Google+

Arama formu

İSTANBUL'UN TARİHİ, MİSTİK YAPISI VE GÜNÜMÜZ MODERN DOKUSU

İstanbul... Geçmişin ve günümüzün zenginliklerini birlikte barındıran, sokaklarında pek çok medeniyet ve kültürün izlerinin görüldüğü "dünyanın başkenti" İstanbul. Tarihi ilkel insan izlerinin görüldüğü 400.000 yıl öncesine dayanan, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük imparatorluklara başkentlik etmiş, göz kamaştırıcı şehir.

İstanbul, Karadeniz ile Marmara Denizi'ni bağlamakla ve Asya ile Avrupa'yı ayıran İstanbul Boğazı'na ev sahipliği yapmakla kalmaz, tüm bunların tek bir şehirde birleşmiş olmasının cazibesini de taşır.

İSTANBUL'UN TARİHİ, MİSTİK YAPISI VE GÜNÜMÜZ MODERN DOKUSU
Fotoğraf: pixabay.com

7 tepe üzerine kurulmuş, 2 kıtayı bağlayan bu mistik şehirde herkesi cezbedecek bir aktivite mutlaka bulunur: Kapalı Çarşı'da doğu otantikliğini hissettiren tarihi merkezde alışveriş yapılabilir, Boğaz'ın incisi Ortaköy'de Ortaköy Camisi'nin ardında yükselen Boğaz Köprüsü'nün efsane manzarası izlenebilir, Eminönü'nde martılar beslenebilir, Topkapı ve Dolmabahçe saraylarında tarih kokusu alınabilir. Dünyada bu kadar çok özelliği taşıyan tek şehir vardır ki o da İstanbul'dur.

Gökyüzüne uzanan minareleri, Boğaz'ın sularının ardında batarken insanın başını döndüren gün batımı, paha biçilmez tarihi değeri olan sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları ve bahçeleriyle, İstanbul ziyaret edenleri alıp başka boyutlara götürür... Savaşlara, yangınlara, depremlere direnerek sağ kalmayı başarmış olan bu muhteşem kent, ziyaret edenleri kendine hemen aşık etmeyi başaran bir yapıya sahiptir.

İstanbul, tarihte değişimleri yaşamış ve yansıtmış bir şehirdir. Ayasofya gibi Hristiyanlığın en büyük anıtları Bizans İmparatorluğu döneminde İstanbul'da yükselmiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise göçebe toplumundan gelen, kırsal alışkanlıkları ağır basan Türkler'in etkisiyle bahçeli evler şehre katılmış.

19. yüzyılda batıda başlayan sanayi devrimiyle birlikte değişen şehircilik anlayışı İstanbul'un da çehresini değiştirmiş. Haliç'in kuzeyindeki bölgeler, Beyoğlu, Galata yeni medeniyetin yörüngesine girerek biçimlenmeye başlamış. Dünyada Londra'dan sonra sonra yapılan 2. metro, Galata ile Beyoğlu arasını bağlamak üzere bu dönemlerde yapılmış.

Cumhuriyet dönemiyle birlikte hızlı nüfus artışına maruz kalan İstanbul'da modernleşme ve artan nüfusa ayak uydurma çabaları devam etmiş. Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, hem kıtaları birleştirmiş, hem de şehrin siluetini değiştirmiş.

Orhan Veli'nin dizelerinde başladığı gibi, İstanbul dinlenir, dinlenir ve doyamadan dinlemeye devam edilir...

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı
Önce hafiften bir rüzgâr esiyor
Yavaş yavaş sallanıyor
Yapraklar, ağaçlarda
Uzaklarda, çok uzaklarda
Sucuların hiç durmayan çıngırakları
İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı...


Yaprak Gurdal kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Yaprak Gurdal

Sürekli gezip keşfetmekten keyif alan, değişik coğrafyalarda değişik kültürleri ve insanları tanımaktan mutlu olan bir gezginim. Tarihi, doğal güzellikleri ve de su altını keşfederek hayatımı daha anlamlı kılıyorum. Yazılarımı https://kucukdunya.com/ 'dan takip edebilirsiniz...