İstanbul'da Açılacak Üçüncü Havalimanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

29 Ekim 2018 tarihinde açılacak olan İstanbul üçüncü havalimanı hakkında kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı hazırladık. Üçüncü havalimanı nerede, adı ne olacak, üçüncü havalimanına nasıl gidilecek, metro ile ulaşım olacak mı, üçüncü havalimanı ne zaman tamamlanacak gibi soruların cevabı sizin için hazırladığımız yazımızın devamında detaylarıyla cevaplanıyor.


İstanbul üçüncü havalimanı nerede?

İstanbul’da inşası devam eden üçüncü havalimanı, Avrupa Yakası’nda Karadeniz kıyısında olacak. 76,5 kilometrekarelik alanı kaplayacak olan yeni havalimanı Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki alanda yükseliyor. Çatalca, Göktürk Arnavutköy Kavşağı’na yakın bir alana kurulan yeni havalimanı; Terkos Gölü’ne de yakın bir mesafede inşa ediliyor.


İstanbul üçüncü havalimanına nasıl gidilecek?

Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantısı olacak yeni havalimanına yüksek hızlı tren yapılacak. Yüksek hızlı tren sayesinde üçüncü havalimanından Taksim’e kolayca ulaşabileceksiniz. Eski demir yolu hattının güzergâhından geçecek olan raylı sisteme İstanbul’un bütün bölgelerinden kolayca ulaşabileceksiniz. 2019 yılı sonunda açılması planlanan Gayrettepe-Havalimanı metro hattı ve 2020 yılı sonunda açılması planlanan Halkalı-Havalimanı hattı ile de metro ile havalimanına kolayca ulaşabileceksiniz.  

Raylı sistem hazır olana kadar otobüs ile ulaşabileceğiniz üçüncü havalimanına 18 hatta 150 otobüs hizmet edecek. Havalimanında terminalin altında bulunan otobüs duraklarına ulaşabileceğiniz hatlar ise şu şekilde: Beylikdüzü Tüyap, Esenler Otogar, Bakırköy, Yenikapı-Sirkeci, Beşiktaş, Alibeyköy Cep Otogarı, Kadıköy, Pendik, Hacıosman, Tepeüstü, Arnavutköy, Kemerburgaz, Sarıyer, Başakşehir, Bahçeşehir, Mahmutbey metro, Halkalı ve Mecidiyeköy.

İstanbul üçüncü havalimanının adı ne olacak?

29 Ekim 2018 tarihinde açılacak olan üçüncü havalimanının adı henüz belli olmasa da şu anda İstanbul Grand Airport (IGA) olarak geçiyor. Karşımıza çıkan isim önerileri arasında Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı, Abdülhamid Han Havalimanı ve Mustafa Kemal Havalimanı bulunuyor.


İstanbul üçüncü havalimanı ne zaman tamamlanacak?

Üçüncü havalimanının inşaatının 4 fazda yapılacağı duyuruldu. Birinci faz içinde 3 pist ve 90 milyon kapasitelik terminal bulunacak. İlk faz 29 Ekim 2018 tarihinde açılacak. Diğer fazların ne zaman tamamlanacağı ile ilgili ise henüz bir bilgi olmamasına rağmen tüm fazlar tamamlandığında üçüncü havalimanı yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet verebilecek ve 300’den fazla destinasyona uçuş imkânı sağlayacak. Tüm fazları açıldığında 100’e yakın hava yolu firmasına ev sahipliği yapacak olan üçüncü havalimanı; dünyanın tek çatı altındaki en büyük havalimanı terminali olacak. Terminal binasında 1’i iç hat 4’ü dış hat olmak üzere toplamda 5 adet iskele bloğu bulunacak. 77 adet yolcu biniş kapısı bulunacak havalimanı, tüm uçak tiplerine hizmet verebilecek.


İstanbul üçüncü havalimanındaki hizmetler neler?

Üçüncü havalimanı sunduğu hizmetler ile yolcularını rahat ettirecek. Perakende satış alanı, Duty Free mağazaları, Türk ve Dünya mutfaklarını tadabileceğiniz 32 bin metrekarelik yiyecek ve içecek alanı, ana terminal binası içinde 451 odalık bir havalimanı oteli, lounge’lar ve 40 bin araç kapasiteli bir otopark da bulunacak.