Kairouan kenti, sadece Tunuslular tarafından değil tüm İslam dünyası tarafından da kutsal kabul edilen bir şehir. Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra Müslümanların dördüncü kutsal kenti. Buraya 7 kez gelen biri ile Mekke’ye 1 kez gitmiş olan kişi, dini açıdan eşit kabul ediliyor.

Tunus’da ilk olarak Üç Kapılı Cami’ye gidebilirsiniz. Caminin iç duvarları tamamen çiniler ile kaplı. Hz. Muhammed’in döneminde, daha doğrusu İslamiyet’in ilk kabul edildiği dönemde camiler kireçten  yapılırmış. Üstleri tamamen açıkmış. Ne kubbesi, ne de minaresi bulunuyormuş. Daha sonra gereksinim duyulunca yapılmış.

Buradan sonra Büyük Camii diğer adıyla Okba Camii’ne gidebilirsiniz. Caminin yanında bir de geniş bir mezarlık var. Tunus’ta genellikle mezarlıklar cami yanında konumlanıyor. Bunun sebebi ise kişiler camiye yakın yere gömülürse direkt cennete gideceğine inanıyorlar.

Afrika’ya Arap istilaları 650 senelerinde başlamış. 670 senesinde Kairouan’a ilk gelenlerden Okba El Nafi de bu camiyi yaptırmış. İlk yapıldığında minaresi yokmuş. Yapımından 150 sene kadar sonra minare eklenmiş.

Cami ziyaretinizden sonra Kairouan’in medinası yani eski şehir bölgesine doğru gidebilirsiniz. Burası bir çarşı yeri. Yapılar gelen olarak beyaz badanalı, mavi kapı ve çerçeveli. Genelde sokaklar dar. Çarşıda en fazla satılan ürünler kuş kafesi, deve derisinden çantalar terlikler ve darbukalar.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta satıcılar. Çünkü Tunus’taki satıcılar oldukça ısrarlı. Sizi kolunuzdan tutup, dükkanın içine sokmaya çalışabilirler. “Le” Arapça’da hayır demek. Alışveriş yapmak istemiyorsanız, Arapça “Le le” demeniz size yardımcı olabilir.

Kairouan’da beyaz badanalı, mavi kapı ve pencereli evlerin yoğunluğu dikkatinizi çekebilir. Mavi renk Tunus’ta çok baskın. Tıpkı Türkler’de de olduğu gibi. Çünkü Türkler göçebe hayat sürerlerken ve daha İslamiyet’i kabul etmemişken tanrının gökyüzünde olduğuna inanıyorlarmış. Yani gökyüzü ve mavi renk bu nedenle önemli. Tunus da göçebe bir toplum olduğundan onlarda da mavi renk önemli. Ayrıca bu güzel şehir UNESCO tarafından korumaya alınmış. Fotoğraf: afinedayforanepiphany.wordpress.com