O kadar çok yürüyeceksiniz ki ayakkabının buna dayanması gerek : ) Ben yine The North Face'den yağmur geçirmeyen bir ayakkabı aldım, tavsiye ederim.

- Para taşıma sorunsalı: Turkish Bank'ta Nakito Card var, içine paranızı Euro olarak yükleyebiliyorsunuz. Yurtdışında karttan çekim yaparken herhangi bir işlem ücreti almıyor, nakit olarak çekerseniz 7,5 TL gibi bir ücret alıyor. Ben paramın çoğunu Nakito Kart'ın içine koyup az nakit aldım ancak bunu tavsiye etmiyorum. Çünkü çoğu hostel nakit para istiyor, çoğu mağaza 10-20 Euro'nun altına kart kabul etmiyor. Benim tavsiyem; paranızın yarısını karta koyup yarısını üstünüzde taşımanız. Tabii nakit çekerim 7,5 TL komisyon alsın sorun değil diyorsanız bunları düşünmenize hiç gerek yok : )

Gelelim en önemli meseleye... Para! Gitmeden önce neye ne kadar para harcadım hepsini bir köşeye yazdım. Aşağı yukarı kafanızda bir şeyler oluşturabilin diye paylaşıyorum:

- İstanbul-Belgrad uçak bileti (Pegasus): 111 TL
- Roma-İstanbul uçak bileti (Pegasus): 257 TL
- Interrail bileti: 844 TL (Gençtur'dan %20 indirimle alındı. 22 gün sınırsız)
- Çanta: 300 TL (The North Face Terra 50 lt)
- Seyahat Sigortası: 42 TL (Akbank)
- Vize+İdata ücreti: 232 TL
- Uyku tulumu, kilit, mat vs: 60 TL

Yani gitmeden toplam 1850 TL harcama yaptım. Çanta, uyku tulumu gibi giderler kişiden kişiye değişecektir ancak Interrail biletidir, sigortadır, vizedir bu şekilde...

(Listedeki harcamalarımı 2014 yılında yapmıştım. Kur artışından dolayı fiyatlar günümüzde %30-%40 farklılık gösterebilir)

Hazırlık aşaması için söyleyebileceklerim bu kadar. Erken hazırlanmaya başlayın, hazırlık aşaması çok heyecanlı ve güzel : ) Hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz dileğiyle...

Etiketler

Ceren Türetken

Yazar Hakkında

Ceren Türetken

ODTÜ Matematik bölümü öğrencisi. Beşiktaşlı. Hayali dünyayı gezmek.