Johannesburg - Güney Afrika Cumhuriyeti

Johannesburg, Cape Town’dan sonra Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en kalabalık ikinci şehri. Yaklaşık olarak 3,5 milyon nüfusu olan şehir dünyadaki en büyük 40 metropol arasında gösteriliyor.

Cape Town’a göre daha genç bir şehir olan Johannesburg, 1886 senesinde altın madeninin bulunması ile tarih sahnesine geçmiştir. Altın madeni bulunduğu sırada burada yerleşim yokmuş. Madenin bulunmasından 10 sene sonra nüfus 300.000 kişi olmuş. Şimdi ise kayıtsız nüfusta göz önüne alındığında bu rakam 5 milyonu buluyor.

Bu kente ilk yerleşim olduğu sıralarda çevrede hiç bir yeşil alan yokmuş. Ancak yerleşimin ardından dünyanın çeşitli yerlerinden getirtilen ağaçlar ile şehir yeşillendirilmiş. Şu an şehir öyle bir hale bürünmüş ki, uçaktan bakıldığında yağmur ormanları gibi görünüyor. Oysa ki hiç biri doğal değil, tamamı insan yapımı.

Pek çok yerde olduğu gibi burada zengin ve fakir tabaka arasındaki çizgi çok kesin, bir yanda tenekeden yapılma evlerde oturan siyahlar diğer tarafta etrafı teller ve duvarlarla çevrili villalarda yaşayan beyazlar. Bunun sonucu ise tabii ki yüksek suç oranı. 1991 senesine kadar resmi bir ırk ayrımı varmış. Zencilerin doğdukları yerden başka bir yere gitmeleri olanaksız kılınmış. 

Şehirde ulaşım çoğunlukla tren ve minibüsler ile sağlanıyor. Tren vagonları ise kendi kültürlerini yansıtacak şekilde rengarenk.

Johannesburg’da kabile hayatını yakından tanımak için Lesedi Parkı’na gidebilirsiniz.

Burada birden fazla kabile bulunuyor, bu grupların özelliklerine ve geleneklerine tanık olabilirsiniz. 

Burada bulunan bir diğer kabile Soto Kabilesi. Bu kabilede erkekler sağ, kadınlar sol elleri ile tütün içiyorlar. Kadınların tütün içtikleri çubuklar daha uzun, çünkü sırtlarında çocuk taşıyorlar. Duman çocuğa zarar vermesin diye daha uzun çubukları kullanıyorlar. Bu kabilede erkekler birden fazla kadınla evlenebiliyorlar. Ama kadınlar bu durumda şikayetçi değil, aksine memnunlar. Çünkü kendilerine düşen iş yükünün hafiflediğini düşünüyorlar.

Buradan sonra kabilelerin dans gösterilerini izleyebilir, timsah eti gibi seçenekler içeren lokantalara oturup değişik tatlar bulabilir veya Lion Park’a gidip aslanların hayatına tanık olup bir kaç bebek aslanı sevebilirsiniz. Eğlenmek ve değişik şeyler görmek isteyenler için Johannesburg doğru bir adres olabilir. Fotoğraf: crimeaguide.blogspot.com