İzmirli Ünlüler

Denizinden mi, havasından mı yoksa farklı kültürlerle bezenmiş tarihinden midir bilinmez, güzeller güzeli İzmir'de hayata gözlerini açan pek çok başarılı isim kendi alanında yıldızlaşmıştır. Bu isimlere göz atmak isterseniz galerimize buyurun. Sizin bildiğiniz ve "nasıl unuttunuz!" dediğiniz isimler varsa yorum kısmına eklemeyi unutmayın zira liste 10 kişilik, unuttuğumuz bolca isim olduğuna eminiz.

TANJU OKAN

Doğum yeri: Tire, İzmir Doğum tarihi: 27 Ağustos 1938 Mesleği: Şarkıcı, müzisyen, oyuncu 1938 senesinde dünyaya gözlerini Tire’de açan Tanju Okan müziğe oldukça ilgili bir çocuk olarak büyümüştür. Babası ve annesi de müziğin içinde olan Okan ilkokul yıllarından itibaren şarkı söylemeye başlamıştır. İtalya’da şan eğitimi de alan Okan 1964 senesinde Erol Büyükburç ve Tülay German ile Balkan Müzik Festivali’ne katılmıştır. Festivalde 4 şarkı söyleyen sanatçıya büyük ilgi olmuştur ve Türkiye bu yarışmada birinci olmuştur. 1970’li yıllardan itibaren popülerliği artan sanatçı birçok 45’lik çıkarmıştır, en çok satan 45’liklerinin arasında Kadınım ve Koy Koy Koy bulunmaktadır. 1990’lı yılların ortasında siroz teşhisi konan sanatçı 23 Mayıs 1996’da vefat etmiştir.

ATTİLA İLHAN

Doğum yeri: Menemen, İzmir Doğum tarihi: 15 Haziran 1925 Mesleği: Yazar, şair 1925 yılında hayata gözlerini İzmir Menemen’de açan usta şair ve yazar ilkokul ve ortaokulu İzmir’de tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlamıştır ancak buradaki eğitimini tamamlayamamıştır. İlk şiir kitabını kendi imkânlarıyla 1948 yılında yayımlayan şair ve yazar Attila İlhan bir dönem Demokrat İzmir Gazetesi’nde Genel Yayın Müdürü olarak çalışmıştır. 1974 yılında Türk Dil Kurumu tarafından Tutuklunun Günlüğü kitabı; Şiir Ödülü ile ödüllendirilmiştir. Ben Sana Mecburum şiiri ile bir dönem herkes adından bahsetmiştir ve hem Türk edebiyat dünyasına hem de düşünce dünyasına büyük katkı sağlamıştır. 11 Ekim 2005 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

AYHAN IŞIK

Doğum yeri: Karataş, İzmir Doğum tarihi: 5 Mayıs 1929 Mesleği: Oyuncu Asıl adı Ayhan Işıyan olan duayen oyuncu 1929 senesinde İzmir’in Karataş ilçesinde doğmuştur. Selanik göçmeni olan annesi ve babası ile henüz 4 aylıkken İstanbul’a taşınmışlardır. Resme özel bir yeteneği olan Ayhan Işık çeşitli gazete ve dergilerde kapak resimleri çizdikten sonra İstanbul Darphanesi’nde ressamlığa başlamıştır. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan oyuncu 1951 yılında sinemaya geçiş yapmıştır. Kanun Namına adlı filmi ile olağanüstü yeteneğini kanıtlamış ve Türk sinemasında “Taçsız Kral” olarak adlandırılmıştır. Vefatına kadar bütün filmlerinde başrol oynamış olan Ayhan Işık İstanbul Bebek’te 1979 senesinde hayata gözlerini yummuştur.

ECE TEMELKURAN

Doğum yeri: Bornova, İzmir Doğum tarihi: 22 Temmuz 1973 Mesleği: Gazeteci ve yazar Gazeteci yazar Ece Temelkuran 1973 senesinde İzmir’de doğmuştur. Bornova Anadolu Lisesi’nin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Gazetecilik yaptığı yıllar boyunca birçok kez “En Çok Okunan Yazar” unvanını alan Ece Temelkuran Almanya hükümeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçilmiş, daha sonra burada Kadın Hareketi üzerine bir araştırma yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında yazılar yazan gazeteci yazar Ece Temelkuran’ın 2006 senesinde Venezuela’daki devrimi incelediği Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita kitabı çok beğenilmiştir.

GÖNÜL YAZAR

Doğum yeri: İzmir Doğum tarihi: 12 Ağustos 1936 Mesleği: Türk Sanat Müziği yorumcusu ve sinema oyuncusu 1936 senesinde İzmir’de dünyaya gelen Gönül Yazar o günden bu güne kadar birçok albüm çıkarmış ve filmde yer almış olan Türk Sanat Müziği yorumcusu ve sinema oyuncusudur. Sanat hayatına henüz 15 yaşındayken Ege Ses Kraliçesi Yarışması’nı kazanarak başlayan Gönül Yazar Taş Bebek adlı filmde oynamıştır ve bu filmden sonra kendisine “Taş Bebek” lakabı takılmıştır. Başarılı sanatçı sinema dışında tiyatroda da kendini göstermiştir.

ÇAĞAN IRMAK

Doğum yeri: Seferihisar, İzmir Doğum Tarihi: 4 Nisan 1970 Mesleği: Yönetmen Çağan Irmak, İzmir’in “cittaslow” yani “yavaş şehir” etiketli ilçelerinden, ışıl ışıl deniziyle göz alan Seferihisar’da doğmuştur. Ünlü yönetmen tüm hayatını İzmir’de geçirmiş ve Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, Radyo ve Televizyon Bölümü'nden lisans diploması almıştır. Türk televizyon seyircisinin hayatına Asmalı Konak adlı yapımla giren Çağan Irmak, bugün Türkiye’nin en tanınan yönetmenlerindendir. Özellikle 2005 senesinde vizyona giren Babam ve Oğlum ile 2008’in çok ses getiren filmi Issız Adam’la ne kadar başarılı bir yönetmen olduğunu kanıtlamıştır. Son çektiği filmler arasında Demet Akbağ’ın başrolünde olduğu Nadide Hayat adlı uzun metraj da bulunmaktadır.

MELTEM CUMBUL

Doğum yeri: Konak, İzmir Doğum Tarihi: 5 Kasım 1969 Mesleği: Oyuncu İzmir Türk Koleji’nde okumuş olan sanatçı baba tarafından Akşehirlidir. 1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Drama Ana Sanat Dalı'ndan mezun olmuştur. Oyunculuk kariyerine 1994 yılında yayınlanan Bir Sonbahar Hikâyesi filmiyle başlamış, kısa sürede milyonların sevgilisi konumuna gelmiştir. Duvara Karşı ve Gönül Yarası gibi çok ses getirmiş filmlerin yanı sıra Yılan Hikâyesi ve Muhteşem Yüzyıl gibi geniş kitlelere ulaşmış televizyon dizilerinde de oynadığı karakterlere başarıyla can vermiştir.

CANSEL ELÇİN

Doğum yeri: Tire, İzmir Doğum Tarihi: 20 Eylül 1973 Mesleği: Oyuncu Özellikle Beren Saat’le birlikte rol aldığı dönem dizisi Hatırla Sevgili’yle yıldızı parlamış olan oyuncu, 9 yaşında Türkiye’den ayrılmıştır. Fransa’nın başkenti Paris’te eğitim görmüş ve önemli tiyatro okullarından olan Cours Florent’da oyunculuk dersleri almıştır. Ekranların çok sevilen dizilerinden olan Gönülçelen ve Kırık Kanatlar gibi yerli yapımlarda boy göstermiş olan 44 yaşındaki oyuncu, tiyatro eğitimi boyunca şoförlük, garsonluk gibi meslekler yapmıştır. 2016 senesinde Melekleri Taşıyan Adam isimli uzun metraj filmin yönetmenliğini üstlenmiştir.

NEHİR ERDOĞAN

Doğum yeri: Foça, İzmir Doğum Tarihi: 16 Haziran 1980 Mesleği: Oyuncu Baba tarafından Malatyalı olan Nehir Erdoğan, TRT’de yayımlanan Tele Pazar adlı programı sunarak beyaz ekranla tanıştı. Ardından Koçum Benim adlı dizide usta oyuncu Tarık Akan, Ozan Güven ve Engin Altan Düzyatan gibi isimlerle beraber rol aldı ve oyunculuk serüveni hız kazandı. Yıldızı özellikle 2004 – 2007 seneleri arasında yayımlanmış olan Yabancı Damat adlı diziyle parladı. Nehir Erdoğan şu sıralar Fi-Çi-Pi üçlemesinin ikinci sezonu olan Çi’de bir kafe işletmecisi olan Nilay karakterine hayat vermektedir.

Etiketler