İstanbul Film Festivali'nde Malta Filmi Luzzu Rüzgarı

Türkiyeli sinemaseverlerin en sevdiği festivallerden "İstanbul Film Festivali" bu yıl 2 Nisan'da çevrimiçi platformlarda sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. 40. kez sevenleriyle buluşacak festival, bu yıl İKSV ve Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenleniyor. Festivalde gösterilecek filmlere bakıldığında Malta yapımı film Luzzu,ilk bakışta dikkatleri üzerine çekiyor. Prömiyerini Sundance Film Festivali'nde yapan Luzzu, gerçek bir hayat hikayesi oluşuyla da merak uyandırıyor. Görselliği ve gerçekçi yaklaşımıyla da öne çıkan Luzzu, aynı zamanda İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen ilk Malta filmi olmasıyla da ilgi çekiyor.

1

Luzzu'nun Konusu

Luzzu, Malta'daki balıkçı teknelerine verilen isimdir. Filmin adından da anlaşılacağı gibi Luzzu, bir balıkçıyı odağına alarak balıkçılık kavramını irdeleyen bir filmdir. Filmde Maltalı balıkçı Jesmark'ın geçim hikayesi beyazperdeye aktarılmaktadır. Acımasız balıkçılık endüstrisini ve durgunlaşan ekosistem nedeniyle ortaya çıkan sorunları gözler önüne seren film, Jesmark'ın bu nedenlerden dolayı aile işinin tehlikeye girmesiyle hasta karısı ve yeni doğan bebeğini geçindirmek için karaborsada balıkçılık operasyonuna girmesini ve yaşananları anlatmaktadır. Film özellikle gerçekçiliği ve görselliğiyle öne çıkıyor.

2

Festivalden Diğer Filmler

Köstebek Ajan (El Agente Topo): 2021 Oscar adaylarından Köstebek Ajan, görülebilecek en eğlenceli casus filmlerinden biri. Film, bir özel dedektifin 83 yaşındaki Sergio'dan huzurevinde kalmasını ve tesisi gözlemleyerek rapor etmesini istemesiyle başlıyor. Sergio'nun burada herkesle samimi olması da filmi eğlenceli kılıyor.

Pazar Günleri (Sundays): Yönetmen Alethea Avramis'in hayatını gözler önüne seren film esas olarak onun ABD'de bir Rum Ortodoks kilisesine mensup bir papaz olarak çalışan babasına dair sırları keşfediyor.

Son Banyo (O últImo banho):Josefina ve yeğeni Alexandre'nin başlarda normal bir şekilde seyreden ilişkisinin zamanla sınırlarının muğlaklaşmasını beyazperdeye aktaran film, Alexandre'nin annesinin dönüşünden sonra olanları anlatıyor.

Arkadaşlar Arasında (Le bonheur des uns...): 2 çiftten oluşan 4 yakın arkadaşın aralarından en ketum olanının bir roman yazmasıyla arkadaşların aralarının bozulması filmin konusunu oluşturuyor.

Asla Ağlamam (Jak Najdalej Stad): Film, inşaatta çalışan babası ölen ve babasının cenazesini memleketine getirmek için İrlanda'ya giden Polonyalı kız Ola'nın gittiği yerde gördükleri sonucunda bakış açısının nasıl evrildiğini gösteriyor.

3

Şiddet Tekeli (Un pays quI se tIent sagFilm, Fransa'da "Sarı Yelekliler" hareketi esnasında polisle göstericiler arasında yaşananları gözler önüne seren videolardan oluşuyor.

Aşktan Sonra (After Love): Film, eşi ölen ve onun yasını tutan bir kadının onun eşyalarını düzenlerken eşinin 20 yıldır farklı bir ailesinin olduğunu keşfetmesini ve sonrasında olanları gözler önüne seriyor.

Sevgili Yoldaşlar (DorogIe TovarIshchI!): Film, tarihin kanlı sayfalarından birini aralıyor ve 1962'de Rusya gerçekleşen işçi katliamını irdeliyor.

Aynalar (SpogulIs): Film, günümüzdeki selfie çılgınlığını masallara taşıyan modern bir Pamuk Prenses masalıdır. 

180 Derece Kuralı (Khate farzi): Film, Tahran'dan İran'ın kuzeyine bir düğüne gitmek isteyen öğretmen Sara'nın gitmesine izin vermeyen eşinin tahakkümünü kırmak için yaptığı planı ve başına gelenleri anlatıyor.

Tufan Olmayacak (Tvano nebus): Savaş çıksa ve bu savaştan kimsenin haberi olmasa o savaş yine de var mıdır? Cevabo filmde sizi bekliyor.

Aalto: Finlandiyalı tasarım gurusu Alvar Aalto’nun hayat hikayesini anlatan film aynı zamanda onun aşk öyküsünü de ekrana taşıyor.

Düşüş (Falling):Film, bir çiftlikte yetişen eşcinsel bir adamın yıllar sonra hasta babasını yanına almasını ve onunla yaşadıklarını anlatıyor.