Kadınların Valizleriyle İmtihanı

Kadınlar ve valiz, Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin gibi bağ öyle güçlü, öyle derin. Tamam valiz aşkını bu kadar şiirlere dökmeye gerek yoktu ama biz kadınlar için valiz; tatil dönemlerinde aşka dönüşüyor :)  Sanki hiç dönmeyecekmişiz gibi hazırlarız, sürekli kesin bir şey almayı unuttuk deriz (oysa ki almadığımız bir babamızın takma dişleri kalmıştır :)) Pişmanlıklar yaşarız... Döndüğümüzde de ''Ayh hiç birini de giymedim, kullanmadım'' deriz. İşte biz buyuz!


Fotoğraf: imgkid.com

Kısmetse Mayıs'ta kuzenimle 5 günlük bir Paris seyahati yapmayı düşüyoruz. Hatta düşünmeyi geçtik rezervasyonları yaptırdık. Vizeler de çıktı mı gidiyoruz. Tabii malumunuz iki kız ve Paris bir üçlü olunca aman ne giysek, ne alsak düşünceleri havada uçuşuyor. Ne giysek, ne alsak kısmını geçtik Eyfel'in önünde vereceğimiz pozlar için bile internetten araştırma yapıyoruz :) Hani bu kadar kafayı yedik.

Bayanlarda haller böyle olunca o tatil denilen büyülü rüyanın en önemli parçası valiz bizim imtihanımız oluyor. Bende düşündüm, taşındım ve bu imtihana yardımcı olacak bir kaç not düzenlemeye karar verdim. Aslında hepimizin bildiği ama unutulmaya açık , bir unuttuk mu cayır cayır yanacağımız şeyler.


Fotoğraf: www.moxywomen.com

Mont ya da yağmurluk! Şimdi eğer rota herhangi bir Avrupa ülkesi ise mont ya da yağmurluk almadan kesinlikle gitmeyin! Her an yağan yağmur eğer montunuz yoksa sizde sabunsuz duş alma etkisi yaratabilir.

Şık bir elbise ve ona uygun bir çift ayakkabı! Hatta gün sayısına göre iki olur, üç olur, beş olur, on beş olur sonra da ekstra valiz parası olur :) Şaka bir yana gidilen ülkeler de bazı yerler vardır ki oraya en şıkır şıkır halinizle gitmeniz gerekir. Şık bir restoranda veya güzel bir gece kulübünde kot pantolon ve bluzla kalmak istemezsiniz bence.

Şort! Gizem sen kafayı mı yedin hem mont giyin diyorsun hem de şort diyebilirsiniz. Amma velakin gittiğiniz yerde havalar belli mi olur hele rota Avrupa'ysa. Bir gün yanabilir ertesi gün donabilirsiniz. Ama kışın işin rengi değişir ki zaten kimse de kışın valize şort koyup gitmez. Tişört-hırka türevleri! Bence müze gezilerinde en temiz kombin! Çok mu üşüdün giy hırkanı! Çok mu terledin çıkar hırkanı kal tişörtle. Mesela Belgrad'da beni donma riskinden gökkuşağı hırkam kurtarmıştı. Hey gidi hey!

Şampuan, saç kremi, parfüm, makyaj çantası, tarak, duş lifi, lens suyu, lens kabı ve gözlüğünüz (lens ve gözlük kullanıyorsanız). Bu listeyi bana kalsa sabaha kadar yazarım ya neyse. Ama bunlar en temeli. Biz bayanlarda aman bulamayız diye şampuan ve saç kremi almadan seyahate çıkmama durumu var ama aslında seyahat ettiğiniz yere gidince alabiliriz hem de alasını. Ben bunu yapacak mıyım sanmıyorum orası ayrı. Mutlaka yanımda götüreceğim ama bu oradaki şampuanları, bakım kremlerini yağmalayamayacağım anlamına gelmiyor. Neyse :)

Aksesuarlar! Küpe kolye almadan, onları kıyafetlerle eşleştirmeden seyahat mi olurmuş? Bence olmaz bu bize yakışmaz! :)

Saç şekillendiricisi! Siz de saç şekillendiricim olmadan asla diyenlerden misiniz? Bir gün saçım dalgalı, bir gün fönlü olsun, şekil şekil fotoğraflarım olsun mu diyorsunuz? O zaman valizin bir köşesine en iyi dostlarımızdan ikisi olan düzleştirici ve maşa koyulmalı! :)

Yol kitabı! Tabi bunu valize koymaktan ziyade yanınızda taşıyacaksınız ama olsun kitabı unutmayalım. Yolculuğa en iyi giden şey kitaplarımız!

Fotoğraf makinası, kamera! Evet, bu işi telefonlar görüyor lakin hiç bir telefon kamerası profesyonel fotoğraf makinası netliği veremez. O yüzden her anınızı profesyonelce ölümsüzleştirin derim ben! 


Fotoğraf: www.telegraph.co.uk

Uzun lafın kısası valiz için alınacaklar listesi aşağı yukarı bu. (THY sağ olsun 30 KG hak tanıyor da kurtarıyor bizi yoksa bu kadar eşya nereye sığacak). Bu arada sizin de önerileriniz varsa bekliyorum. Sevgilerimleee :)

Etiketler