İstanbul Sanat ve Antika Fuarı

1

Ülkemizde sanata ve antikaya olan ilginin her geçen gün artmasının olumlu bir gelişme olduğunu söylemek mümkün. Çünkü bu artış yalnızca bireyin sosyal gelişimini iyi yönde etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda toplumsal gelişim düzeyinin de artmasında etkili oluyor. Sanatın ne denli kıymetli olduğunu fark eden sanatseverler özellikle plastik sanatlar kategorisinde sergilenen eserlerin hikayelerini öğrenmek ve onların yapım süreçlerine yakından tanıklık etmek istiyor.

Bu bağlamda kendini sanata ve antikaya adamış kişiler için iyi bir haberimiz var. Demos Fuarcılık tarafından özenle hazırlanan ve tarihi doğrudan yansıtması hedeflenen İstanbulSanat ve Antika Fuarı (IAAF) bugün itibariyle İstanbul Kongre Merkezi’nde sanatseverleri ağırlayacak. Seçici Kurul Başkanlığını Halilhan Dostal’ın üstlendiği fuar, sanatseverlerle birçok sanatçıyı, sanat galerisini, koleksiyoncuyu, ve antikacıyı buluşturacak. Ayrıca ülkemizden yetkin sanatçıların eserlerinin yer aldığı fuarda yabancı sanatçıların da birbirinden özel eserleri meraklıları tarafından incelenebilecek.

Özel sanat eserlerinin yanı sıra antika eşya ve objeleri de sergileyecek fuarda düzenleyecek akademik buluşmalar da kesinlikle IAAF’yi sanatseverler için unutulmaz kılacak.

2

Fuar Tarihimize Işık Tutacak

Ülkemizde bütünsel sanat akımını benimseyen Ender Güzey’in farklı dönem eserlerinin de sergileneceği IAFF’de aynı zamanda uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan Ender Güzey Müzesi ARThill’den eserler de tarihe ışık tutacak. Bunun yanı sıra Süleyman Saim Tekcan’ın hayata geçirdiği İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi - IMOGA’da sergilenen 80 yapıt daha geçmişin aydınlanmasında rol alacak.

5

19. ve 20. yüzyılda öne çıkan Felix Ziem, Leonardo De Mango, Amedeo Preziosi ve J. Warnia Zarzecki gibi yetkin oryantalistlerin yapıtlarının da sergileneceği fuarda Erol Makzume Koleksiyonu’ndan derlenen  ‘Resimde Oryantalizm ve Doğu’nun Kapısı İstanbul’ başlıklı seçki de sanatseverler ile buluşacak. Fuarda dikkat çeken diğer sergilemeler arasında  “Merey Koleksiyonu Işığında İbrahim Çallı’nın Fırçasından Genç Cumhuriyet ve Kadın” ve II.Abdülhamit döneminin saray ressamlarından Fausto Zonaro’nun başyapıtlarından “İnci Dizen Kız” dikkat çekiyor.

Siz de sanatla yakından ilgileniyorsanız 20-23 Şubat tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde IAFF’yi ziyaret edebilirsiniz.