İskoçya Turu

Britanya Adası'nın en kuzeyinde yer alan İskoçya'nın her köşesi yemyeşil ve havası tertemizdir. Bunun yanı sıra ülkenin dört bir yanındaki kaleler ve taş yapılarıyla Ortaçağ ruhunu da yaşatır.

İskoçya turuna başlanacak şehir her köşesi keşfedilmeye değer Edinburgh olmalıdır. Yemyeşil parkları, dükkanları, caddeleri ve Edinburgh Kalesi ile vaktinizi dolu dolu geçirmenize imkan sunan bir şehir burası.

Edinburgh

Edinburgh'ta görmeniz gereken başlıca yerlerden biri Eski Şehir olarak adlandırılan turistlerin uğrak mekanı meşhur caddedir. Yol boyunca sıralanmış hediye dükkanlarını gezip, eski kiliseleri ziyaret edebilirsiniz.

Edinburgh Kalesi ise bu caddenin sonunda yer alıyor. Aynı zamanda burası, şehir manzarasını en iyi seyredebileceğiniz yerlerden. 

Edinburgh Kalesi

Caddenin diğer ucunda ise kraliyet ailesinin resmi konutu olan Holyroodhouse Sarayı yer alıyor. Sarayın hemen yanında  bulunan tepe olan Arthur's Seat sayesinde harika fotoğraflar elde edebilirsiniz. 

Edinburgh gezintinizi bitirdikten sonra İskoç yaşam kültürünü içerisinde barındıran Highlanders bölgesi ikinci rotanız olabilir. Bu geniş kırsallarda doğa yürüyüşleri yapabilir ve geleneksel İskoç etkinliklerinde yer alabilirsiniz.

Highlanders

Yine Edinburgh'tan çıktığınızda yol üzerinde karşılaşacağınız Glasgow şehri de görülmeye değer. Sonrasında ise Lomond Gölü ve Trossachs Milli Parkı, tertemiz yeşil doğası ve taş evleri ile doğa tutkunlarını büyüleyici cinsten

Skye Adası, kuşkusuz İskoçya'nın en güzellerinden. Buranın girişindeki Kyleakin dinlenmek ve konaklamak için en geçerli tercih. Burada size evlerini açmış olan İskoç ailelerinde geceyi geçirerek farklı bir deneyim de yaşayabilirsiniz.

Skye Adası

Bir araba kiralayarak sahil boyunca gezebilir sonrasında ise farklı renklerdeki evlerle sıralanmış sahil şeridiyle bir liman kasabası olan Portree'yi ziyaret edebilirsiniz. Burada yerli halkın sattığı meyve ve sebzelerin tadına da bakmalısınız.

İskoçya'nın en sert savaşlarından birini görmüş şehri Inverness'te savaşın yapıldığı alanı gezebilirsiniz. Yine bu şehirde yer alan Ness Gölü'nde tekne turuna katılıp gölün kenarındaki Urquhart Kalesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Urquhart Kalesi