İsveç'ten 6 Saatlik Mesai Atağı

"Haftada toplam kaç saat çalışıyorsunuz?" sorusuna çalışanların çoğunluğunun cevabı 50 ya da 55 saat oluyor... Ancak araştırmalar gösteriyor ki yoğun çalışma programının hem sağlık hem verimlilik açısından zararları göz önüne alındığında haftalık çalışmayı 35-40 saat ile sınırlandırmak daha doğru bir karar... 

Bu araştırmaları dikkate alan İsveç hükümeti 6 saatlik bir mesai sistemine geçiş çalışmaları başlatmış. Bu değişimi çoktan gerçekleştirmiş olan bazı özel şirketler de var. Örneğin uygulama geliştiricisi bir şirket olan Filimundus'un CEO'su; mesai saatlerinin azaltılması sonrası çalışanların dikkat dağıtan aktivitelerden, kaçamaklardan uzaklaştığını ve işlerin daha etkili, odaklanmış bir çalışma ile daha çabuk halledildiğini söylüyor. 

1

Göteborg'da bir Toyota servisi ise tam tamına 13 yıldır 6 saatlik mesai kavramını hayata geçirmiş durumda. Şirket açıklaması bu şekilde hem çalışanların hem de daha kaliteli hizmet sonucu müşterilerinin mutlu olduğunu, bunun da % 25'lik kar artışıyla kanıtlandığı şeklinde... 

Göteborg Belediyesi 2014'te bu örneklerden yola çıkarak işi bir adım ilerletmeye kadar verip 6 saatlik mesainin sonuçlarını görmek adına bir deney başlattı. Özellikle yaşlı bakım hizmeti veren çalışanlardan seçilen bir grubun mesai saatleri ücretlerinden kesinti yapılmaksızın kısaltılarak performansları normal saatlerde çalışmaya devam edenlerle karşılaştırılıyor. 

Amaç çalışma saatlerinin kısaltılmasının yaratacağı istihdam zorunluluğu ile çalışanların performansı ve hizmet alan kişilerin memnuniyetini beraber değerlendirip hangi durumun daha faydalı bir iş modeli oluşturduğunu keşfetmek... Deney 2016 yılının sonuna kadar sürdürülecek.

2

Şimdiden başarılı sonuçlar veren çalışmayı bilim adamları da desteklemekte... Oxford Üniversitesi'nde uyku bilimi alanında araştırmalar yapan Paul Kelley, 9 - 5 arası mesainin insanın biyolojik saatine aykırı olduğunu, en erken saat 10'da işe başlamanın uykusuzluğu engelleyeceğini söylüyor.

Muhalefet sosyalist belediye başkanını popülistlikle suçlasa da kimi işverenler böyle bir düzenlemeyi imkansız görse de 6 saatlik verimli bir çalışmanın gerçek değeri anlaşıldığında bu akımın dalga dalga yayılacağını umuyoruz.