Kalimnos - Yunanistan

Bodrum yarımadasının 26 kilometre batısında yer alan Kalimnos Adası,Kos Adası'nın 12 kilometre kuzeyinde, Leros Adası'nın ise 2 kilometre güneyinde yer alıyor. 14.500 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapan bu sevimli ve sakin Yunan adası sünger avcılığı ve meşhur kaya tırmanışı rotaları ile ünlenmiş. Kelemez ve Kilimli ise diğer bilindik isimleri.

Kalimnos yönetim bölgesi çevresindeki Pserimos, Telendos, Kalolimnos ve Plati gibi pek çok adacıktan oluşuyor. Ana adanın güneydoğusunda yer alan ve ada ile aynı ismi taşıyan merkez Kalimnos (Pothia) aynı zamanda adanın en büyük limanı. Limanın bulunduğu koyu oldukça uzun bir sahil şeridi çevreliyor. Bu sahil şeridi üzerinde sıralanmış café ve restoranlar ise adanın merkezine renklilik katıyor.

Ege’nin önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kalimnos’un tarihi Pothia yakınındaki Vothynoi’de Cilalı Taş Devrine kadar dayanıyor. İlk insan izlerine M.Ö. 4.000 senelerinde adanın çevresindeki bazı mağaralarda rastlanmış.

Kalimnos, Akdeniz’in kaya tırmanış merkezi olarak biliniyor. Kalimnos’un kaya tırmanışı için uygun alanlar aslında tesadüfen keşfedilmiş. 1997 senesinde bölgeye tatile gelen İtalyan tırmanışcı Andrea Di Bari, bölgedeki kayaların tırmanış için çok uygun olduğunu keşfediyor ve 40 farklı tırmanış rotası ortaya çıkartıyor. Bunun üzerine yerel yönetim bunu fırsata çeviriyor ve ada Akdeniz’in tırmanış cenneti haline geliyor. Kaya tırmanışı için en ideal dönemler Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları. 

Kalimnos Adası’nın merkezi olan Pothia, dar sokaklarını süsleyen beyaz badanalı, mavi panjurlu ve kapılı evleri ile Yunan adasında olduğunuzu size fazlasıyla hissettiriyor.

Yarımay şeklindeki etrafı kıraç, çıplak dağlarla çevrili olan Pothia’da limanı boydan boya çevreleyen sahil yolu cafe ve restoranlarla dolu. Birbirinden güzel yat ve teknelerin demirlendiği bu liman bölgesi oldukça hareketli.

Pothia şehir merkezine hakim bir tepe üzerine kurulmuş olan Aya Savvas Manastırı Kalimnos’ta görülmesi gereken en önemli nokta. Buraya ulaşım yürüyerek, araba veya motorsiklet kiralayarak yapılabilir.

Kalimnos’a BodrumTurgutreis’ten her gün karşılıklı feribot seferleri yapılıyor. Yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla ulaşım oldukça kolay. Kalimnos’ta Kopenhagen’in simgesi denizkızı heykeli gibi bir denizkızı heykeli bulunuyor. Kopenhagen’daki hüzünlü, bu denizkızı ise oldukça mutlu görünüyor.