Kahire - Mısır

Mısır’ın en dolu dolu ve insanları kendisine hayran bırakan şehri. Burası Kahire. İlk adres tabii ki piramitler. Özelliklede dünyanın 1. harikası olan Keops Piramidi.

Keops piramidinin orijinal yüksekliği 146 metreymiş fakat doğal koşullar nedeniyle günümüzdeki yüksekliği 138 metreye inmiş. Her taş blok yaklaşık 10 – 15 ton ağırlığında. Tahminlere göre burada 100 bin işçi çalışmış ve 20 yılda tamamlanmış. Mumyaların bulunduğu odaya ise yılda sadece 2 kez güneş giriyormuş. Ayrıca piramitlerin her köşesi bir yönü gösteriyor.

Keops Piramidi’nin yüksekliğinin 1 milyar ile çarpımı, güneşle dünya arasındaki mesafeyi (146.500.000 km) veriyor. Piramit’in üstünden geçen meridyen, kara ve denizleri 2 eşit parçaya bölüyor. Taban çevresinin yüksekliğinin 2 katına bölünmesi Pi sayısını (3.14) veriyor. Piramit tam olarak dünyanın merkezinde bulunuyormuş. Bu bilgileri o zamanlardan elde ettikleri düşünülünce dünyanın harikası olması çok doğal geliyor.

Gene burada M.Ö. 2620 - 2500 arasında Kefren tarafından piramitleri koruma amaçlı yapılmış olan Giza Sfenksi de görülmeye değer. Dünya’nın Tanrısı Firavun’un en güçlü hayvan olan aslan ile birleştirilmesi heykelleştirilmiş Giza Sfenksi’nde.

Sırada Mısır’ın en önemli ve muhteşem eserleri bünyesinde barındıran müzesi var. Kahire Müzesi.

Müzenin bahçesinde Fransız arkeolog Mariette’nin heykeli bulunuyor. Bunun nedeni ise Mariette, tarihi eserlerin yurtdışına çıkarılması ve yağmalanmasını engellemek için bu müzenin kuruluşunu sağlamış. Mısırlı’lar da vefa borçlarını Mariette’nin heykelini dikerek ve ölümünden sonra da naaşını buraya getirip mermer bir lahide gömerek ödemişler.

Kahire Müzesi’nde ki mumyalama ve firavunların mumyaları mutlaka görülmeli. Mumyalama her zaman için ilgi çekici ve merak konusu bir alan olmuştur. Peki işlemleri nasıldı? Günümüze kadar gelen bu mumyalar ve mumyacılar nasıllardı?

Eski Mısır’da mumyacılar başlarına çakal maskesi takıyorlarmış. Bunun sebebi ise çakal’ın ölü yiyen bir hayvan olması. Mısır’da çakal, mumya tanrısı imiş.

Mumyalama işlemi için ölü, önce 2-3 gün tuzlu suda bekletiliyor. Daha sonra hafif meyilli bir taşın üzerine yatırılıp, iç organları çıkartılarak özel bir işlemden geçiriliyor. İyice temizlendikten sonra iç organlar “Kanope” denilen vazo şeklindeki kaplara konulup, hava almaması için reçine sürülerek kapakları kapatılıyor.

Aynı şey kafa içinde yapılıyor ve ardından ölü 3-4 gün tuzlu suda bekletilip beden dolduruluyor. Kesilen yerler palmiye yapraklarının lifleriyle dikiliyor. Gözlere çakıl taşı konuluyor, göz bebeği boyanıp sürme çekildikten sonra, beden güneşte kurutuluyor. Son olarak değerli eşyalar giydirilip bez ve reçine yardımıyla beden sarılıyor. İşte dünyayı kendinize hayran bırakan bir mumyasınız artık! Fotoğraf: glondon.about.com

Mısır’ın halkının yaşadığı, piramitler ve efsaneler dışında olan yerlerinide gezmemek olmaz. Gitmeniz gereken yerler ilk olarak Ramses ve Tahrir Meydanı. Buraları kalabalık biraz keşmekeş yerler halkın kanı buralarda akıyor.

Bir de Kahire Kulesi görülmesi gereken yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Nasır döneminde yapılmış olan bu kule, 187 metre yüksekliğinde. Ve baklava şeklinde kafes kafes bir mimariye sahip. Üst kısmı ise lotus çiçeğine benzetilmiş. Asansörle çıkılan kulenin tepesinde bir seyir katı mevcut. Kahire’yi 2’ye ayıran Nil ve kolları ve berrak bir havada piramitler bile görüş alanı içerisinde oluyorlar.

972 senesinde ibadete açılmış olan El Ezher camii ise, 989 yılında Şii ilahiyatına göre eğitim veren bir okula dönüştürülmüş. El Ezher Arapça’da muhteşem anlamına geliyor. Peri masallarını andıran minareleri ile kapıları oldukça ilginç.

Burada şehrin dışında Eski Memlük Mezarlığı bulunuyor. Burası 'Ölüler Şehri' olarak da biliniyor. Mezarlık üzerine kurulmuş bir gecekondu bölgesi. Kentin dört  bir yanından gelen yoksullar burada barakalarda yaşıyorlar. Ölülerle iç içe bir yaşam. Mısır’dan ayrılmadan önce papirüs yapım atölyesine gidip hiyeroglifleri filmlere konu olmuş bu uygarlığın bir kısmını daha tanımalısınız. Ardından da belleklerinizde efsaneler, dünya harikaları, mumyalar, hazineler ve ölümden sonra yaşam hikayeleriyle dönebilirsiniz.