Juneau, ABD'de Alaska eyâletinin başkentidir. Aynı zamanda idari bir bölge olan Juneau, ABD'de karayolu ile ulaşım olmayan tek eyâlet başkentidir. Şehre, uçak ya da gemi ile ulaşmak mümkündür.

Juneau’da ilk hareketlilik 1870 senelerinde bölgede altın bulunduğu söylentileri yayılınca başlamıştır. İlk olarak Alman bir mühendis olan George Pilz bu bölgeye gelmiştir. George Pilz’in açtığı bu yoldan Richard Harris ve 1880’de Joseph Juneau da altın bulma ümidi ile bu bölgeye gelmişlerdir. Hatta Joseph Juneau şehre ismini vermiştir. Altının keşfinden sonra başta bu 3 girişimci olmak üzere altın madenleri işletilmeye başlanmıştır. Yaklaşık 160 km'lik bir altın madeni inşa edilmiştir. Ancak 2. Dünya Savaşı'nda çalışan sayısının azalması ve maliyetlerin artması sebebiyle, 1944-1948 senelerinde buradaki madenler kapatılmıştır. 

Juneau’nun en önemli gelir kaynakları; balıkçılık, ahşap, kereste, mobilya, kürk ticareti ve turizmdir. Şehirde ilk olarak Macaulay Somon Çiftliği'ni gezebilirsiniz. 1972 senesinde kurulmuş olan bu çiftlikten, Juneau’da toplam 3 tane bulunmaktadır.

Somonların en bereketli oldukları zaman yaz aylarıdır. Somonlar yumurtlama mevsimlerinde sudan yukarıya doğru atlamaktadırlar. Macaulay Somon Çiftliği'nde, doğal bir şelale havasını verecek şekilde kademeli havuzlar oluşturulmuştur.

Juneau merkezinden 300 metre yüksekliğe çıkan bir teleferik bulunmaktadır. Bu teleferik ile Mount Robert Tepesi'ne çıkabilirsiniz. Bu tepedeki ağaçların boyu 80 metre ile 300 metre arasında değişmektedir. Tepeye çıkarken basınçtan kulaklarınız tıkanabilir. Tepenin en yüksek noktasından manzara görülmeye değerdir.

Alaska’nın en büyük buzulu Mendenhall buzuludur. Kalınlığı 30 metre olan buzulun, uzunluğu 2.5 kilometre ve en geniş yeri 600 metredir.

2004 senesinden bu yana git gide küçülen Mendenhall buzulunun sağ ve sol taraflarında çağlayanlar yer almaktadır. Kış aylarında bu çağlayanlar donduğu zaman onlar da buzul gibi görünmektedir.

400 yıllık jeolojik tarihi olan Tracy Arm Fiyordu'nun en sonunda ise Sawyer buzulu yer almaktadır. 400 yıl önce buzullar eridiğinde bu fiyort ortaya çıkmıştır. Fiyordun her iki tarafında denize dik uzanan ve yükseklikleri yaklaşık 300 metre civarında olan dağlar bulunmaktadır.

Fiyordun sonuna doğru ilerlediğinizde dağların üzerine çökmüş olan sis, sularda yüzen iceberg parçaları ve dağlardan akan gür şelaleler inanılmaz bir manzara sunmaktadır.